Társasházi gázcső EPH

Indította thre, 2023. április 22., 08:54:14 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

thre

Sziasztok!

Éedeklődnék, én mint villanyszerelő kiépíthetek EPH-t társasházi lakások gázcsőcsatlakozásához.

A felülvizsgálatot nem én csinálom, hanem felülvizsgáló (én nem is csinálhatom), de 2 felülvizsgálót megkérdezve mindkettő mást mond.
Épületbe belépve a gázcsövet plussz a fő elzáró csapok elött után rákötöm a fő földelőkapocsra. Eddig tiszta.

Lakásokba belépve az gázmérő óráknál elötte utána, újra rá kell kötni a földelést vagy elég az átkötés?

Átfolyós rendszerű gázmelegítők (elektromos csatlakozás nélkül kötelező e az átkötés, vagy ott is kell, plussz földelést kell e kiépíteni?

Villamos betáplálású gázkazánoknál kötelező az átkötés meg a földelés is. (szerintem)



Üdv

thre

Ahogy utána tudtam nézni, de javítsatok ki ha nem jó. 60364-5-54:2012/f alapján:

ki kell építeni minden gázcsatlakozási ponthoz a védővezető összekötő hálozatot (legalább 2,5mm2 réz), valamint a éghető gázokat tartalmazó csövek nem alkalmazhatóak védővezető összekötőnek (ez valahol a d pont környékén olvastam. Vagyis elvileg minden lakás gázórájához ki kell építeni a védővezetőt az összekötéshez.

Ha nem így van kérlek indokoljátok.

Üdv

tothgyula

Lásd még a 3/2020.(I.13.)ITM rendelet vonatkozó előírásait(26.fejezet)
                   TVMI 7.5: hatályba lépett.202206.13.

thre

Ebből nekem sajna sok minden nem derül ki. Elektrosztatika, villámvédelem, napelemes rendszerek, érdekes olvasmány volt, csak épp a gáz eph vagy védővezető rendszerekről nem találtam semmit. :( Lehet atsiklottam rajta...

Fecó

Az épületbe belépő gázcsőhálózatot, a belépési pont közelében, az épület fő-földelőkapcsához kell csatlakoztatni. A vezeték keresztmeteszete fele akkora kell legyen, mint a berendezésben alkalmazott legnagyobb védővezető keresztmetszetének a fele, de legalább 6 mm2, és maximum  25 mm2. Tehát szó sincs 2,5 mm2-ről, ezt láthatod az általad idézett szabvány "B" mellékletében. A gázmérő átkötést kéri a gáz meós, de erre vonatkozólag sem a szabványban, sem a már említett 3/2020.(I.13.)ITM rendeletben utalás sincs. "Kell, mert a gázóra cserénél baj lehet" című részt tudja mindenki, de sehol nincs ez leírva. Nem külön-külön a lakásokban kellene megcsinálni, központilag a belépési pontnál bekötni, a mérőknél áthidalni. A gázcsövet akkor használnád eph vezetőnek, ha mondjuk erről a csőről hidalnál át más fémszerkezetre, vagy csőhálózatra, de szerintem ha a mérőnél  beépítesz egy áthidalást, az maximum "folytonossá tétel" lesz, és nem éghető gáz csőve mint védőösszekötő vezető.