EBF szükségessége

Indította wpetersejt, 2017. június 26., 03:53:05 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

wpetersejt

Kedves kollégák!

A minap egy külföldi céghez hívtak, egy porta helyiségben elhelyeztek egy 230/12-24 V-os switch tápegységet, amihez felszereltek egy műanyag dobozba egy 3x2s+f hosszabbítót 3x 1,5 kábellel, ehhez kértek ÉV felülvizsgálatot. A minősítő iratot elküldtem, visszaküldték, hogy nekik EBF dokumentáció kell.
Kérdésem, hogy egy meglévő, üzemelő hálótatra csatlakoztatott egy darab hosszabbító "beüzemeléséhez" tényleg kell-e EBF, vagy elegendő a sima ÉV felülvizsgálat.
Válaszaitokat előre is köszönöm.

Fecó

Új berendezés beüzemelése előtt u.n. Üzembe helyezés előtti első felülvizsgálat (MSZ HD 60364-6:2007 szerinti) szükséges. Az EBF majd csak időszakos felülvizsgálat kapcsán fog kelleni.

Sztrogoff

Ahogy én látom, ma már teljes az összevisszaság. Jöttek az új szabványok, melyeket befogadtunk az Unió miatt. Ugyanakkor minden hivatal, aminek valami halvány fogalma volt a régi struktúráról, megpróbálja a régi rendszert átmenteni különféle előírásokban. Ez néha tiszta jószándék, néha tiszta félelem, tehát érthető lenne, de semmiképpen sem helyeselendő, mert ebbe a mocsáros káoszba vezet, ahol csak pislogni lehet jobbra-balra.
Most tehát a 2016-os EBF jegyzetben van első felülvizsgálat is, amelyik szinte ugyanazt az ajánlott nyomtatványt használja (mármint az EBF jegyzet első felülvizsgálati jegyzőkönyv mintát a 2016-os TVMI időszakos felülvizsgálati jegyzőkönyv-mintájával összehasonlítva), kivéve, hogy az első lapon más rendelet szerepel, nevezetesen a 191/2009. Korm.r. - az 54/2014. BM helyett. De nyilván mindkettő ugyanúgy a következő félmondatban alapként az MSZ HD 60364-6-t említi. Szegény ÉV is erre támaszkodik. :)

Másfelől meg... Egy megrendelő, ha kér valamit, akár szükséges, akár nem, a szolgáltató elvégzi...

Fecó

Ebben egyetértünk, valóban nem tiszta. Én sokáig nem tudtam értelmezni az egészet, szintén egy felülvizsgálói továbbképzésen kérdeztem rá Rátai Attilánál hogy mi a menet. Neki is vannak érdekes észrevételei, például a jogszabályok nagyon jól kimondják hogy ki végezhet érintésvédelmi felülvizsgálatot, vagy EBF felülvizsgálatot, de az üzembe helyezés előtti felülvizsgálatról semmi nincs. Pedig az "ötvözete" mind a kettőnek. Az OTSZ pedig írja hogy időszakonként meg kell csinálni az EBF-et, de elsőre nem említi sehol. Villámvédelemnél viszont nagyon is jól érthetően írja, hogy használatbavétel előtt meg kell csinálni. Mi akkor azt az "instrukciót" kaptuk, hogy üzembe helyezésnél "csak" az üzembe helyezés előtti első felülvizsgálatot" kell elvégezni, majd időközönként jön az "érintésvédelmi" és az "EBF" felülvizsgálat. De Rátai Úr is hasonló állásponton van mint Sztrogoff kolléga, ha a megrendelő kér valamit konkrétan, azt szolgáltatóként el szabad végezni :)

pkajos

Egy "útszéli" közterületen (nem épületben vagy építményben) lévő "komplex" villamos berendezésen értelmezhető-e az EBF (54/2014 BM OTSZ) felülvizsgálat? Szerintem nem. 
Az OTSZ meghatározza, hogy mire vonatkozik/értelmezhető és mire nem EZ a vizsgálat

Távközlési/kommunikációs funkciójú, nyilván van pl. kisfeszültségű kábeles villamos betáplálása -mérővel/ mérő nélkül, esetleg töltő kis akku - a szekrényben.

Sok mindent lehet vizsgálni "szabványosság" szempontjából - az általános villamos, közterületi létesítési előírásokkal kapcsolatban, de az 54/2014 BM rendelet ezekre nem vonatkozik.

Nyilván a VMBSZ szerinti VBF (kibővített exÉV) elvégzendő, de nem igazán dokumentálható ebben az esetben sem az, hogy "tűzvédelmi jellegű" vizsgálatot is végzünk az 54/2014 BM rendelet figyelembevételével, hiszen erre - szerintem-az nem vonatkozik.

Sztrogoff

Mi nem férne bele az ipari létesítmény kategóriába?

tothgyula

A "komplex" berendezésnél még figyelembe kell venni a "TVMI Felülvizsgálat és karbantartás" 2.1.3.7. ponját is.
Ebben a villámvédelmi kockázatok csökkentésére is van előírás.

pkajos

Köszönöm a hozzászólásokat!

Kedves Sztrogoff: 
Az OTSZ szerint a létesítmény: "az egy telken álló építmények és szabadterek összessége"

Akárhogy is nézem az OTSZ 130. A kisfeszültségű erősáramú villamos berendezések időszakos tűzvédelmi felülvizsgálata  276.§-át, a közterületen lévő pl 1-1,2 m magas "dobozra" nem terjed ki EZ a (EBF) vizsgálat. Ahogy - szerintem- a közterületen lévő reklámtáblákra, parkoló jegyautomatákra sem.  Nincsenek mint épületeknél -korábbi tűzvédelmi osztályok- manapság kockázati osztályok, a tűz elleni védelmekre nincsenek "egyéb" tűz terjedés elleni védelmek "értelmezve"  Ha ez kigyullad, tűz keletkezik.

Kedves tóthgyula:
A TvMI-k teljesítésével az OTSZ által előírt biztonsági szintet vélelmezzük teljesíteni. De itt az a kérdés, állítás, hogy az OTSZ időszakos felülvizsgálata (EBF) nem is vonatkozik.
(van újabb Ellenőrzés, felülvizsgálat  és karbantartás TvMI 12.4:2021.07.15. már, abban nincs 2.1.37 pont sem.).   Az utcai dobozra nem létesült villámvédelem, DE túlfeszültségvédelmi megoldások - egyéb üzemviteli, védelmi meggondolások miatt nyilván beépítésre kerültek.

Szóval a "hatósági időszakos felülvizsgálat" - az OTSz által előírt időszakos EBF. tűzvédelmi felülvizsgálatok erre vonatkozó "kötelező" jellegét - értelmét, értelmezését- nem találom továbbra sem.   Úgy vélem, hogy EZ (EBF) itt -közterületen, épületektől, létesítményektől távoli utcasarkokon - NEM elvégzendő feladat, a fentiek miatt.  Nyilván az üzemeltetőnek el kell végeznie a VBF felülvizsgálatot, az áramütés elleni védelem hatékonyságának a vizsgálatát valamit a létesítés szabványosságának, állapotának az ellenőrzését, de nem - ahogy most divat a VBF részeként elvárni- az OTSZ EBF időszakos felülvizsgálatát!

   



Sztrogoff


pkajos

Köszönöm, azt már nem is kell.
Jelen esetben az EBF-ről beszélnénk -a fenti esetekben-, meg az OTSZ-ről.