Villámvédelem

Indította tothgyula, 2013. január 26., 17:28:23 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

tothgyula

Tisztelt Fórum!

A 67/2012.(XII.14.)BM rendelethez és az olvasott véleményekhez kapcsolódva írom le egyéni véleményem. Felülvizsgálói és sokoldalú szerelési gyakorlatom 30-35 éves. Az évek során ,mint MEE tag is, sok Nagynevű előadó (Dr.Horváth Tibor, Dr. Kádár Aba és még sokan Mások is) előadásait volt alkalmam és szerencsém hallgatni. Az idézett jogszabályhoz javasolnék egy kiegészítő §-t. Mégpedig a következőt: legyen kötelező 2013. máj. 1. után (ÉVÉ,EBF,VV, ésbelsőVV is) vizsga azok számára, akik a Tűzvédelem területén e témával kapcsolatban érintettek. Így a tanfolyam Szervezők is több bevételre tehetnek szert. A nyílt vitát nagyon hasznosnak és előremutatónak tartom és továbbra is szivesen olvsgatom. Ez mindenképpen emelni fogja a szakma rangját és színvonalát. Külföldön is dolgoztam, van viszonyítási alapom.
tisztelettel: Toth Gyula

JUVILL


Az elképzelés jó, de ha jól értelmezem kivitelezhetetlen.
Ha jól értelmezem?!
Hogy azok akik ÉVF-el, EBF-el, VVF-el foglalkoznak, tegyenek tűzvédelmi vizsgát, azt még meg is lehet csinálni. Kérdés? Hányat még?
Nem elég az EBF-hez (egyenlőre)?

De hogyan vizsgázzanak azok a "tűzszerészek" ÉVF-ből, EBF-ből, VVF-ből, kinek soha nem volt erősáramú végzettségük, és még azt sem tudják megmondani, hogy a piros színű olvadóbiztosító hány amperos?

Gyurmaúr(fi-relé)

Ez nonsence, hiszen az almát hasonlítjuk össze a körtével, ugyanis a tűzoltók, tűzvédelmisek nagy valószínűséggel nem villanyászok és csak max 3-4 évnyi sulipad koptatás, ill "néminemű" szakmai gyakorlat után válhatnának azzá, ergo csak ezután lenne fogalmuk alapvető villamossági összefüggések felismerésére. Azért jó lenne, ha nem degradálnánk le a villanyász SZAKMÁT  ennyire, márimnt hogy "no, azt bárki simán elsajátíthatja..."

ELEKTOR-KALANDOR

Azért van néhány tűzoltó aki másodállásban felülvizsgálattal foglalkozik.Mennyi idő idő alatt tudnák ők ezt megcsinálni? Erősáramú végzettség megszerzése után 3 év szakmai gyakorlat és csak ez után jöhetnek a felülvizsgálói tanfolyamok.Vagy ők ezt is megkapnák 6 hónap alatt mint az érettségit?

nyaki

Nekem még 5 évet kellett várni. Lassan már mindenkinek megadják, akár villanyos, akár nem, ...csak a pénz számít alapon. :(
Teljesen ledegradálták a felülvizsgálói szakmát, pedig nekem nagy reményeim fűződtek hozzá, amikor egy kisebb vagyont kifizettem a papír megszerzéséért. Azóta sok víz lefolyt a Tiszán és rá kellett jöjjek, hogy gyakorlatilag semmibe nem néznek minket egy egyszerű villanyszerelőnél, de ha felelőst keresnek, akkor rögvest megtalálnak. :-\

Novill

Érdemes bele olvasni az alábbi linkbe!
"Állásfoglalás a norma szerinti villámvédelmi berendezések tervezésére vonatkozó jogosultság megadásáról"         

Magyar Mérnöki Kamara




nyaki

Azért a kamarai állásfoglalás olyan messze álla a BM rendelethez képest, mint Makó oda-vissza. ;)

JUVILL


Végig olvastam.
Egy szócsavarás az egész. ;)
Merem leírni, hogy nem tudok egyetérteni a linkben leírtakkal.
Azt ne mondja senki, hogy nem lehet párhuzamot vonni, és nem lehet figyelembe venni egy norma szerinti tervezésnél a nem norma szerinti villámvédelmi gyakorlatot.
Hogy ezt el is lehessen hinni, ahhoz nem kellett volna ennyi időt eltölteni ezen a területen, és ennyi gyakorlattal rendelkezni.
Hogy miért?
Leírom most is. Az MSZ 274 (már nem norma a szerinti) villámvédelmi szabványsorozat az alapja mindennek. Jelenleg van egy MSZ EN 63305 számú szabvány, mely most a norma szerinti villámvédelem előírásait tartalmazza.
Ez az új szabvány biztonságtechnikai szempontból - szerény véleményem szerin - egyáltalán nem jobb az MSZ 274 szabványnál.

A régi szabvány az épületekre, szabadterekre villámvédelmi csoportokat állapított (állapít) meg, az új szabvány kockázatelemzés alapján adja meg a szükséges villámvédelem műszaki követelményét.

A földelések területén különbséget nem igazán látok.  Most "A" és "B" típusú földelőkről beszélünk. Ez is megvolt eddig, más néven. Egyedi földelő, földelő csoport, gyűrős földelőrendszer. Most más a neve.

A felfogók és levezetők fokozatát illetve az MSZ 274 szerintem magasabb biztonságot adott. Nagyobb kiemelés, védőszögek, gúlák alatti 100 kV-os átütőlökőfeszültségű lemez éghető csapadékszigetelésen...

A belső villámvédelem alapja is szinte ugyan az. A túlfeszültség levezetők fokozatát, elhelyezést illetve. Még az EPH kialakítását illetve sem látok olyan változást, melyre csettinteni lehetne.

Új az I.   ....   IV. villámvédelmi fokozat, a tervezéshez, és ellenőrzéshez megadott - fokozatok szerinti - gömbsugár, a hálóosztás, és másabbak a védőszögek, és az, hogy a norma szerinti MSZ EN 62305 számú szabvány túlságosan bonyolult.
Mivel átvettünk egy európai szabványt, azért annyira nem állt a fejére minden, hogy ehhez olyan különleges vizsgákra lenne szükség.

Hogy a tervezőnek ismerni kell az MSZ EN 62305 számú szabványt, az természetes. De ismerni kellett eddig is az MSZ 274 szabványsorozatot.
Ugyan ez vonatkozik a felülvizsgálókra.
Kicsit túl van "fűtve" ez a jelenlegi villámvédelem.
A kockázat elemzésnek is az alapja az élet és vagyonvédelem. A nem norma szerinti villámvédelemnek sem volt más az alapelve.
Ha valaki a villámvédelem területén tervezési gyakorlattal rendelkezik, nem biztos, hogy vizsga nélkül nem tud olyan tervet készíteni, ami nem elégíti ki az előírásokat.