4-20 mA eszközök

Indította Fecó, 2018. április 21., 14:43:39 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Fecó

Üdvözletem!

Segítséget szeretnék kérni a fenti eszközök mérésével kapcsolatosan. Az ilyen jellegű eszközöknél hogyan szoktátok ellenőrizni hogy megfelelő jelet adnak-e? Másik oldalról közelítve a dolgot, van olyan eszköz amelyikkel "szimulálni" tudom az érzékelő helyére kötve a bemenő 4-20 mA jelet?

Simon Endre

Ez a jeláviteli mód az (élőnullás rendszer) jellemzően arra szolgál  hogy a jeladó eszköz az áramhurokban, (vagyis a jeladó, távadó) amely a fizikai értékkel arányos áramot generálja akkor is üzemképes maradjon amikor érdemi adatot nem kell szolgáltatnia, ugyanis ez a 4mA a tápellátást bíztosító belső egységnek már elegendő. A távadó (jeladó) energiaigénye az aktuális áramból és a rendelkezésre álló feszültségbő annyit "használ fel" amennyire éppen szüksége van. Az áramjeles átvitelben mérést soros (DC) árammérővel, vagy az áramkörbe  célzottan besorosított nagypontosságú soros ellenálláson mérünk feszültséget. Az áramjeles   rendszerekhez van olyan mérési pont (sorkapocs) amelynek két pontjára mA mérőt csatlakoztatva egy rövidzár bontásával a mérés elvégezhető. Kritikus mérőköröknél. ahol az áramkör véletlen bontása katasztrófális lehet használatos nagypontosságú soros ellenállás a sorkapocsban. A 4-20mA áram teszt jellegű generálására van erre szolgáló elektronikus eszköz, de erre a célra  egyszerű kapcsolás is összehozható. A soros változtatható ellenállásos összeállítás csak durva tesztelésre  alkalmazható, nem stabil. Egyszerű a uA72723 ic tesztgenerátornak, mert annak nagyon pontos belső referencia forrása van. Stabil adott áramra beállított kétvezetékes áramgenerátorok (alkatrészkén) kaphatóak sajnos csak az alsó áramtartományra  a nem élőnullás mérőköröknél talán használhatóak.

Fecó

Köszönöm! Akkor a mérőkört megbontva gyakorlatilag a sorba kötött kis érzékenységű Ampermérővel simán mérhető hogy az érzékelő milyen jelet ad. Mondjuk egy nyomásmérésnél a 4 mA a minimum érték, 20 mA az érzékelő max nyomásértéke. Ezzel az eszközzel szerinted "szimulálható" a mérőkőr ha beiktatom a szenzor helyére?

https://www.banggood.com/4-20mA-Signal-Generator-Current-Transducer-Test-Two-wire-Output-High-Precision-Signal-Generator-p-1260457.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

Simon Endre

Ez  a szimulátor valóban erre szolgál de bíztos vagy a nyomástávadó (szenzor?) 4-20 mA-es jektartományában, mert van 1-5 mA-es is gépjárművekben és Ex ii körökben. Baj nem történik legfeljebb nem működik. Azért a kezdő értéken iktasd a szenzor helyére. Lehet hogy a hurok tápfeszültsége kevés lehet hozzá pl. a gépjárművek 12 (14,4) voltos feszültsége, mert némelyik távadó (szimulátor) 18-20 volton üzemel.

nyaki

"...hogy megfelelő jelet adnak-e?"
Leírásod alapján nekem úgy tűnik, mintha ez egy C generációs, külső táplálású aktív mérőeszköz lenne.
Ez esetben saját tápellátás hiányában kívülről megtáplálod (Mi pl. 24V-ot használunk, de a táp tartománya és jellege általában rá van írva az ilyen eszközre. Ezek vonalirányban már belső feszültségreferenciával rendelkeznek.), majd a vonal helyére kötsz egy 500(499)Ω-os, max. 1%-os tűrésű műszerellenállást és egy pontosabb DMM-ell 2-10V tartományban feszültséget mérsz, ahol 4mA-nél a 2V, míg 20mA-nél a 10V nagyságú feszültséget kell mérjél.
Az eszköz adataiból és a mért feszültség érték összevetésével ki lehet következtetni, hogy az adott eszköz megfelelően működik-e. Természetesen azt, hogy pontosan mér, azt csak egy másik, etalon eszközzel való összehasonlítással lehetne egyértelműsíteni.