Villámvédelmi anyagok

Indította S/K, 2020. október 29., 19:04:56 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

S/K

A villámvédelemhez felhasznált anyagok megfelelőségéről is a 23/2016. (VII. 7.) NGM rendelet a meghatározott feszültséghatáron belüli használatra tervezett villamossági termékek forgalmazásáról, biztonsági követelményeiről és az azoknak való megfelelőség értékeléséről rendelkezik?

Vagyis a villámvédelmi anyagok villamos termékeknek minősülnek?

15. villamossági termék: az 50 és 1000 V tartományba eső, váltakozó áramú, illetve a 75 és 1500 V tartományba eső, egyenáramú felhasználásra tervezett villamossági termék, az 1. mellékletben meghatározott berendezés és jelenség kivételével;

Vagy építési termék?

305/2011/EU
Építési termékek: bármely olyan termék vagy készlet, amelyet azért állítottak elő és hoztak forgalomba, hogy építményekbe vagy építmények részeibe állandó jelleggel beépítsék, és amelynek teljesítménye befolyásolja az építménynek az építményekkel kapcsolatos alapvető követelmények tekintetében nyújtott teljesítményét.

Fecó

Rá kell kötni a villámra a voltmérőt, és ha 1000 V alatti, akkor igen :)

A villámvédelmi célra készült anyagokról az MSZ EN 62561 szabványsorozat fogalmaz meg követelményeket...

S/K

Itt most a dokumentáláson lenne a hangsúly.
A szokásos spórolás: tervező OBO, DEHN anyagokat írt ki, kivitelező MIXVILL anyagokkal helyettesítette.
Mindenről van megfelelőségi nyilatkozat, tervező el is ismeri hogy kiváltható bármely azonos tulajdonsággal bíró termékkel, de mégse nyilatkozza le írásban, mert valószínű hogy gyengébb anyagból készültek a beépített Mixvill termékek.

Persze az épület már kész, színezve, átadásra kész.  A "hibás" a felülvizsgáló, mert kérte a tervezőtől az eltérési nyilatkozatot.

Fecó

Eltérési nyilatkozat úgy tudom akkor kell, ha a tervező a szabványi követelményektől tér el szerintem, és ezt kell írásban igazolnia, hogy az ő "elképzelése" legalább ugyanazt a biztonsági szintet nyújtja. Azért az sem járja, hogy a tervező szimpátia vagy egyéb megfontolás alapján ilyet előírjon. Akkor ezek szerint ha a villamos terven a tervező legrand valenát jelöl meg, akkor a tulaj így járt, együtt kell élnie vele?

Tapatalkkal küldve az én HTC U11 eszközömről


Safety

Pedig igaza van S/K kollégának. A norma szerinti villámvédelemnél valóban nem lehet eltérni a tervező által kiírt anyagoktól, még akkor sem, ha ugyanolyan tulajdonsággal rendelkeznek. Amennyiben nem kapható a tervező által betervezett alkatrész, úgy először a tervezővel módosíttatni kell a tervet és csak azután lehet beépíteni más típust. A felülvizsgálónak pedig kutya kötelessége ezt számonkérni a kivitelezőn.
A praxisomban egy csőbilincset helyettesített a kivitelező más gyártó által készített ugyanolyan minősített bilinccsel, ami elkerülte a figyelmemet, és a műszaki átadáskor bizony csúnyán megróttak érte (jogosan) és utólag be kellett szerezni erre az 1db csőbilincsre a tervező írásbeli hozzájárulását!

S/K

Azért azt tudjuk hogy van különbség a két anyag között. Már szemmel láthatóan is.

Fecó

Persze, ez igaz, meg a ferrari és a suzuki között is. De valahol ez meg van fogalmazva jogilag is, mert én is beleszaladtam hasonlóba. Építőiparban elvileg kiválthatóak az anyagok, ha ugyanazt, vagy nagyobb követelményt tudnak. Ezek szerint norma szerinti villámvédelem nem fog készülni mixvilles anyagokból, mert egy tervező sem vállalja be?

Tapatalkkal küldve az én HTC U11 eszközömről


S/K

Nem. És elosztó sem.
Ez a látottak és tapasztalat alapján mondom, pedig ugyanúgy megvannak a megfelelőségi nyilatkozatai.

tothgyula

T. S/K,Fecó!
Csak az a kérdés, hogy ki nyelte le a költségvetésben előírt összegkülönbséget???Mert azt tudjuk, hogy van árkülönbség jócskán a két TERMÉK között minőségben is!

Fecó

Azt a választ kaptam egy építőipari folyóirattól, hogy a hír igaz, nem lehet csereberélni az anyagokat:

"A legtöbb építtető nem tud róla, hogy a kivitelezési tervdokumentációban szereplő anyagokat nem "cserélgetheti" csak úgy, a beleegyezésünk nélkül, ezért nem árt, ha felhívjuk erre a figyelmét.
Írjuk le, hogy ilyenkor az építész és a kivitelező írásos beleegyezése kell.
Helyesen akkor járunk el,ha tájékoztatjuk arról az építtetőt, hogy egyszerű bejelentés esetén mi a teendő ha egy adott építési terméket egy másikra szeretne kicserélni az építkezés
alatt. Egyszerű bejelentés esetén kivitelezési tervdokumentációt kell ugye feltölteni az e¬naplóba. A kivitelezési tervdokumentációban pontos építési terméket kell
megnevezni. (pl: Rockwool Multirock hőszigetelés).

A 275/2013 (VII.16.)jogszabályban van benne az, hogy nem szabad eltérni a kiírt terméktől. https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a1300275.kor
Viszont: az, hogy hogyan lehet helyettesíteni, arra a jogalkotók nem gondoltak.
Azzal nem számoltak a jogalkotók, hogy a kivitelező vagy a megbízó esetleg másik terméket venne, ami esetleg  ugyanolyan jó, ámde épp akciós.

Ezt a megoldást, hogy hárman üljenek le, ezt az ÉMI vezetője, Tóth Balázs javasolta. Márpedig ők végzik ugye azokat a vizsgálatokat, amik alapján ezeket a teljesítménynyilatkozatokat a gyártók kiadhatják. Így lehet elkerülni kivitelezőként a felelősségre vonást."