Vezeték kötések

Indította BME, 2022. január 23., 14:50:18 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

BME

Sziasztok
Családi házunkban szerelem a villanyt. Ez egy kétszíntes ház, és az emeleti lakáseloszto a földszinten a földszinti melett helyezkedik el. Az emeleten a wc helyiségben összpontosul az összes emeleti kábelem, itt szeretném megkötni az összeset. Ez a kötés halmaz majd el lesz asztalos által burkolva egy ajtóval (itt van az emeleti víz alatti - fűtés osztó is).
Tudnátok javasolni valami frappáns szekrényt amiben ezt esztétikusan meg tudnám oldani, úgy hogy ez a későbbiekben is jól értelmezhető kötés legyen?
Az oboban való kötést elvetettem, mert abból minimum 6 kellene és később alig átlátható és nem is túl esztétikus a 6. Továbbá el kellene férjen 4 okosvezérlő a redőny mozgatásához.

Köszönöm előre is a segítséget.

Sztrogoff

Én a helyedben nem konstruálnék még egy kötést. Annyifelé akarod ott még osztani? Inkább vigyél fel kettővel több áramkört, és ezen elképzelt szekrényben csak megszakítás nélkül átmennek a vezetékek.

BME

Szia, köszönöm a válaszod. Az áramkörök felmennek az emeletre azzal nincs is gond. Én csak azzal dilemmázok, hogy az áramköröket milyen szekrényben kellene összekötni, hogy az később is átlátható és esztétikus legyen.

Sztrogoff


S/K

Az emeleti wc-ben akarod kialakítani az emelti elosztót? Megszűnne a földszinten lévő emeleti elosztó?
Ha így akkor nyílván akkora elosztó ahány áramkör plussz tartalékok. A lentről jövő vezetékeket kicserélni 5x1x4 Mkh-ra. (betáp a szinti elosztónak)
https://ampervill.hu/HAGER-VS418TD-Eloszto-Falon-kivuli-72-Modulos
Talán ebben elfér.
(nem tudni mennyi az a "kötés halmaz" és mi az az obo, illetve mekkora OBO dobozra gondoltál. Ezekből is van több:
https://www.obo.hu/termekek/ipari-installaciok/leagazodobozok/a-sorozat/)

Szerintem ha már a vezetékeket elvágod a fenti WC-ben akkor egy elosztót raknék oda és ahogy írtam lentről megtáplálnám.


BME

A lakáselosztó lent marad, csak 6 táp jön fel, de a 6 kötését egy szekrényben szeretném összpontosítani, de nem tudom milyenben lehetne, amiben a kötéseket esztétikusan és később is átláthatóan lehetne megkötni... C sínre csatolható Wago? Esetleg emeletes? Fura, ilyen kivitelezést még senki sem csinált? :D


980POWER

Valóban nem sokszor csinálunk, mert plusz kötéseket nem csinálunk, de én is találkoztam ilyennel, amikor a tulaj maga bekábelezett, csak az összes rövid lett, a kábelek pedig véglegesen be lettek építve, igy nem is tudtam kicserélni. Normál esetben a kismegszakító felső pólusától az első elágazásig vagy akár a kapcsolóig, konnektorig, végpontig folyamatos a vezetékezés. Megszámozod az összes áramkört. 1L, 1N, 1PE a párjait ugyan azzal jelölöd, következő áramkör 2L, 2N, 2PE párja is stb. Ha van esetleg olyan, hogy impulzrelé vagy lámpa kapcsolt szál akkor az adott áramkör száma és ráírni, hogy az mi is konkrétan. Én Wagokat használnék, de sehová nem rögzíteném. A dobozt pedig akkorát választani, amibe nem lapátnyéllel kell belekalapálni a vezeték kupacot. (Külön áramkör: külön cső, ebben az esetben keresztül lehet vinni több áramkör vezetékét is egy dobozon, de legfeljebb egy áramkörnek lehet kötés a vezetékén, legtöbb esetben nem tartják be, nem is kötelező, csak szakmailag kifinomultabb ez a megoldás. A vázolt esetben ez a megoldás elbukott.) Mi az hogy okos vezérlő redőny mozgatáshoz? A redőnyhöz vagy direkt megy a 3 szál vezeték és bent a motorban van az okosság, vagy a központi vezérlőben, vagy esetleg a kapcsolója van okosítva, de ezek nem okosak csak táv vezéreltek és időzíthetőek. A tiéd milyen, mert lehet, hogy egész más?


BME

Ez a vezérlő nem fér el a kapcsoló mögé, de nem is szeretném mert a wifire feltanitani egy gombbal kell és nem szeretném állandóan szétszedni a kapcsolót