Sprinkler oltórendszer vs. villamos berendezések

Indította s.peter, 2024. március 02., 14:13:59 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

s.peter

Sziasztok!

Tudnátok iránymutatást adni arra az esetre, ha egy helyiségben sprinkler rendszer van kiépítve, de az oltás esetleges beindulása akár közvetlen életveszélyt is okozhat áramütés révén?
Adott mondjuk egy irodahelyiség, ahol alacsony a belmagasság, álmennyezeti panelekre kivezetett fejekkel, alatta sok munkaállomásos irodai környezet. Parapetcsatorna jól megszórva IP20-as dugaljakkal, földön vagy az asztalon számítógépek, védettség nélküli hosszabbítók, egyéb villamos dolgok, asztali lámpa, stb.

Úgy tudom, hogy az oltás beindulása esetén nincs semmilyen kötelező érvényű előírás vagy szabvány az automatikus villamos lekapcsolásra. Sőt, a problémát inkább a helyzet elkerülésével próbálják orvosolni azzal, hogy a villamos tervező javaslatot tehet a gépész tervezőnek, hogy ne vizes, hanem pl. gáz oltóközegű rendszer épüljön ki, amely a valóságban ritkán jut érvényre.

Mit tartanátok tanácsosnak a fenti esetben? Elhanyagolható kockázatnak tekinthető az áramütés lehetősége, mert a sprinkler működésbe lépésekor egyből tűzjelző hangjelzés is történik és a helyiséget rövid időn belül el kell hagyni, a lekapcsolás pedig a tűzoltókra van bízva?
Esetleg minden ilyen esetben ki kell alakítani a helyiség betáplálásának kiindulási pontján, vagy a helyiség/terület kiszolgálását végző (akár a helyiségben belül elhelyezett, megfelelő víz elleni védelemmel ellátott) elosztószekrényében egy távkioldású megszakítót, amely közvetlen kapcsolatban áll a tűzjelző-rendszerrel?


Valamint megkövetelhető a szükségesnél magasabb IP védettségű szerelés a sprinklerrel ellátott helyeken? Például egy raktárban, ahol világításon kívül néhány dugalj és kapcsoló van csak? Egy normál világítás kialakításánál gondolom feleslegesen nagy lenne a plusz beruházási költség az IP20-50-hez képest.
A biztonsági világítási rendszerre viszont van előírt minimális működési idő, pl. 60 perc. Az oltás beindulásakor pedig tűzjelzés generálódik, ami tűzriasztást és a biztonsági világítási rendszer bekapcsolását váltja ki, tehát elvileg egy sprinklerezett térben a biztonsági világítás minden elemének megfelelő víz elleni védettségűnek kell lennie, azaz legalább IPx4-IPx5 ajánlott, ha jól gondolom?

Fecó

"A HD 60364-1 a kisfeszültségű villamos berendezések tervezésére, szerelésére és ellenőrzésére vonatkozó szabályokat adja meg. A szabályok a személyek, állatok és vagyontárgyak biztonságát biztosítják azokkal a veszélyekkel és károsodásokkal szemben, amelyek a villamos berendezések rendeltetésszerű használata során felléphetnek, továbbá biztosítják ezen berendezések megfelelő működését."

Az űrből leeső aszteroida, godzilla támadása, és az esetlegesen beinduló spinkler ellen nem véd...

S/K

Gyakorlatban amit látok és tesztelünk egy nagyobb áruházban és irodaépületekben:
Automatikus tűzjelzés esetén, ezen belül a rendszer megkülönböztet füst és hő alapú riasztást.
1. Füst riasztás esetén evakuácós (kiürítés) rendszer életbe lép, tűzeseti lekapcsolás nem lép életbe. Kezelő, személyzet, recepció, porta , stb ellenőrzi az oltóközpontban a tablón a riasztást majd a helyszínen (tűzszakaszon) az eseményt.
Téves vagy éles riasztás. Téves riasztás esetén nyugtáz, éles riasztás esetén indítja a tűzriadót.
2. Hő általi riasztás esetén a rendszer minden esetben elvégzi az automatikus tűzeseti lekapcsolást és az adott szakaszon indítja a sprinkler rendszert.

A biztonsági világítás és a menkülési útvonalat jelző rendszer átvált saját akkumulátoros üzemmódba. Amennyiben központi akkumulátoros vagy a tűzeseti fogyasztóknak kijelölt hálózat van akkor ez kapcsol be. Ennek meg kell felelni az előírt üzemidöknek, vagyis olyan szerelés és készülékek beszerelése szükséges. (tűzálló kábelezés, ennek tartószerkezetei, IP védelem, stb.)

s.peter

Köszönöm mindkettőtöknek a választ, hasznosak voltak!

S/K - Nem részleteztem, de központi akkus biztonsági világítási rendszerről van szó (de lehetne akár saját akkus is, az elven nem változtat), amely biztosan a spinkler fejek alatt helyezkedik el méterekkel, ráadásként 230VAC/220VDC rendszer. Ebben az esetben tehát maga a tervező is jogosan hivatkozik a magas IP védettség használatára. Esetleg az irodás eset lehet kivétel álmennyezetbe süllyesztett lámpákkal, feltételezem a fejektől 0,5-1m távolságra már kicsi az esélye, hogy visszajut a víz a mennyezetre.

Azonban tudnál bővebb leírást adni az automatikus tűzeseti lekapcsolásról? Tudtommal erre, ahogy Fecó is írja nincs kimondottan lekapcsolás előírva, de attól függetlenül hogy a tűzkár ritkán vagy sosem következik be, ha mégis beindul a fenti okok miatt, akkor balesetveszélyes helyzetet teremthet.

Lehetséges, hogy külföldi beruházó telephelyein voltak ezek és belső szabályzat alapján szigorúbb kialakítást követeltek meg? Esetleg más országban, pl. németeknél van erre a területre is kiterjedő részletesebb előírásrendszer?