Érdekes képek, videók a villamossággal, villanyszereléssel kapcsolatban

Indította nova, 2010. november 28., 08:58:20 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

balzsi

Idézetet írta: Szelei Dátum 2012. december 22., 19:42:29 DÉLUTÁN
Nem kekeckedni akarok de gondolom később pótolod a hiányzó érhüvelyeket, mert csak a 10 mm2es en találtam. És mintha a FI relé fordított be táppal lenne bekötve.
Ezt teljesen nem értem, mért van fordítva bekötve a FI relé? 3*B25-ös kismegszakítóról, alulról van táplálva.

JUVILL

Idézetet írta: Novill Dátum 2012. december 22., 20:10:39 DÉLUTÁN
De a szürke az MBCu tömör, a fehér MTk meg lehet, hogy eltűnik a kismegszakító mögött  ;).
Megdörzsöltem a szemen, de nem tűnik el.
Az MTK blankolása is nyúzott, hogy minél kevesebb legyen a  "kóboráram". ;)

Szelei

Idézetet írta: balzsi Dátum 2012. december 22., 20:13:50 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Szelei Dátum 2012. december 22., 19:42:29 DÉLUTÁN
Nem kekeckedni akarok de gondolom később pótolod a hiányzó érhüvelyeket, mert csak a 10 mm2es en találtam. És mintha a FI relé fordított be táppal lenne bekötve.
Ezt teljesen nem értem, mért van fordítva bekötve a FI relé? 3*B25-ös kismegszakítóról, alulról van táplálva.
Mert ezek a típusok tudomásom szerint mind felfő betáplálásutak.

Igen elnézést kérek de a felső középső kábel tényleg tömör! De a sín helyetti átkötők (fekete) az is hajlékony.

Gyurmaúr(fi-relé)

Nos, Uraim; akkor íme újfent a kép, némi szöveges kiegészítéssel...
;D

Szelei

Én mindenre gondoltam csak arra nem, hogy vékonyabb a betáp mint az elmenő (itt a 10 mm2) re gondoltam. A többi kábelről aránylag ívesek a hajtások és a kábel szigetelése sem log a dobozba ezért éreztem MT nek. Ha a 10 est veszem betápnak akkor fordított a bekötés, de ezek után elnézést. :-[

Gyurmaúr(fi-relé)

Hát igen, néha-néha én is lazázom 1 keveset, de szigorúan betartva a maximális biztonságot és a szabályokat! Hiszen pl. Pg 29-es tömszelencéből nincs mindig az a bizonyos 1 db, ami éppen ide is kellett volna, viszont az sem lehet, hogy az 5x10-es MT "csak úgy" távozzék a dobozból, minden tömítés nélkűl! Sajnos, én soha nem leszek olyan jéghideg COOOL (mármint a villanyászatban), mint az M1-en éppen most az !50 éves! jubileumi koncertjét nyomató OMEGA, melynek egyik tagját, Molnár Gyurkát van szerencsém személyesen ismerni és minden találkozásunk alkalmával mélyen meghajlok előtte(tük)...  Hiába, az a bizonyos gép mindenkinek mást és mást dob...  ;)

nyaki

Idézetet írta: Szirty Dátum 2012. december 22., 11:13:08 DÉLELŐTT
Üdv nyaki!

Idézetet írta: nyaki Dátum 2012. december 21., 23:04:21 DÉLUTÁN
Hát én ilyen zavarszűrős magyarázatot már régen hallottam, bár nem lehetetlen, de az biztos, hogy ritka, mint a fehér holló.

Az "elhangzott" magyarázatok a szendvics sütőre szerintem is teljesen helytállóak.
Ugyanakkor megjegyezném, hogy az említett RFI szűrő a legkevésbé sem ritka megoldás. Az is igaz, hogy cekaszos szendvics sütőben szinte biztos hogy nincs (hacsak nem valami PWM-es elektronikus teljesítmény szabályzó is lapul benne).

De az elektronikus, kapcsoló üzemű tápegységek betáp oldalán lévő line filterekre igencsak jellemző az a kapcsolástechnika, hogy a bejövő fázisról és nulláról is le van kötve egy-egy kondenzátor a földelésre.
Ez nem ritka, inkább gyakori dolog.

A FI relé az ilyesmit nem tolerálja. lehet hogy a zavarszűrő kondenzátoron nem tud átfolyni a hibaáram, de ha 2-3 ilyen készüléket is csatlakoztatunk, már összejöhet.
Én pl. a laptopomat semmilyen FI relés áramkörben nem tudom üzemeltetni emiatt (nem, nem hibás a tápegység és a szigetelésellenállás mérés is végtelent mutat rajta). Azonnali leoldást okoz.
Persze itt teljesen mindegy hogy így vagy úgy dugjuk a dugvillát az aljzatba, a két kondenzátor miatt mindenképp tud áram folyni a föld fele.
Az ilyen filterek miatt rendkívül nehéz pl. frekvenciaváltókat FI relé után üzemeltetni.

Szirti, drága kolléga! :)
Igen igazad van, de itt konkrétan a szendvicssütőről volt szó és a ma általánosan használatos sütőkben nincs semmi faxni.
Mindenesetre hozzá kell, hogy tegyem, ha ezek az impulzus-, és kapcsolóüzemű stb. tápok bemenetére elhelyezett rádiófrekvenciás szűrők (amik nem mellesleg minden nagyfrekvenciás berendezés esetén kötelező az uniós előírások alapján), leverik az ÁVK-t, akkor sürgősen cserélném, mert ott biz valami gabesz van, esetleg a tápon belüli házhoz történő csavarozás, vagy egyéb átvezetés hibája okozhatja. Nyilván egy szerver terem, vagy számítógép terem esetén, ahol min. 6-7 gép üzemel, nem a 30mA-eset kell használni.

Szelei

Idézetet írta: nyaki Dátum 2012. december 23., 00:38:03 DÉLELŐTT
Szirti, drága kolléga! :)
Igen igazad van, de itt konkrétan a szendvicssütőről volt szó és a ma általánosan használatos sütőkben nincs semmi faxni.
Mindenesetre hozzá kell, hogy tegyem, ha ezek az impulzus-, és kapcsolóüzemű stb. tápok bemenetére elhelyezett rádiófrekvenciás szűrők (amik nem mellesleg minden nagyfrekvenciás berendezés esetén kötelező az uniós előírások alapján), leverik az ÁVK-t, akkor sürgősen cserélném, mert ott biz valami gabesz van, esetleg a tápon belüli házhoz történő csavarozás, vagy egyéb átvezetés hibája okozhatja. Nyilván egy szerver terem, vagy számítógép terem esetén, ahol min. 6-7 gép üzemel, nem a 30mA-eset kell használni.

Nálunk Delta Kft. Legalább 20 számítógép üzemel ebből 4 szerver és 4P63A 30 mA a védelem. Eddig csak hibás gép, készülék esetén oldott le. És ez nem számítógép volt hanem egy vízmelegítő és egy mikró. Igaz csak "Merlin Gerin" család ipari készülékei építem be. :)

JUVILL


Akkor minden sértődés és kekeckedés nélkül térjünk vissza arra a legutóbbi képre.
Melyik a betáp... Alul, vagy felül...
Ezt elfogadom.
Engem sajnos nagyon rég óta "megütött a szabvány szele", és elég kritikus vagyok.
Hónapokkal ez előtt indítottam egy-két témát a gyűjtősínekről, és a zárlati szilárdságról.
Ott volt egy pár hozzászólás, ahol kifejtettük véleményünket a sínek rögzítéséről.
Nem tudom milyen zárlati erőhatások léphetnek fel ebben  a szerkezetben. Nem hiszem, hogy nagyok lennének, ettől eltekintve azokat a síneket azért illene rögzítetten szerelni.
Vannak bakok, amire ezeket lehet illeszteni.
Elnézést a véleményemért, de bántja a szemem ez a szerelés. ;)

Szelei

Gyűjtősínek esetében a szabvány hasonló eseteket szabályoz mint a képen mutatok és nem a lakáselosztók nulla föld gyűjtőire gondol. Mint szerelés persze nekem sem tetszik. Sajnos megvan a veszélye, hogy nem szigetelt szakasz szerelés, ellenőrzés közben érintsen áram alatt lévő részt. Ami nem teljesen előnyös. :)