Villanyszerelés Németországban (Ungarische Elektriker in Deutschland)

Indította nova, 2018. január 02., 19:29:21 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

S/K

1 kismegszakító az nem áramkör. Én úgy tudom hogy akkor létesül egy áramkör ha "körbe" megy. (1 kismegszakító - 1 nulla) Így záródik az áramkör. Vagy úgy is hogy 4 db kismegszakító (4 ér és egy nulla)? 1 fázisú rendszeren 4 dugalj (16A) 64A. Milyen vastag a nulla? Vagy ezért van 16A vagy 13A kismegszakító?

980POWER

Jelen esetben egy értelműen 1 kismegszakító és egy nulla, illetve 1 védő vezető és több azonos elmenő fázis vezető van a 7 eres kábelben, ez utóbbiból több kapcsolt is. Én is szereltem így, 1 kismegszakítóról ment 5 aktor és ezek kapcsolt oldaláról 7 eres kábellel mentem tovább, majd szépen szétosztottam a lámpákhoz. Az ő esetében van direkt fázis is. Hol itt a gond?

nyaki

Ha az összes fázisvezetőt 1etlen kismegszakító védi, akkor semmi gond, de a kismegszakítót a N vezetőhöz kell igazítani.

Sztrogoff

Idézetet írta: 980POWER Dátum 2018. január 08., 00:19:40 DÉLELŐTT
Hol itt a gond?
Hát csak ott, hogy a 60364 szerint leválasztani tudni kell, mégpedig az összes aktív vezetőt (kivételek vannak), azaz a fázist és a nullát is. Ha a nulla közös, akkor ez csak úgy értelmezhető, hogy az összes kismegszakítót és a közös nullavezetőt is beleértjük a folyamatba. Ami  meg meglepően igénytelen megoldás, mivel már 120 éve azt tanítják, hogy úgy kell hálózatot dizájnolni, hogy a hiba következményei, illetve munka miatti üzemképtelenség a lehető legkisebb területre terjedjen ki.

Már, ha jól értelmezem, hogy arról van szó, hogy egy nullavezetőre vannak a különböző fázisvezetékeken táplált különféle fogyasztók kötve.

980POWER

Egy kismegszakítót lenyomni és egy, a hozzátartozó nullavezetőt kikötni és már le is van választva. A legkisebb részre terjedjen ki, annak semmi akadálya, mert lehet minden fogyasztónak és csatlakozási helynek külön leválasztásra alkalmas kapcsolót tenni (a 2 pólusú kismegszakító, nem vagyok benne biztos, hogy elfogadott-e hivatalosan leválasztó kapcsolónak). Lakás célú épületnél szűkséges a leválasztó kapcsoló?

Sztrogoff

Idézetet írta: 980POWER Dátum 2018. január 08., 17:14:07 DÉLUTÁN
Egy kismegszakítót lenyomni és egy, a hozzátartozó nullavezetőt kikötni és már le is van választva.
De NINCS a kismegszakítóhoz tartozó nullavezető, mert nullavezető csak egy van, kismegszakító meg több...
Legalábbis én, ugye, azt írtam a végén, hogy ha erről az esetről beszélünk...

Idézetet írta: 980POWER Dátum 2018. január 08., 17:14:07 DÉLUTÁN
Lakás célú épületnél szűkséges a leválasztó kapcsoló?
Nem kapcsoló kell, (bármilyen) leválasztási lehetőség.

980POWER

Igen abban az esetben, ha úgymond gerinc nulla és védővezető van valóban így van. (régebbi házaknál találkoztam én is ilyennel, nem túl gyakori szerencsére. Ez addig volt jó míg volt 5 amper aztán mikor szépen fejlesztgették a hálózatot úgy egyre aláméretezettebbé váltak ezek a vezetékek. /Ezt nevezték hiánygazdaságnak  :( /)  Egy gépen belül ez megoldható, de van egy fő biztosító benne. Fix bekötésű készülékek esetében olyan kismegszakítót szerelek be ami a nullát is bontja csak nem voltam biztos benne, hogy elfogadott-e lakóépületnél, iparban tudom, hogy nem, ott kell külön kapcsoló is.

flatskerrobert

Gyorsan csináltam egy skiccet, ez csak feltételezés, mert még elosztó nincs.


Szerintem 1db kismegszakító lesz. "Gátlástalanul" biztosítják B16A a 1,5 réz vezetéket, legalábbis ennél a cégnél.
"Ezt nevezték hiánygazdaságnak" Biztos elírtad, mert hiánygazdálkodásnak hívták.
FR.

nyaki

Idézetet írta: 980POWER Dátum 2018. január 08., 17:39:17 DÉLUTÁN
Igen abban az esetben, ha úgymond gerinc nulla és védővezető van valóban így van. (régebbi házaknál találkoztam én is ilyennel, nem túl gyakori szerencsére. Ez addig volt jó míg volt 5 amper aztán mikor szépen fejlesztgették a hálózatot úgy egyre aláméretezettebbé váltak ezek a vezetékek. /Ezt nevezték hiánygazdaságnak  :( /)  Egy gépen belül ez megoldható, de van egy fő biztosító benne. Fix bekötésű készülékek esetében olyan kismegszakítót szerelek be ami a nullát is bontja csak nem voltam biztos benne, hogy elfogadott-e lakóépületnél, iparban tudom, hogy nem, ott kell külön kapcsoló is.
Rögzítetten szerelt készülékek esetén (pl. villanytűzhely, gázkazán stb.) előírás a leválaszthatóság, amit vagy 2 (4) pólusú kapcsolóval (kismegszakítóval) vagy dugvillával, esetleg külön ÁVK-val meg lehet oldani (MSZ EN 60204:2010).

Sztrogoff

Lakásokban azért nem olyan szigorú  dolog:
– egy- vagy többpólusú szakaszolók (leválasztók), szakaszolókapcsolók (leválasztókapcsolók);
– dugós csatlakozók;
– olvadóbiztosítók;
– vezetékbontók;
– bontható csatlakozókapcsok, amelyeknél nem kell a bekötött vezetőt eltávolítani
Az MSZ 2364-537:2002 szerint.