EPH kialakítása Gáz mérő

Indította sziler, 2014. augusztus 15., 20:24:38 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

sziler

Üdv mindekinek
Hátha akad valaki,aki kiokosit gázkonvektor üzembehelyezéséhez szükséges EPH kialakitása ügyében.
A GÁZ MEO átvétel feltétele,hogy a gázüzemű készülékek földelve legyenek.A kérdésem az lenne,hogy
a földelő vezetékek szerelésénél feltétlen szükséges e a münyag vezető sin felszerelése,vagy a
gázcsőhöz rögzitve is megfelelő.Azzal tisztában vagyok,hogy a gázcső nem használható földelésre.
Egy darab gáztüzhely és kettő db gázkonvektor földeléséröl van szó. A biztositék táblán van földelő sin,
kialakitható a földelési csomópont.Tudom most sokan azt mondanák,hogy villanyszerelő szakemberrel
kellene ezt megbeszélnem.Megtörtént nem is egyszer,járt itt egy pár szaki.Volt aki szemrevételezésért
9000 Ft kért volna,volt olyan szaki aki a zuhanyozó tálcát csap szerlevényeket is földelni akarta.Neki
van igaza csak,hogy ezt nem most,ez legyen a következő beruházás.Most az a fontos,hogy a GÁZ MEO
átvegye a gázkonvektor szerelését.
Várom segitő hozzártők válaszát.
,

kergabor

Helló Sziler!
Ha jól hámozom ki, akkor egy kérdésed van, hozzáköthető-e az EPH-vezető a gázcsőhöz. Mondjuk gyorskötözővel? Látványnak biztos nem felemelő, de kíváncsi vagyok a szakértők mit szólnak hozzá.
Ez a gáz MEO, mit mondtak, mit óhajt nézni? Mert, ha EPH-jegyzőkönyvet, akkor azt szakember jogosult előállítani.

sziler

Üdv kergabor
Örülök,hogy felkeltettem az érdeklődésedet.Mint azt jeleztem segítő hozzáértő válaszokra várok.
A gáz MEO csak a teljes kivitelezés elkészülte után mond véleményt.A látvány itt lényegtelen,csak a
az előirásoknak megfelelés a szempont.A rengeteg paragrafusok valamelyikében biztos meg van rá
a válasz,de hogy,ezt megusszam gondoltam valaki majd hozzáértő válaszával segiteni tud.

JUVILL


Először egy kérdés.
Mit értesz műanyag vezető sínen?
Mivel ez nem vezető.
A többi majd a fogalom tisztázása után megbeszéljük.

zoli_varga

Idézetet írta: sziler Dátum 2014. augusztus 15., 20:24:38 DÉLUTÁN
Üdv mindekinek
Hátha akad valaki,aki kiokosit gázkonvektor üzembehelyezéséhez szükséges EPH kialakitása ügyében.
A GÁZ MEO átvétel feltétele,hogy a gázüzemű készülékek földelve legyenek.A kérdésem az lenne,hogy
a földelő vezetékek szerelésénél feltétlen szükséges e a münyag vezető sin felszerelése,vagy a
gázcsőhöz rögzitve is megfelelő.Azzal tisztában vagyok,hogy a gázcső nem használható földelésre.
Egy darab gáztüzhely és kettő db gázkonvektor földeléséröl van szó. A biztositék táblán van földelő sin,
kialakitható a földelési csomópont.Tudom most sokan azt mondanák,hogy villanyszerelő szakemberrel
kellene ezt megbeszélnem.Megtörtént nem is egyszer,járt itt egy pár szaki.Volt aki szemrevételezésért
9000 Ft kért volna,volt olyan szaki aki a zuhanyozó tálcát csap szerlevényeket is földelni akarta.Neki
van igaza csak,hogy ezt nem most,ez legyen a következő beruházás.Most az a fontos,hogy a GÁZ MEO
átvegye a gázkonvektor szerelését.
Várom segitő hozzártők válaszát.
,
Szia!

Az eph jegyzőkönyvbe fel kell venni az eph ba bevont készülékeket de hogy a konvektort is be kellene?? Még az elektromos sütőt tartalmazó gáz tűzhely is elfogadott ha a műanyag bevonatos  sárga flexi gázcsővel van kötve.
De öcsém gázos szakember és meo ra  dolgozik úgyhogy megkérdezem.
A villanyszaklap júniusi számában volt hogy ha megfelelő a készüléket  védő vezető keresztmetszete akkor az használható eph összekötőként

Fecó

Kíváncsi vagyok a kollégák véleményére a gázmérő-átkötésekkel kapcsolatban. Mindenki tudja, vagy inkább lehet megszokta, hogy a gázmérő előtti és utáni fémcsöveket át szokták/kell kötni megfelelő keresztmetszetű EPH, (most már védőösszekötő) vezetővel). Oké, mérőcserénél megbontják, veszély, felrobban, megrázza, stb. Sok esetben a gázmeo részéről is felmerül az igény erre, még akkor is, ha közös fémszerkezetre van csavarozva/hegesztve a két csővezeték, így villamosan folytonos. Ha ez ennyire fontos dolog, hogyan lehet, hogy semmi nem írja ezt elő, már amiben én eddig kerestem. Először közelítettem a legfrissebb  3/2020. (I. 13.) ITM rendelet irányából, hiszen ez mégiscsak nekik fontos. De ebben csak ennyit kérnek:

"26.7.4. A villamos hálózati csatlakozással rendelkező gázfogyasztó készüléket csak olyan helyen szabad felszerelni, ahol a csatlakozóvezeték, a fogyasztói vezeték be van kötve az épület egyenpotenciálra hozó (EPH) hálózatba. Épületen belül új csatlakozóvezeték esetében ellenőrizni kell az EPH csomópontot, valamint a csatlakozóvezetéknek ezzel való összekötését. Gázfogyasztó készüléknek meglévő fogyasztói vezetékre való csatlakoztatása esetén ennek ellenőrzése elhagyható"

Itt még ráadásul az is kiderül, ha valahol csak például kazánt cserélnek, és meglévő gázvezeték marad, ott még az EPH ellenőrzés is elhagyható! Ennek ellenére mindenhova kérik mégis (ami nem baj), de akkor minek adnak felmentést a saját szabályzatukban? De gázmérő átkötésről egy szó sincs benne.

Néztem a jelenleg hatályos MSZ HD 60364-4-41:2018-at is:

"Azokat a bejövő fémes részeket, amelyek veszélyes potenciálkülönbséget vezethetnek be és nem részei a villamos berendezésnek, minden egyes épületben a védő összekötő vezető felhasználásával be kell kötni a fő földelőkapocsba; ilyen fémes részekre példák a következők:
● az épületben lévő közüzemi csővezetékek, pl. gázvezetékek, vízvezetékek, távfűtési rendszerek;"

Oké, rendben, bekötöm, de gázmérő átkötésről szó sincs benne. Mivel a jelenleg érvényben lévő előírások között nem találtam erre előírást, böngésztem a régieket. Sokan szerintem ismerik az ME-04-115 nevű műszaki előírást, mely egykoron szintén kötelező volt, mint maga a szabvány. Ennek neve: AZ EGYENLŐ POTENCIÁLRA HOZÁSHÁLÓZATÁNAK KIALAKÍTÁSA
Kerestem én, de ezeket találtam csak:

"Megjegyzés: Fém csővezeték esetén a szokásos menetes-karmantyús vagy karimás csőkötés jól vezető kötésnek számít, mivel a tömítőbetétek ellenére a villamos vezetés folyamatosságához mindenkor
elegendő fémes érintkezés marad."

És ami a lényeg:

"A fém csővezetékbe közbeiktatott fém szerelvény (elágazó-, elzáró szelvény, gázóra stb.) előtti és utáni csővezetékszakaszok egymással villamosan összefüggő jól vezetőnek tekintendők."

Nos, ha valami jól vezetőnek tekintendő, azt miért is kell átkössem? Az iménti sorok alapján nem kell áthidalgassak semmit, sem a menetes kötés, sem a tömítések, sem a közbeiktatott szerelvények miatt. Megnéztem az MSZ 172-őt is. Ő sem foglalkozik a gázmérő áthidalásával. Itt is megerősíti:

"1.4.9. Villamosan vezető összekötés: fémszerkezetek, vezetők vagy egy vezető és egy fémszerkezet minden olyan összekötése, amelynek elemei egymáshoz tartósan és megbízhatóan vannak fémes érintkezéssel összeerősítve.
Megjegyzés:
Ilyenek általában a hegesztéssel, forrasztással, szegecseléssel, csavaros kötéssel vagy csővezetékek esetén a szokásos karmantyús vagy karimás csőkötéssel készített összekötések."

Szóval értem én hogy nagyon fontos, de hogyan fordulhat ez elő, hogy jelen állás szerint ezt az "így szoktuk", "mert át kell kötni" és a "mindig így csináljuk" műszaki előírás szerint történik? Nem lehetséges, hogy ezt az átkötést, mondjuk a gázmérő cseréjekor a gázszerelőnek  kellene ideiglenesen feltenni egy "söntkábel" formájában a munka idejére? Hiszen Ő bont meg egy előírás szerinti fémesen folytonosnak minősülő rendszert. Tud valaki erre az átkötésre konkrét, kézzel fogható előírást?

S/K

Ez jó kérdés illetve a válasz: nem kell összekötni. Ezt már több tanfolyamon/után képzés/online óra, ki hogy hívja elhangzik az EPH/VÖV bekötésekkel kapcsolatosan.
Négy éve végigjártam, kerestem én is az erre vonatkozó előírásokat, de nem találtam én sem. Gázos meo persze nem adta ki az engedélyt. Ez tél elején volt már nagyon kellett volna fűteni. MEOst megkerestem és kértem hogy küldje el az idevonatkozó előírást. (csatolom, hátha valakinek szüksége van rá. :)) Mire végigböngésztem addig tulaj kereset mást és megcsinálták az áthidalást és megírták az EPH-t. Persze az EON-nak a leírásában sem található erre vonatkozó utalás.
Tavaly egy 18 lakásos társasházban a folyosón szintenként voltak elhelyezve a csoportos gázmérők olyan rögzítőkkel amik a gázcsőhöz voltak fémesen rögzítve (gyári gázóra tartó szerkezet a bejövő és az elmenő gázcső egymással folytonos összekötéssel) és ezt is kérték áthidalásokkal készíteni. Itt elfogadták azt hogy "a folytonosságot a gázóra megbontásakor a tartószerkezet biztosítja."
Szóval ez tényleg csak a "megszokás", "így szoktuk", "mert kell" kategória.

pkajos

Fecó S/K igazatok van. Ez is egy zavaros történet.

A csatolt EON gázos anyag 2011-től lépett érvénybe.  A korábbi GMBSZ módosult nemrég.

A védőösszekötős kérdésekben valóban jó volna egyszerűsítve tisztán látni és nem csak a "gázos hatóságos" emberek által sem megmagyarázható elvárások lennének.

Eléggé hasonlít a VMBSZ-es rendelet változások zavaros magyarázkodásokhoz (MEE, ITM, BM), vagy a 40/2017 NGM  vs. 10/2016 NGM kérdéshez..

Mintha direkt kevernék a kását, hogy az egyszerű földi halandó szakember ne lásson tisztán. 
Több mint 7,5 hónapja változott a 40/2017 NGM, de VBF ügyben,  ott is különösen a "tűzvédelmi-jelleggel" feladattal tudnék vitatkozni.
Az exÉV vizsgálat  és a VBF vizsgálat (ha nem az EBF-et alkalmazzuk "részvizsgálatnak)  között  mi a feladat, felelősség munka arány?  VBF=1,5...1,7 exÉV díj?   Vagy mit csinálsz VBF-vizsgálattal, ha ott az EBF vizsgálat (pl OTSZ szerint) nem kötelező, vagy nem is értelmezhető.. mert van sok ilyen eszköz is  pl. közterületi villamos szerkezet, v. berendezés.. 

Arról nem is szólva, hogy neked kell magyarázkodni a T. - sokszor bizalmatlan- Megrendelőnek a változásokról, árakról, feladatokról..   Szóval ezer sebből....  stb.     

bankoz

Idézetet írta: Fecó Dátum 2021. március 18., 16:56:35 DÉLUTÁN
Itt még ráadásul az is kiderül, ha valahol csak például kazánt cserélnek, és meglévő gázvezeték marad, ott még az EPH ellenőrzés is elhagyható!

Év elején futottam egyszerűsített kazáncsere kapcsán egy végtelen történetet. Hát szép küzdelem volt a gázkazán beüzemelő kollégával, a kazán forgalmazóval és a helyi gázszolgáltatóval. A tapasztalatom az, hogy át lehet tolni 3-5 óra telefonálgatás után, hogy mindenki megértse, hogy már nem kell új EPH jegyzőkönyv, de ez jó pár nap, s kellően makacs beüzemelős kolléga mellett addig nincs fűtés. Az új rendelet itt (kivételesen:)) segít valamit, s remélhetőleg évek alatt átmegy a köztudatba.

pkajos


Az érvényes rendeletben módosító -3/2020. (I. 13.) ITM rendeletben ezt láthatjuk: "26.7.2. A villamos hálózati csatlakozással rendelkező gázfogyasztó készülék esetében a gázfogyasztó készülék közelében az áramkörbe iktatott hárompólusú (2s+f) megszakítóval vagy dugós csatlakoztatóval biztosítani kell a villamos hálózatról való leválasztás lehetőségét."
Na ezt a 3 pólusú megszakítót, -meg aki ezt írta- is megnézném.

Mérő áthidalással hogy állunk?