Feszültségesés, de miért?

Indította villanyvili, 2014. augusztus 15., 19:56:40 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

villanyvili

Sziasztok!

Ahol tanulunk nyit egy új fitness terem. A tulajdonos megkért minket, hogy lenne némi szerelni való, lenne e kedvünk megcsinálni. Kaptunk az alkalmon, mert gyakorlásnak is jó az ilyen munka.
A feladat az volt, hogy az egyik helységbe fel kell szerelni egy dupla dugaszoló aljzatot. Így elsőre egyszerűnek tűnt a dolog, ám a terepszemle alkalmával kiderült, hogy nem lesz olyan egyszerű.
Ahova a dugaszolóaljzatot szerelni kellett abban a helységben nem találtunk olyan kötődobozt, amibe a fázis, a nulla és a védő együtt lett volna. Volt egy összekötő folyosó, ahol találtunk két kötődobozt.
Az egyikben érdekes dolgot fedeztünk fel. A dobozba 4 fázis, 4 nulla és 4 védő vezető volt. Két fázison csak 219V-ot mértünk, a harmadikon 35 a negyediken 25V-ot. A kb. 10 m-re levő elosztó szekrényben viszont meg volt a 238V hálózati feszültség. Amikor a 219V-os fázisra rákötöttem a 12 m MM fal vezetéket a vezeték végén már csak 209V-ot tudtam mérni.
Az épület elég régi, még alumínium vezetékek vannak szinte mindenütt, ahol még nem újították fel a hálózatot.
Nem tudtunk rájönni, hogy hova tűnik el azon a 10 m-es szakaszon csaknem 20V feszültség? Az egyik oktató szerint valahol kábel lazulás lehet (a vezetékek egymással a dobozban össze vannak csavarva és szigetelő szalagozva) vagy nulla szakadás.
Másik érdekes dolog, hogy az elosztó szekrényben két diazed biztosító tábla van. A egyik használatban van (még) a másikban az összes biztosíték foglalatról le vannak vagdosva a vezetékek de a betáp nincs és az egész feszültség alatt van. (minek? balesetveszélyes)
Végül is megoldottuk a problémát és felszereltük a dugaszolóaljzatot.
Másik érdekesség, hogy az egyik helységben lévő dugaszoló aljzat a következő képen volt szerelve:
- bal érintkezőbe szürke vezeték
- jobb érintkezőbe fekete vezeték
- védőérintkezőbe piros
Rámértem és a bal érintkezőben nulla, jobb érintkezőben fázis, a védő rendben volt. Nem kicsit fogtam a fejem. :) Jövő héten átkötöm szabályosan. A tulajdonost megkérdeztem és kiderült, hogy nem villanyszerelő szerelte fel és kötötte be a dugaszoló aljzatot.
Villmix Euro Kft. Debrecen

szmihaly

IdézVégül is megoldottuk a problémát és felszereltük a dugaszolóaljzatot.

Végül is mi volt a hiba? Kötéslazulás?

villanyvili

Annak nem jártunk utána mert már nem fért bele az időbe, de kiderítjük. Az megnyugtató megoldás az lenne, ha az egész hálózatot felújítanák, de azt az épület tulajdonosának kellene elvégeztetnie és nem a bérlőnek. Nem hinném, hogy a bérlő örülne neki ha most "szétvernének" ott mindent, mert 1 héten belül nyit a fitness terem.
Villmix Euro Kft. Debrecen

szmihaly

Csak nehogy valami terhelés deritse ki füst formájában! :) A tulaj meg nemhiszem hogy csak úgy bele menne a felujításba, pedig az lenne a megoldás.

Zsolt718

Amúgy a konnektorban  - régi szabvány szerint - jók a színek.
Fekete - fázis
Piros - védővezető
Szürke (vagy kék) - nulla

villanyvili

Persze, a színek jók de a bekötés nem. :)
Villmix Euro Kft. Debrecen

Simon Endre

Helló!
Ha arra gondolsz, hogy a fázis és anulla fordítva kell bekötve legyen, akkor tévedésben vagy, mert az csak olyan országban kötelező, ahol polarizált csatlakozó van előírva, ott azonban az meg is van jelölve. A mi szerelvényeink jelöletlenek, kivétel az ipari háromcsapos 16 A-es 1f csatlakozó. (Az viszont nemzetközi!) Továbbá, ha a méréseitek terheletlenül történtek kiderülhet, hogy egy élő fázissal párhuzamosan futó bekötetlen vezetékeken méregettetek, ugyanis az értékek erre utalnak, mert az mintha egy kapacitív osztó lett volna. A lecsípett vezetékeken is hasonló tünet állhat fenn.

villanyvili

Mégis úgy tanítják, hogy a bal oldalon van a fázis és a jobb oldalon a nulla.

Üzenet összefûzve: 2014. augusztus 16., 18:38:04 DÉLUTÁN

Idézetet írta: Zsolt718 Dátum 2014. augusztus 15., 22:08:21 DÉLUTÁN
Amúgy a konnektorban  - régi szabvány szerint - jók a színek.
Fekete - fázis
Piros - védővezető
Szürke (vagy kék) - nulla

Na de friss bekötésnél? :) Pár hete lett az a dugaszoló aljzat feltéve. Ha már az új szabvány szerint csinálom, akkor a dobozból már aszerint jövök le.
Villmix Euro Kft. Debrecen

980POWER

Ha-ha, baloldalon a fázis? :o Teljesen mindegy melyik oldalra kötöd (nálunk). Én még soha az életben nem kötöttem baloldalra. Ha véletlenül veszel egy jelölt konnektort, azon pont a bal oldali a nulla. ;) Azt is mondták az öregek, hogy jobb oldalra az ,,F" –esek mint feleség, fázis, stb., balra a többi: kutyák, kurvák, nullák, stb. ;D

villanyvili

Pedig hidd el ezt verik a fejünkbe. :D Amúgy én eddig amennyi dugaszoló aljzattal találkoztam, mindben bal oldalon volt a fázis bekötve.
Na majd holnap ezt tisztázom az oktatóval. :)
Villmix Euro Kft. Debrecen