Villanyszerelő Szakmai Fórum

Általános témák => Általános beszélgetések => Világítástechnika => A témát indította: Csabcsi Dátum 2015. augusztus 01., 11:43:10 DÉLELŐTT

Cím: Led reflektorok miért villognak lekapcsolt állapotban és mi a megoldás?
Írta: Csabcsi Dátum 2015. augusztus 01., 11:43:10 DÉLELŐTT
Segítségeteket kérem, mi lehet az oka annak h villognak a led reflektorok ( 10W osak de nem tudom a márkáját gyártóját ) lekapcsolt állapotban is, van amikor erősebben van amikor halványabban? jelzem előre hogy sima egypólusú falon kívüli karlik márkájú a kapcsolója nem irányfényes. Lehetséges h a reflektornak nem mindegy hová kötöm a nullát és a fázist? Cseréljem ki a kapcsolót kétpólusúra? előre is köszi a válaszokat!
Cím: Re:Led reflektorok miért villognak lekapcsolt állapotban és mi a megoldás?
Írta: Szirty Dátum 2015. augusztus 01., 13:05:35 DÉLUTÁN
A villogást az okozza, hogy a kapcsolt fázis mellett (ami a lámpába megy) valahol párhuzamosan és hosszan feszültség alatt lévő fázisvezető fut.
Ebből a lámpa tápegysége szép lassan feltölti az egyenirányító utáni puffer elkót. Amikor az eléri a működési küszöbfeszültséget, áramot ad a LED-nek, de az energia utánpótlása túl kevés a folyamatos világításhoz, ezért a kondit gyorsan kisüti így a lED csak villan egyet.
Ez gyakori probléma kompakt csöveknél is, amelyiknek elektronikus előtétje van.

A lámpatesttel párhuzamosan kötött 2kV/220-470nF kondenzátor megoldja ezt a problémát.
Cím: Re:Led reflektorok miért villognak lekapcsolt állapotban és mi a megoldás?
Írta: nyaki Dátum 2015. augusztus 01., 21:49:10 DÉLUTÁN
Minden olyan EVG-vel ellátott LED-es, fénycsöves és kompaktfénycsöves lámpatestnél előfordulhat, amiben nincs beépített EMI védelem. Ez a védelem gyakorlatilag egy LC alkatrészekből felépített  π-tag az egyenirányító előtt.
Jellemzően az olcsó EVG-ékből hiányzik, mert sok helyet foglal és a tekercs amúgy is drága, nehezen kezelhető alkatrésznek számít.
Cím: Re:Led reflektorok miért villognak lekapcsolt állapotban és mi a megoldás?
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2015. augusztus 02., 15:51:13 DÉLUTÁN
De van egy sokkal egyszerűbb megoldás is; nevezetesen az, hogy nem tuszkolunk 1-1 csőben egymás mellé számtalan fázisvezetőt, illetve a világítás  -azaz a betáp kábel, illetve a kapcsoló, valamint a doboztól a lámp(k)ig futó kábel-  kábelei lehetőség szerint csak és kizárólag a világítást vigyék, de azt se úgy, hogy 1 db -mondjuk 5x1.5-ös gerinckábelre van rákötve az egész ház összes világítási áramköre, aztán az fut körbe a házon vagy 150 méter hosszban és van rajta vagy 30 leágazási pont... Én egy 80m2-nél nagyobb családi házban legalább 6 világítási áramkört tervezek (főként, amennyiben 3 fázisú a ház betápja és 2-nél több többfénycsöves armatúra van), melyeket max. 4 eres kábelekkel szerelek, tehát minimum 3 db 4x1.5mm2-es világítási gerinc kábel kerül beépítésre, fázisonként max B10A-es kismegszakítóval, de van ahová csak B6A kerül. C típusú akkor, ha az adott áramkörre 2-nél több kisülő lámpa, vagy 4-nél több VVG-s armatúra lesz kötve. És most nem említettem  olyan kertes családi házat, ahol vannak melléképületek, illetve garázs,műhely is, mert az megint más tészta (legábbis nálam... ;))   
Cím: Re:Led reflektorok miért villognak lekapcsolt állapotban és mi a megoldás?
Írta: Szirty Dátum 2015. augusztus 02., 16:23:48 DÉLUTÁN
Üdv!

Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2015. augusztus 02., 15:51:13 DÉLUTÁN
De van egy sokkal egyszerűbb megoldás is; nevezetesen az, hogy nem tuszkolunk 1-1 csőben egymás mellé számtalan fázisvezetőt,

Nyilván ez a korrekt megoldás. Ám ha figyelembe vesszük a kérdés mögött lévő információt is, miszerint ez már kész épület, nem mondanám hogy egyszerűbb lenne szétvésni és újra csövezni, újra vezetékelni.
Cím: Re:Led reflektorok miért villognak lekapcsolt állapotban és mi a megoldás?
Írta: Simon Endre Dátum 2015. augusztus 02., 20:07:59 DÉLUTÁN
Üdvözöllek új fórumtárs!
Korábbi (Szirty #1 hozzászólásában) a párhuzamos kapacitív áram "feletetése" említve lett. Most is mint korábbi azonos tárgyú témában javasolom a fényforrással párhuzamos 120 kohm 0,5-2 W-os ellenállás bekötését az kisebb és talán üzembíztosabb is mint egy kondi. Fontosnak tartom, hogy a lámpatestben látható helyen legyen és vezeték ne feküdjön rajta, mert egy kicsit melegszik!
Cím: Re:Led reflektorok miért villognak lekapcsolt állapotban és mi a megoldás?
Írta: nyaki Dátum 2015. augusztus 03., 17:31:09 DÉLUTÁN
Az ellenállat sem rossz megoldás, de én Szirty javaslatát támogatnám, mert a kondi jobban szigetelt és egyáltalán nem melegedő alkatrész, ezáltal könnyebb is kezelni, ráadásul az X2-es kondikat kimondottan ilyen célokra gyártják. A kondi beépítésével némi EMI védelem is megvalósul a kábel induktív összetevője miatt.
Cím: Re:Led reflektorok miért villognak lekapcsolt állapotban és mi a megoldás?
Írta: Simon Endre Dátum 2015. augusztus 04., 14:09:02 DÉLUTÁN
Szia Nyaki !
Feltevésednek kissé ellentmond az a tapasztalatom, mivel hogy a kidobott (lecserért) fénycsőgyújtókban 50% felett nem a gyújtó (termoglimm,) hanem a zavarvédelemre szolgáló és állítólag ennek megfelelő, nem gagyi kondi válik zárlatossá. Ha van villamosműhelyi szelektív kuka abból kistatisztikázhatod . A kondik prejudikált bűnösök minden elktromos és elektromokus kapcsolásban. Most van a kezem alatt egy 4 kW-os Fr váltó a kimenet szűrőköre zárlatos, na találd ki mi van benne ami meghibásodott...? Hozzáteszem ott az SMD kondi ökölszabályként max. náhány tized mikrofarádos lehet.
Cím: Re:Led reflektorok miért villognak lekapcsolt állapotban és mi a megoldás?
Írta: nyaki Dátum 2015. augusztus 05., 00:35:00 DÉLELŐTT
Kedves Endre!
Ne keverjük a szezont a fazonnal. Az általad említett kondenzátorok impulzuskörben található csillapítótagok. Azok impulzusterhelése a teljesítménykörökben a hálózati üzemben alkalmazott X2-es kondik többszöröse is lehet és sajnos a mai silány minőségek és miniatürizálás miatt, gyakorta tönkre is mennek. Az általunk javasolt felhasználási helyre véleményem és a gyakorlati tapasztalatom alapján tökéletesen megfelelnek, de végül is mindenki azt tesz be, amit jónak lát.
Cím: Re:Led reflektorok miért villognak lekapcsolt állapotban és mi a megoldás?
Írta: Sracz Dátum 2018. február 01., 15:15:40 DÉLUTÁN
Kedves szakik!
Hasonló dologban kérném én is a segítségeteket. Egy lépcsőházi világításról van szó. Korábban egy egyszerű E27 foglalat volt egy 12 wattos kompakt fénycsővel, amit két darab egyszerű, nem jelzőfényes alternatív kapcsolóval üzemeltettünk. Semmi gond nem volt vele azon kívül, hogy mire az izzó teljes fényerővel kezdett világítani, gyakorlatilag le-, vagy felértünk a néhány fokos lépcsőn. Ezért úgy döntöttünk, hogy korszerűsítünk. Kezdetben a fénycsövet lecseréltem egy ugyanilyen teljesítményű (és formájú) LED fénycsőre, ám ez lekapcsolt állapotban villogott, de nem rendszeres időintervallummal, hanem gyakorlatilag folyamatosan kapcsolt le és fel a nélkül, hogy teljesen kialudt volna, de csak a kapcsolók egy bizonyos állásában. Ha ugyanott kapcsoltam le, ahol fel, ha korábban nem villogott, akkor ez után sem, ám ha váltottam a másik kapcsolóval lekapcsolva, akkor már igen egészen addig, míg ennél a kapcsolónál újra fel nem kapcsoltam és a másiknál vissza nem váltottam a lekapcsolással. Nem nagyon értettem a dolgot és ma sem értem, de nem foglalkoztam különösebben vele, mert ez csak ideiglenes megoldás volt. Vettünk azonban egy 18 wattos LED panelt, ami ugyanide beszerelve már nagyjából 1 másodpeces időközönként villan fel néhány tized másodpercre ugyanígy. Tehát attól függően villog vagy sem, hogy hol kapcsolom le, melyik szálon kapja a kakaót, ha felkapcsolom, mert természetesen a kapcsolók a fázist kapcsolják. Továbbra sem értem a dolgot, de bízom benne, hogy ti okosabbak lesztek nálam. Köszönöm előre is!
Cím: Re:Led reflektorok miért villognak lekapcsolt állapotban és mi a megoldás?
Írta: Simon Endre Dátum 2018. február 01., 17:03:03 DÉLUTÁN
Az alternatív kapcsolás vonalkapacitása az aktuális kapcsolási állapottól függ és emiatt változatosabb a fényjelenség. A korábbi hozzászólásokban is javasolt párhuzamos kisütő ellenállást javaslom oda is. A LED panel csatlakozódobozában (kapocsterében) kényelmesen elfér akár egy 2vattos is ez jobban elossza a veszteségi hőt és nem károsodnak a bekötő vezetékek. Az ellenállás értékkel lemehetsz akár 5 kilohmig, bár én remélem a vezetékkapacitás még ezt nem indokolja. Azért vegyél 220,110, 63 k 1W-os ellenállásokat és felülről kezd a próbát.
Cím: Re:Led reflektorok miért villognak lekapcsolt állapotban és mi a megoldás?
Írta: Sracz Dátum 2018. február 01., 17:22:22 DÉLUTÁN
Nagyjából 6-7 méter 1 milis réz vezeték megy egy csőben. A világítás körülbelül az egyharmadánál van, odáig a nulla is ugyanabban a csőben húzódik, a lámpatest leágazó dobozától viszont már csak a kapcsoláshoz szükséges három ér megy a másik kapcsolóig nulla nélkül. Nem lehetséges, hogy az a bizonyos kb másfél méter 0 vezeték okozza az "áthallást"? Sok fórumot, hozzászólást, egyebet elolvastam a témában, ám mindenütt a nulla vezetőt és/vagy a kapcsoló jelzőfényét nevezték meg a hiba okaként. Mivel éppen az elektromos hálózat felújítása előtt állunk, a frissen behúzott kábelekkel már szeretném elkerülni az ilyen hibákat, ha lehetséges, mivel minden helyiséget valamilyen ledes fényforrásra szeretnénk átállítani.
Cím: Re:Led reflektorok miért villognak lekapcsolt állapotban és mi a megoldás?
Írta: nyaki Dátum 2018. február 01., 20:44:24 DÉLUTÁN
A N vezető is sarkalatos kérdés a zavarfeszültségek összeszedésében, ugyanis a hálózaton működtetett minden kapcsoló/impulzus üzemű elektronikus áramkör zavarjele óhatatlanul "ráül" és a gyengébb minőségű EVG-vel működtetett fénycső/LED fényforrások villoghatnak. Némely esetben az sem jelent megoldást, ha a N vezetőt is szakítjuk és ha a kapcsolótól a fényforrásig hosszabb vezetékszakasz tart.
A parazita impedanciákon keresztül a fényforrás elektronikájába épített egyenirányító, az őt alkotó diódák határfrekvenciájáig, a vezetékeken megjelenő minden váltakozó áramú komponenst egyenirányítani fog, miáltal a pufferkondi ugyan lassan, de mindenképpen töltődni fog egészen addig, amíg el nem éri a fényforrást működtető elektronika indítási feszültségszintjét. A beindulása után, a hozzákapcsolt fényforrások jellegének megfelelően fog a pufferben tárolt energia kisülni, miután elölről kezdődhet a folyamat. A megoldás a minőségi előtét alkalmazása (kompakt kivitelnél ez nem járható) vagy a parazita frekvenciák söntölése, közvetlenül a kompakt fényforrás érintkezőinél, ami lehet EMI filter, párhuzamos kapacitás vagy kis értékű ellenállás. Mivel az izzó igen alacsony impedanciájú és nagy hőtehetetlenségű fényforrás a LED/kompakt fényforráshoz képest, ráadásul nem tartalmaz elektronikát sem, ezért ez a jelenség nem érzékelhető.
Cím: Re:Led reflektorok miért villognak lekapcsolt állapotban és mi a megoldás?
Írta: Simon Endre Dátum 2018. február 01., 22:20:41 DÉLUTÁN
 A kisütő (zajsöntölő) ellenállásnak mindegy mit emészt fel, de ha mégis nagy szakmai öntudat vezérel nézd meg lekapcsolt kismegszakítókkal, hogy a jelenség így is fenn áll-e ? A LED fényforrások alacsony feszültségigénye (kivétel a soros kapcsolásuak) okozzák a sokasodó hasonló panaszokat, mert a nagyfrekvenciás zajok elérhetik ezt a kritikus értéket és a kitünő kondenzátorok ezt még csúcsértékre integrálják. Után kell néznem, hogy a soros kondenzátoros és a direkt áramgenerátoros (ez is soros.....) nem a zajvédettebb változat ?