Villámvédelem

Indította tothgyula, 2013. április 04., 07:48:53 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

istvan01

Nem tudom szerepelt-e már itt ez a hasznos link. Amatőr villám figyelő hálózat, ami a Föld teljes területére mutat online jelzéseket. Minél sűrűbb a terület közelében a jelző állomás, annál pontosabb természetesen. A villámok keletkezési idejéhez képest pár másodperces késéssel ad jelzést, ezt a válasz időt lehet is látni a honlapon. A pozitív, negatív, felhő-felhő, felhő-föld villámokat nem különbözteti meg, de néhány állomás felfogója tudja ezt, de messze nem mind. A villám erőssége jelezve van, sajnos nem kA vagy feszültség szinten, hanem a jelzés helyén maradó kör nagyságával. A felhő-felhő villámok általában több becsapási ponttal jelzi, de ez logikus.
Amikor közelemben csapkodtak a villámok, 300-400m pontossággal jelezte a villám helyét.
Ebben a pillanatban hagyja el egy villám zóna Záhonyt.

https://www.lightningmaps.org/#y=48.189;x=22.0372;z=9;t=3;m=oss;r=0;s=1;o=1;b=;n=0;d=2;dl=2;dc=0;ts=0;

Sztrogoff

Hát, mit mondjak, le a kalappal előtted. Én három éve használom ezt a honlapot, de ezekre itt alább még nem jöttem rá. Te hol találtál rá ezekre az információkra? Mert sem a legendben, sem máshol én ilyeneket nem találtam.
Idézetet írta: istvan01 Dátum 2020. május 01., 12:27:16 DÉLUTÁN
A villám erőssége jelezve van, sajnos nem kA vagy feszültség szinten, hanem a jelzés helyén maradó kör nagyságával. A felhő-felhő villámok általában több becsapási ponttal jelzi, de ez logikus.

istvan01

Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2020. május 01., 17:27:50 DÉLUTÁN
Hát, mit mondjak, le a kalappal előtted. Én három éve használom ezt a honlapot, de ezekre itt alább még nem jöttem rá. Te hol találtál rá ezekre az információkra? Mert sem a legendben, sem máshol én ilyeneket nem találtam.
Idézetet írta: istvan01 Dátum 2020. május 01., 12:27:16 DÉLUTÁN
A villám erőssége jelezve van, sajnos nem kA vagy feszültség szinten, hanem a jelzés helyén maradó kör nagyságával. A felhő-felhő villámok általában több becsapási ponttal jelzi, de ez logikus.
Fullra felnagyítva ott marad egy kör, kb ott ahol a fehér hangsebességgel terjedő hanghatás is elmúlik. A nagyobb körátmérő erősebb villámot jelöl. A jelzés kör közepén megjelenik alig olvasható szám az időpontra, valami hosszú szám, az nem világos, harmadik sorban egy számpár pl S:17/94. Ez a számpár is utalhat numerikusan a villám erősségre. Ezt még meg kéne fejteni.

istvan01

Idézetet írta: istvan01 Dátum 2020. május 01., 18:10:39 DÉLUTÁN
harmadik sorban egy számpár pl S:17/94. Ez a számpár is utalhat numerikusan a villám erősségre. Ezt még meg kéne fejteni.
A forumon találtam erről infót. Nem a villám erősségét jelzi. pl S:17/94 első szám (17) ennyi állomás jelzésével kalkulált a szerver, a második per szám (94) állomás jelzés érkezett. Tehát 94 állomásból 17 volt alkalmas számolásra.

Sztrogoff

Köszönöm. Eszem ágába sem jutott teljesen felnagyítani. :D

istvan01

További érdekesség erről a villám figyelő oldalról. Lehet nézegetni több féle statisztikát. Pl 2019 Európa  éves villám száma/km2. Persze ebben benne vannak a felhő-felhő villámok is. Nagyítani közelebb sajna nem lehet. Magyarországon azok a zöldes-narancsba hajló területeken 15-20 villám/km2/2019év.

gsmotoros

Idézetet írta: istvan01 Dátum 2020. május 01., 19:48:20 DÉLUTÁN
További érdekesség erről a villám figyelő oldalról. Lehet nézegetni több féle statisztikát. Pl 2019 Európa  éves villám száma/km2. Persze ebben benne vannak a felhő-felhő villámok is. Nagyítani közelebb sajna nem lehet. Magyarországon azok a zöldes-narancsba hajló területeken 15-20 villám/km2/2019év.

Ez igen érdekes honlap az biztos. 2012-ben még drasztikusan más villámsűrűséget mutat mondjuk az országban. Lehet, hogy az is változott, ahogy a mérési adatokat feldolgozzák. Vagy tényleg ennyivel viharosabb idők lettek az utóbbi évek?

istvan01

Idézetet írta: gsmotoros Dátum 2020. május 01., 20:56:45 DÉLUTÁN
Ez igen érdekes honlap az biztos. 2012-ben még drasztikusan más villámsűrűséget mutat mondjuk az országban. Lehet, hogy az is változott, ahogy a mérési adatokat feldolgozzák. Vagy tényleg ennyivel viharosabb idők lettek az utóbbi évek?
Vélhetően tényleg a lightningmaps.org 2011 indulás óta valami változott a feldolgozásban, adatgyűjtésben. Az állomás szám növekedésből (most Magyarországon 48 figyelő állomást találtam) nem következhet ilyen gyors villám gyakoriság emelkedés Európa területén. Adatok:
2011:   2.721.888
2012:   4.186.250
2013:   9.688.426
2014:   8.715.497
2015: 24.485.953
2016: 25.343.243
2017: 26.923.148
2018: 36.052.933
2019: 28.660.210
Szerintem 2015 óta lehetnek reálisak a számok. Enyhe emelkedés így is látható, 2018 kiugró évet nem számítva is.

Sztrogoff

Magyarországon már több, mint 20 éve vannak adatok, három rendszer is elindult, és minél több adat lett, annál több bizonytalanság, majd annál több szakdolgozat. :)
Az OMSZ SAFIR-ját, az a legrégebbi, egy ideig méltatták, aztán nem, elég sokat hallgattam előadásokat meg olvastam anyagokat, hogy hát, az a gyanúnk, hogy, belenyúltunk, átállítottuk, megváltoztattuk, most jobb, ilyesmik), de 10 éve az adatokkal nagyjából oda jutottak el, amit a kőkorszaki időkben már meghatároztak a nagy fejek, 2-6 villám/négyzetkilométer/év (noha a területi eloszlás más, a SAFIR szerint a Duna-Tisza köze, a Nyírség és a Viharsarok, a régiek szerint meg Bakony és a szlovák határ az északi középhegység fölött a sűrűbb ménkü tartománya) - tavalyra meg lecserélték.
Ez a 2-6, ez már ugye a föld-levegő villámok száma.

istvan01

Ha SAFIR hozzáférhető lenne szabadon, egyáltalán működik még? Persze online is, amikor sűrű felhők közelednek, akkor az ember fia láthatná közelében mikor, hol, mennyire veszélyes. Ha fejünk felett csapkod, akkor lehetőleg minden villamos berendezést kihúzni, mert a túlfeszlevezetők csak csökkentik a sérülés valószínűségét.
Ez lightningmaps.org abban mégis hasznosabb, mert sokkal több a figyelő állomás (SAFIR 5-10 antennás állomásával szemben), az állomások akár 10ezer km távoli villámokat is észlelnek, a sok, nagyon sok jelzésből könnyebb pontosabban átlagolni.
Végül is, az éves villám szám/km2 egész országra, Dunán innen, Dunántúl, esetleg megyényi területekre, ennél az aktuális zivatar állapot követési lehetősége nagy előre lépés az átlag éves villámszámhoz képest.