Villanyszerelő Szakmai Fórum

Épületfelügyelet => Épületfelügyelet KNX nélkül => Loxone => A témát indította: Schmidt András Dátum 2011. május 07., 16:40:58 DÉLUTÁN

Cím: Loxone - rövid bemutatás
Írta: Schmidt András Dátum 2011. május 07., 16:40:58 DÉLUTÁN
INTELLIGENS ÉPÜLETEK OLCSÓN ÉS EGYSZERÛEN!

Az árnyékolóinak egyszerû kezelésétõl az intelligens egyedi hõmérsékletszabályzásig, vagy riasztórendszerig a Loxone Miniserver alapú megoldása egy modern és intelligens otthon minden igényét kielégíti. Fantáziájának semmi sem szabhat határt.

A Loxone Miniserverre épülõ rendszere egy modern és intelligens otthon összes igényére egy eszközzel válaszol:
   
Vezérlés és irányítás ...
Fûtés, hûtés, árnyékolás, világítás, kaputelefon, audió és videó, riasztó, idõzített kapcsolások. Minden elektromos készülék irányítható épületében.
   
Irányítás tetszõleges felületrõl ...
A fenti funkciók irányítása elérhetõ teljesen hagyományos kapcsolókról, EIB/KNX felületekrõl, érintõképernyõrõl, webes felületrõl, ipodról, ipadrõl, vagy bármely okostelefonról.
   
Ésszerû ár ...
Nincs szükség kiegészítõ eszközökre, licenszekre. Önállóan is mûködõképes megoldások már nettó 129.000 forinttól.
   
Egyszerû kezelés ...
Néhány perc alatt elkészíthetõ egy olyan érintõképernyõs felület okostelefonjára vagy számítógépére, melyen minden épületfunkció egyszerûen és átláthatóan elérhetõ. Próbálja ki Ön is az ingyenes magyar nyelvûkonfigurációs szoftvert!

ÁTTEKINTÉS
Intelligens eszközeink több lehetõséget és kényelmet nyújtanak otthonában:

Loxone Miniserver - A Miniserver alapú vezérlési megoldás
Az elosztószekrénybe szerelve a Miniserver összeköti vezérlõ eszközeit (hagyományos kapcsolók és nyomógombok, mozgásérzékelõk, ablaknyitás-érzékelõk, okostelefon, iPodŸ, iPhoneŸ, PC, érintõképernyõ, ...) elektromos eszközeivel (zsalúziák / redõnyök, világítás, fûtés, hûtés, multimédia, ...). A Loxone egyedi operációs rendszerét futtató Miniserver kényelmet és intelligenciát ad otthonának.

Loxone bõvítõmodul - Rendszerbõvítés
A bõvítõ modul további bemenetekkel (nyomógombokhoz, kapcsolókhoz, hõmérõkhöz, stb. - lásd fenn) és kimenetekkel (további világítási körökhöz, árnyékolókhoz, stb. - lásd fenn). Segítségével nagyobb feladatok is probléma nélkül oldhatóak m.

Loxone konfigurációs szoftver - Tegye egyedivé épületének mûködését
Ezzel az ingyenes szoftverrel a Miniserver összes vezérlési funkciója beállítható (a programozás alapja az ún. PLC programozás).

Loxone webes felület - Épületfunkciók elérése interneten keresztül
A Loxone webes felület a Miniserver böngészõ alapú megjelenítõ felülete. A felületen keresztül bárhol és bármikor elérheti otthonát internet böngészõn keresztül számítógépe vagy mobiltelefonja segítségével. A webes felület a Loxone Miniserver része és teljesen ingyenesen áll rendelkezésére.

Loxone App - Használja okostelefonját távirányítóként
A Loxone alkalmazásokkal lehetséges az összes épületautomatizálási funkció irányítása okostelefonja segítségével ( iPhoneŸ, iPodŸ Touch és nemsokára minden AndroidŸ eszköz). Percek alatt érheti el okos otthonát az okos telefonjával. Binnen. Természetesen minden alkalmazás ingyenes!
A termékekrõl és információkról még több információt a következõ oldalakon és a Loxone Épületautomatizálási Blogban talál!
Cím: Re:Loxone - rövid bemutatás
Írta: nova Dátum 2011. május 07., 16:47:22 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Loxone_Schmidt András Dátum 2011. május 07., 16:40:58 DÉLUTÁN
INTELLIGENS ÉPÜLETEK OLCSÓN ÉS EGYSZERÛEN!

Ésszerû ár ...
Nincs szükség kiegészítõ eszközökre, licenszekre. Önállóan is mûködõképes megoldások már nettó 129.000 forinttól.

Mit takar ez az ár, ha megkérdezhetem? Mert sajnos az igaz, hogy a KNX rendszerek is drágák, de ott egy megjelenítõ is elég húzós, persze használhat az ember Ipad-et is, de az is pénzbe kerül :)
Cím: Re:Loxone - rövid bemutatás
Írta: Schmidt András Dátum 2011. május 07., 17:00:47 DÉLUTÁN
A Loxone Miniserver 129.000 HUF + ÁFA. Ezért az árért vevõink az alábbiakat kapják:



bõvebben: http://www.loxone.com/Pages/hun/produkte/Miniserver/Miniserver.aspx (http://www.loxone.com/Pages/hun/produkte/Miniserver/Miniserver.aspx)
Cím: Re:Loxone - rövid bemutatás
Írta: nova Dátum 2011. május 07., 17:30:09 DÉLUTÁN
Letöltöttem a softvert és az abban lévõ linken láttam, hogy az sd kártya a miniserveren a firmware frissítéshez van, ez csak erre használható? Vagy van esetleg az sd kártyának más funkciója is. A frissítést mit szokott tartalmazni?

A mellékelt linken a képre kattintva hibára futott az oldal, érdemes lenne javítani :)
http://www.loxone.com/Pages/hun/produkte/LoxLIVE/Fotos/LoxLIVE-Fotos.aspx
Cím: Re:Loxone - rövid bemutatás
Írta: Schmidt András Dátum 2011. május 07., 17:40:23 DÉLUTÁN
A Miniserverben található MicroSD kártyán található minden adat, ami a rendszer mûködéséhez kell. Itt van az egyedi fejlesztésû operációs rendszer (a készülék ennek köszönhetõen 7 mp alatt üzemkész), az összes naplózott adat, a webes felület és még sok egyéb dolog.
Firmware frissítésnél tehát a MicroSD kártyán található operációs rendszer frissül. Egy-egy ilyen frissítés újabb és újabb funkciókat tartalmaz. 14 napon belül például jön ki egy ilyen, amely már tartalmazza a teljesen magyar súgót valamint sok elõre elkészített funkcióblokkot és az új modulok támogatását (RS232, RS485, EnOcean, 1wire, Dimmer, DMX).

Post Merge: 2011. május 07., 17:40:57 DÉLUTÁN

a link javítja. köszönöm.  ;)
Cím: Re:Loxone - rövid bemutatás
Írta: nova Dátum 2011. május 07., 17:46:22 DÉLUTÁN
Igen a programhoz a leírás az szintén német :) A program viszont tényleg egyszerûnek néz ki, így elsõre.
Cím: Re:Loxone - rövid bemutatás
Írta: Schmidt András Dátum 2011. május 07., 17:56:09 DÉLUTÁN
Felraktam a blokkokhoz tartozó magyar súgó fájlokat a webre:

http://www.loxone.com/Pages/hun/service/Tutorials-Downloads/Software/LoxPLAN-Downloads.aspx (http://www.loxone.com/Pages/hun/service/Tutorials-Downloads/Software/LoxPLAN-Downloads.aspx)
(közvetlen link: http://www.loxone.com/Media/490856a6-ee37-422f-bff2-0e5e02dd34f0/HUN/hun.zip (http://www.loxone.com/Media/490856a6-ee37-422f-bff2-0e5e02dd34f0/HUN/hun.zip))

Pár napon belül a súgó is be lesz építve a szoftverbe, és akkor már minden teljes lesz.
Cím: Re:Loxone - rövid bemutatás
Írta: nova Dátum 2011. május 07., 17:57:51 DÉLUTÁN
http://www.loxone.com/Pages/de/service/DOKUMENTATION/Inbetriebnahme/Inbetriebnahme-Miniserver/doku-inbetriebnahme-miniserver.aspx

ezen az oldalon egész jó kis videó van :) a bõvítõmodul a luxmore- nak nevezik ha jó néztem mennyibe kerül.

A másik kérdésem az lenne, hogy példa programok nincsenek esetleg valahol, amit a programba feltöltve meg lehet nézni a mûködését egyfajta demo-ként, vagy a webes eléréshez egy demo oldal. Amolyan testdrive jellegûre gondolok.
Cím: Re:Loxone - rövid bemutatás
Írta: Schmidt András Dátum 2011. május 07., 18:05:51 DÉLUTÁN
Cím: Re:Loxone - rövid bemutatás
Írta: nova Dátum 2011. május 07., 18:18:22 DÉLUTÁN
Lehet ezeket érdemes lenne bemutatnia blog részben is :) Szerintem érdekelné az embereket, legalábbis a mûszaki embereket. Ezeket a rendszereket elsõsorban családi házakhoz célszerû telepíteni, ahol a villanyszerelõk ajánlják a intelligens épületvezérlési funkciókat, ezért lenne érdemes megismertetni a mûszaki megoldásokat.  :D


ui.: a blogodnak is nyitottam egy topikot, ha új bejegyzés kerül fel nyugodtan írd meg oda is  ;)
Cím: Re:Loxone - rövid bemutatás
Írta: Schmidt András Dátum 2011. május 07., 19:13:32 DÉLUTÁN
A Loxone csapata sosem fukarkodik az információkkal. Számos módon igyekszünk megoldásainkat bemutatni mindenkinek, akit érdekel. Folyamatosan tartunk oktatásokat, újdonságokat a blogunkon tesszük közzé, hírlevelünk rendszeresen összefoglalja az érdekességeket... és ezek után itt az oldalon is tájékoztatjuk majd a látogatókat.

Megjegyzés: minden mintaprogram mûködése a konfigurációs szoftver "Szimuláció" menüpontjában teljes egészében tesztelhetõ. A webes felületet az iphone/android alkalmazást letöltve lehet tesztelni a DEMO üzemmód segítségével.
Cím: Re:Loxone - rövid bemutatás
Írta: nova Dátum 2011. május 08., 16:46:30 DÉLUTÁN
Kapcsolókhoz, aktorokhoz valamilyen ajánlás létezik, vagy attól, hogy nincsen meg a knx minõsítése a rendszernek attól még használható bármelyik gyártó terméke?
Cím: Re:Loxone - rövid bemutatás
Írta: Schmidt András Dátum 2011. május 08., 19:40:31 DÉLUTÁN
Nincsen ilyen ajánlás, mert kivétel nélkül minden KNX/EIB eszközzel kompatibilis a Loxone Miniserver.
Cím: Re:Loxone - rövid bemutatás
Írta: Novill Dátum 2011. május 08., 20:39:12 DÉLUTÁN
Sokszor felteszem magamnak a kérdést, hogy a gyártok valójában igazából szeretnék –e elterjeszteni széles körben e technikákat. Az oktatás az biztos nagy üzlet, de lehet, hogy az oktatás ára is akadálya a széles körben való elterjesztésnek. Nem beszélve az e termékek ára is magas. Nem régiben egy építkezésen szerettem volna meggyõzni a tulajdonost, hogy szereljünk KNX rendszert. Igényes ház volt, de az ára miatt nem kellet neki e rendszer.  Úgy gondolom, hogy a forgalmazónak megérné a villanyszerelõ társadalommal széles körben megismertetni e rendszereket ingyenes oktatás formájában.  Sajnos még kevesen ismerik e rendszereket a folyamatos termékbõvülés ellenére. A marketing jellegû oktatás kevesebb eredményt fog jelenteni.
Cím: Re:Loxone - rövid bemutatás
Írta: Schmidt András Dátum 2011. május 08., 21:17:18 DÉLUTÁN
Azt fontos megértetni a megrendelõkkel, hogy amennyiben épületfelügyeleti rendszer kerül egy épületbe, akkor az egyik oldalról ugyan plusz kiadás, másik oldalról viszont kiadáscsökkenés is az építkezés során (például nem kell megvenni az árnyékolástechnikai vezérlést, nem kell megvenni a fûtésszabályzót, nem kell megvenni adott esetben a kapu automatikáját, stb.). Ha ezt figyelembe vesszük, akkor egy-egy ilyen megoldás nem kerül nagyságrendekkel többe. Mindezek mellett a vevõ olyan szolgáltatást kap, amellyel az épülete gazdaságosabban és kényelmesebben üzemeltethetõ - tehát megtérülési idõrõl is beszélhetünk, amelyrõl a hagyományos villanyszerelés esetén nem.
Az oktatással és az eszközök áraival kapcsolatban csak saját filozófiánkat ismertetném, anélkül, hogy más gyártók gyakorlatáról szólnék:
A Loxone önállóan mûködõképes megoldást ad mindössze 129.000 forinttól, amely, ha az ember a szolgáltatásokat is ismeri (KNX kompatibilitás, ingyenes iphone/ipad/android felület, webes elérés, mért értékek naplózása, digitális és analóg ki- és bemenetek, stb., teljesen magyar és ingyenes konfigurációs szoftver) verhetetlen ár-érték arány.
Az oktatási költséget (nettó 15.900 HUF) gyakorlatilag az étkezés, az oktatási helyiség és egyéb technikai feltételek biztosítása teszi ki. Elsõdleges cél tehát nem a pénzkeresés, hanem a tudás átadása és egy új filozófia megismertetése.
Cím: Re:Loxone - rövid bemutatás
Írta: nova Dátum 2011. május 09., 09:57:37 DÉLELŐTT
Oktatással kapcsolatban én az online tanfolyamoknak nagy híve vagyok, ahol feliratkozhatsz például egy hírlevélre és bizonyos idõközönként kapsz egy elõre kidolgozott témákat az adott oktatás anyagával kapcsolatban.

IdézA Loxone önállóan mûködõképes megoldást ad mindössze 129.000 forinttól

Ez azért egy kicsit csalóka így, hiszen a rendszer magában nem mûködõképes. Hiszen kell hozzá egy ipad minimum (kb. 150 000 Ft) a kezelési élmény, hogy ,meglegyen :) Aktorok és kontaktorok egyéb gatewayek a vezérelni kívánt eszközökhöz. Bõvítõmodul szinte biztosan kell. Persze még lehetne a felsorolást folytatni. Persze elõnyt jelent a magyar nyelvû program a beállítások elvégzéséhez, bár részemrõl az angol vagy német se olyan nagy probléma (ma már minden program angol nyelvû, ami speciális felhasználó környezete van) 

Esetleg esettanulmányotok nincsen az általad említett megtérülési idõrõl? Kalkulációk például egy átlagos családi ház automatizálásról, melybe összehasonlítás van a hagyományos villanyszerelés és az "okos ház" ára között hasonló mûködési paraméterekkel. Nyilván itt nem az extra funkciókra gondolok, hanem a szokásos árnyékolás, világítás, riasztó, tûzjelzõ rendszerek beépítésére gondoltam.
Cím: Re:Loxone - rövid bemutatás
Írta: Schmidt András Dátum 2011. május 09., 10:34:51 DÉLELŐTT
Minden professzionális partnerünknek kezdõkészletet kínálunk, melynek tartalma egy Miniserver, egy bõvítõmodul és egy 24V-os táp. A kezdõcsomag megvásárlása nem jár semmilyen kötelezettséggel, hiszen 30 napon belül visszavesszük, és megtérítjük az árát. A vásárlással automatikusan egy online 5 részes tanfolyam is indul, amely során az Általad is említett beüzemelési és programozási alaplépéseket ismertetjük. Természetesen ezen kívül az oldalunkon is szereplõ elérhetõségek egyikén folyamatos mûszaki támogatást nyújtunk (például online chat formájában). Akit érdekel ez a lehetõség, kérem írjon az office@loxone.hu címre.

A rendszer önmagában teljesen mûködõképes. Szó sincs róla hogy csak iPad-el mûködik, ez egy opció. Vezérelhetõ teljesen hagyományos nyomógombokról, asztali PC-rõl, mobiltelefonról, stb... persze ha nem elég ennyi ki-, és bemenet, akkor bõvítõmodul kell, sõt a projektor vezérléséhez RS232 modult fogunk javasolni, de a lényeg hogy 129.000 forintért mûködõképes rendszert kapsz.

A nyelv szerintem az egyik kulcskérdés. Nem mindenkinek annyira jó az angol/német tudása hogy egy ilyen szakmai programot kezeljen. Véleményünk szerint sok esetben ez az egyik gátja hasonló megoldások elterjedésének.

Esettanulmány van, ez rövidesen meg is jelenik oldalunkon.
Cím: Re:Loxone - rövid bemutatás
Írta: nova Dátum 2011. május 09., 11:30:28 DÉLELŐTT
IdézSzó sincs róla hogy csak iPad-el mûködik, ez egy opció

Ezt csak arra értettem, hogy a hétköznapi életben a felhasználó szempontjából ez az egyik megjelenési forma, ami megadja azt a bizonyos plusz extra érzést.

A nyelvvel kapcsolatban persze igazad van, én csak a magam nevében írtam :)
IdézVéleményünk szerint sok esetben ez az egyik gátja hasonló megoldások elterjedésének.
Az ár mellett :( Persze nézve például egy gira árszabását, máris más.

Az esettanulmány ha megjelenik felrakhatnád ebbe a részbe
http://villanyszerelo.forum.hu/loxone/loxone-blog/

szerintem sok mindenkit érdekelne. :)
Cím: Re:Loxone - rövid bemutatás
Írta: Schmidt András Dátum 2011. május 09., 17:03:12 DÉLUTÁN
Az természetes, hogy az érintõképernyõs vezérlés vonzó, de egy épületbe azért kerüljön be a legkevésbé egy felügyeleti rendszer, hogy iPad-rõl is lehessen kapcsolni a világítást. Meggyõzõdésem, hogy egy ház nem attól lesz "intelligens", hogy a világítási és redõny köröket nem hagyományos hanem buszrendszerû kapcsolókról kapcsoljuk - esetleg több dolgot egy kapcsolóról vezérlünk. Ez nagyon távol áll attól, amit én korszerû épületnek nevezek.
Egy modern épületfelügyeleti rendszer vegye figyelembe, hogy otthon vagyok-e, vagy nem. Vegye figyelembe, hogy milyen idõ lesz holnap, vagy hogy vihar közeledik. Vegye figyelembe, hogy sokan vannak-e a nappalimban. Vegye figyelembe, hogy ünnepnap van-e. Vegye figyelembe az adott helyiség fûtési tulajdonságait öntanuló módon, és még sorolhatnám. Tegye mindezt úgy, hogy észre sem veszem a mûködését...
Az, hogy aztán ezeket a különbözõ beépített funkciókat távolról, vagy a fotelembõl kényelmesen is elérem, csak hab a tortán.
Cím: Re:Loxone - rövid bemutatás
Írta: nova Dátum 2011. május 09., 20:53:18 DÉLUTÁN
Persze ez igaz, de mint te is írtad a megfelelõen kialakított EIB rendszer észrevétlen ezért is írtam, hogy a megjelenési forma az érintõ panelek.

IdézEgy modern épületfelügyeleti rendszer vegye figyelembe, hogy otthon vagyok-e, vagy nem.
Gondolom itt a jelenlét érzékelõk alkalmazására gondolsz?
Viszont azt kifejthetnéd, hogy a te látásmódod szerint mit jelent a következõ a felhasználó szempontjából és a megoldás szempontjából.

IdézVegye figyelembe, hogy milyen idõ lesz holnap, vagy hogy vihar közeledik. Vegye figyelembe, hogy sokan vannak-e a nappalimban. Vegye figyelembe, hogy ünnepnap van-e.

A fûtési rendszer öntanuló módon mûködik? Nem arra gondolsz, hogy a jelenlét érzékelõk, ablak nyitás érzékelõk és a fûtési rendszer körökre osztott vezérlése, összehangolva mûködik az elõre definiált beállításoknak megfelelõen. Idõzítések és a termosztátok értékeinek megfelelõen fût a rendszer az adott helységben, ha kinyitom az ablakot leállítja az adott helység fûtését.

Én azt szoktam mondani, hogy a nagy elõnye az EIB rendszereknek az hogy közös kommunikációnak köszönhetõen, összefogja a különálló rendszereket. Mert ugyebár a mai riasztó rendszerek is busz rendszeren kommunikálnak, nagyon jól tudja kezelni azt, hogy akár beléptetõ rendszert alkalmazva a házba belépéshez mágneskártyát (bilétát) használók. Köszönt a riasztó rendszer, hiszen a kártyától tudja, hogy ki vagyok. A relés kimenet segítségével tudok vezérlést biztosítani egy két eszköznek, például kapcsolja be a fogyasztók áramellátását. De itt már meg is áll a rendszer tudása általában. Ha a többi rendszert is szeretnénk használni, akkor azok integrálása már eléggé macerás. Például azt, hogy nekem hagyott üzeneteket megjelenítsen stb. már nehéz megoldani. Az én meglátásom szerint ha ilyen és ehhez hasonló funkciókat szeretnénk akkor van igazán szükség az EIB rendszerekre, hiszen manapság már csak a képzelet szab határt, hogy mit is szeretnénk.

Az hogy az EIB filmekben mindenhol azt látja az ember, hogy a telefonon, érintõképernyõkön állítja az ember a fényerõsséget a dimmerrel eléggé elcsépelt és nem nyújtja azt az érzést, hogy szükségem lenne egy ilyen rendszerre.

Az már inkább, hogy felkel a nap és felnyílnak a redõnyök, árnyékolók, bekapcsol akár a kávéfõzõ, stb. lehetne folytatnia felsorolást a funkciókkal melyek megjelennek, ezek az igazán olyan dolgok melyekért én azt mondom, hogy áldoznék plusz pénzeket az EIB rendszer kínálta funkciókért.

Az üvegember napja videó (http://villanyszerelo.forum.hu/index.php?topic=107.msg537#msg537)ban amit láthattál a másik fórum topikban az már valahogy jobban néz ki.

Kíváncsian várom a véleményed, hogy szerinted mit is jelent ma egy "okos ház"  :)
Cím: Re:Loxone - rövid bemutatás
Írta: Schmidt András Dátum 2011. május 10., 10:17:05 DÉLELŐTT
Egy felügyeleti rendszernek észrevétlennek kell maradni, de a gyakorlatban elérni ezt nagyon nehéz. Én például az általam programozott rendszereknél szeretem, ha a megrendelõ is bele tud nyúlni olyan dolgokba, amik fontosak a mindennapi élethez (például hogy egy szélérzékelõ milyen szélnél húzza be az árnyékolókat). Ezt a szabadságot mindig meg kell adni a vevõknek, mert ha ezt nem tesszük akkor túlságosan is a szakemberekre lesznek utalva, és negatív véleményük lesz a felügyeleti rendszerrõl, részben jogosan. Fontos tehát, hogy a rendszer önmagában kevés lehet, azt fel is kell tudni programozni úgy hogy a vevõ által használt felület átlátható maradjon.

IdézGondolom itt a jelenlét érzékelõk alkalmazására gondolsz?

Sok eddigi projektemben a riasztó csupán kontaktusokat adott át a felügyeleti rendszernek (általában a vevõk külön riasztórendszer mellett döntenek a MABISZ minõsítés miatt), de nagyobb épületeknél már megéri a protokollszintû illesztés (RS232 / UDP). Ebben az esetben minden információ (szigorúan egy irányban) átkerülhet a riasztótól a felügyeletre és kevesebbe is kerül mint a számtalan relé kimenet vásárlása és szerelése. Egy ház tehát a riasztó jele alapján tudja , hogy a lakók (és hogy melyik lakó) otthon tartózkodnak-e. A Loxonenál azon dolgozunk, hogy ezek a sablonok készen álljanak vevõink számára, és akkor a riasztórendszerrõl érkezõ jelek feldolgozása hagyományos fizikai kontaktusokhoz hasonlóan történhet.
A riasztórendszer érzékelõit innentõl fogva a felügyelet is használhatja... nem kell feleslegesen duplikálni az eszközöket!

IdézA fûtési rendszer öntanuló módon mûködik?

Azt, hogy a fûtés lekapcsol nyitott ablaknál fontos funkció. Fontosabb azonban, hogy a helyiség hõmérsékletében ne legyenek nagy ingások (minél nagyobb ingás, annál nagyobb felesleges energiafogyasztás). Ezeket PID, vagy PWM szabályzókkal lehet megoldani a legkönnyebben. A szabályzó algoritmusoknak a kellemetlen tulajdonsága, hogy azokat paraméterezni, beszabályozni kell. Ezt viszont az esetek többségében nem, vagy ökölszámok alapján teszik csak meg. Ezen segítenek azok az algoritmusok, amik megtanulják hogy adott szelepnyitás mellett a helyiség mennyi idõ alatt tud felfûteni (a beszabályzás tehát automatikus történik). Ezzel a funkcióval a szoba valóban adott idõpontra fogja elérni a kért hõmérsékletet, és nem adott idõpontban kezd el fûteni.
Itt kapcsolódnék még az elõzõ riasztós ponthoz is, hiszen a riasztó jele alapján eltolhatjuk a kért hõmérsékleteket. Sok energiát megtakarítva ezzel.

IdézKíváncsian várom a véleményed, hogy szerinted mit is jelent ma egy "okos ház"

Hát errõl a témáról tényleg sokat tudnánk beszélni. Szerintem egy ilyen fórum helyszíne lehet annak, hogy kitaláljuk hogyan kell mûködnie egy ilyen háznak. Gondolatindítónak két dolgot említenék meg:


Kiváncsian várom a további ötleteket...   ;)


Cím: Re:Loxone - rövid bemutatás
Írta: nova Dátum 2011. május 10., 20:31:49 DÉLUTÁN
IdézEzt a szabadságot mindig meg kell adni a vevõknek, mert ha ezt nem tesszük akkor túlságosan is a szakemberekre lesznek utalva, és negatív véleményük lesz a felügyeleti rendszerrõl, részben jogosan. Fontos tehát, hogy a rendszer önmagában kevés lehet, azt fel is kell tudni programozni úgy hogy a vevõ által használt felület átlátható maradjon.

Na ezzel maximálisan egyetértek :)

Az EIB technológiát alkalmazó riasztó rendszerekbõl még mindig nincs olyan amelyiknek megvan a MABISZ minõsítése?

IdézItt kapcsolódnék még az elõzõ riasztós ponthoz is, hiszen a riasztó jele alapján eltolhatjuk a kért hõmérsékleteket. Sok energiát megtakarítva ezzel.

Hú ezt most nem értem a riasztó rendszer milyen formában használható fel a hõmérséklet szabályzásban?

Az energia hatékonyság egyre fontosabb manapság. Arra van kimutatás, hogy mennyit fogyaszt egy átlag családi házban az EIB rendszer? Nyilván mikor otthon van az ember mások a fogyasztási viszonyok. A standby üzemek nagy részben kiiktathatók a vezérlésnek köszönhetõen (kikapcsolja a tv és a többi eszköz energia ellátását, ha nem vagyunk otthon) Ami a mai fogyasztók készenléti energia felhasználását figyelembe véve nem is kevés. De ugyebár rendelkezik fogyasztással az EIB rendszer, tápegységek még nem tudom mi mûködik amikor például nincs otthon az ember, riasztó rendszer, redõnyök, árnyékolók mozgatása ami a megfelelõ beállítással hõérzetet és hõmérséklet beállított értéken tartásában segít.

Hõmérséklet elõre jelzés mellett én úgy gondolom hasznos még a külsõ és belsõ hõmérséklet kijelzõk is (idõjárás állomásnak hívják a kereskedelemben kapható formában.) Ne az autóban döbbenjen rá az ember, hogy hány fok van kint :)

A média központok tekintetében láttam, hogy forgalmaztok ti is multi room lehetõséggel ellátott szervert, ami jó hogy a konyhában és a fürdõben is tudom a saját zenéimet hallgatni. Más gyártónál láttam rádió is bele van építve, ezt tovább gondolva. Arra milyen megoldást javasolnál, hogy a média központ filmeket melyek egy központi szerveren vannak tárolva lehessen nézni a lakás több részében. Például a nappaliban elkezdem folytatom a konyhában a film nézését. Természetes úgy, hogy a család többi tagja ennek a központi média szerveren tárolt más médiát tudjon hallgatni, nézni. Manapság ugye már minden kábel tv szolgáltató kínál set top boxokat melyek merevlemezes meghajtókra rögzíti a felvett mûsort.
Cím: Re:Loxone - rövid bemutatás
Írta: Schmidt András Dátum 2011. május 16., 16:40:15 DÉLUTÁN
IdézAz EIB technológiát alkalmazó riasztó rendszerekbõl még mindig nincs olyan amelyiknek megvan a MABISZ minõsítése?

Én úgy tudom, hogy nincsen. Pontosan nem ismerem ennek az okait, de elképzelhetõnek tartom, hogy az átvitel sebessége (9600 bit/sec) az oka.


IdézHú ezt most nem értem a riasztó rendszer milyen formában használható fel a hõmérséklet szabályzásban?

Egy riasztórendszerrõl érkezõ  információkat tudja felhasználni az épületfelügyelet (gég szerencsésebb persze, ha az épületfelügyeletet tudjuk riasztóként is használni). A beriasztást követõen a fények kialszanak, az automatikus árnyékolás bekapcsol, a kért hõmérsékletek eltolódnak... héjvédelem esetén a belsõ mozgásérzékelõk éjszakai fényt kapcsolnak mozgás esetén, stb.
Az EIB/KNX eszközöknek - mint minden vezérlésnek - van egy saját áramfelvétele. Itt 64 eszköz maximum 640mA-t vesz fel, de ez a valóságban jóval kevesebb (ökölszabályként 5mA/eszközzel számolhatunk). A lényeg azonban itt is az, hogy a vezérléssel ennél sokkal jelentõsebb energiát tudunk megtakarítani. Ezzel kapcsolatban volt egy kísérlet, ahol két ugyanolyan osztálytermet szereltek. Egyiket hagyományos villanyszereléssel, míg a másikat épületfelügyelettel. A mért értékek 50%-os eltérést mutatnak. Ez nyilván egy kiugró adat, de egy családi házban is elérhetõ 15-20%-os megtakarítás.

IdézHõmérséklet elõre jelzés mellett én úgy gondolom hasznos még a külsõ és belsõ hõmérséklet kijelzõk is
Természetesen fontosak ezek az érzékelõk. A Loxone rendszerével ezeket is fel lehet dolgozni, de megvan a lehetõség hogy például viharjelzést kapjon a rendszer az internetrõl.

IdézMás gyártónál láttam rádió is bele van építve, ezt tovább gondolva.

Nálunk a forrás bármilyen lehet... rádió, CD, TV, DVD és még sorolhatnánk. A lényeg hogy van egy központi hely ahonnan a források hangját szétoszthatjuk. Fontos azt is elmondani, hogy vannak olyan kereskedelmi forgalomban kapható erõsítõk amik szintén több zónát képesek kezelni (pl.: DENON, Sonos, Onkyo). Ezeket a készülékeket is gond nélkül irányíthatja a Loxone rendszere.

IdézArra milyen megoldást javasolnál, hogy a média központ filmeket melyek egy központi szerveren vannak tárolva lehessen nézni a lakás több részében.

Én erre valamilyen nagy teljesítményû NAS-t választanék, a szobákba meg valamilyen kellõen rugalmas lejátszót (a nagy szolgáltatók által kínált nem ilyen). Elgondolkodnék egy MacMini-n vagy egy HTPC-n, de ez már komolyabb feladat.


Cím: Re:Loxone - rövid bemutatás
Írta: nova Dátum 2011. május 16., 22:57:48 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Loxone_Schmidt András Dátum 2011. május 16., 16:40:15 DÉLUTÁN
IdézAz EIB technológiát alkalmazó riasztó rendszerekbõl még mindig nincs olyan amelyiknek megvan a MABISZ minõsítése?

Én úgy tudom, hogy nincsen. Pontosan nem ismerem ennek az okait, de elképzelhetõnek tartom, hogy az átvitel sebessége (9600 bit/sec) az oka.


Régebben mintha az lett volna az indok, ha jól emlékszem, hogy nem külön rendszer részét képzi. Az EIB-es riasztó rendszerek részét, aztán lehet, hogy rosszul emlékszem.

Tápegységet már a múltkor is néztem, hogy nagyon jó ár a többi EIB termékhez nem ritka a 100 ezer forintos tápegység sem.
A média és központi hangosítással kapcsolatban a Denon erõsítõket, hogyan lehet vezérelni? Nekem is ilyen van egy régebbi típus, ezen is van bemenet és kimenet, amit programozni kell, hogy melyik jelforrást hova adja ki. De a vezérlés, hogyan oldható meg? A központi hangosításnál a jelforrást  biztosítani tudja az ember, melyet az adott kimenetre kiadja az ember. A vezérlõ felület lehet, a például egy televon vagy tablet pc. De milyen módon csatlakozik az épületfelügyelet az erõsítõhöz?

A telefonos vagy tablet pc-s felületek webes felületen csatlakoznak a rendszerhez, vagy applikációt kell telepíteni hozzá? A ti rendszereteknél is az Iphone és Ipad van reklámozva, de ugye már több gyártónak is van okos telefonja és tábla számítógépe. Ezért is fontos ez a kérdés. :)
Cím: Re:Loxone - rövid bemutatás
Írta: Schmidt András Dátum 2011. május 16., 23:20:38 DÉLUTÁN
IdézTápegységet már a múltkor is néztem, hogy nagyon jó ár a többi EIB termékhez nem ritka a 100 ezer forintos tápegység sem.

Igen, elképzelhetõ hogy láttál ilyen árakat. Azért azt szögezzük le, hogy a Loxone megoldásai esetében egy tápot a töredékéért (11.900 HUF) is meg lehet kapni. Persze, ha valaki KNX-es perifériát akar a Loxone Miniserverhez kötni, akkor az is megoldható.

IdézDe a vezérlés, hogyan oldható meg?

A vezérlés a DENON készülékeknél (természetesen csak bizonyos típusoknál [pl.: DENON AVR-3311]) megoldható a helyi hálózaton keresztül. Egy másik módszer az RS232 protokoll, illetve amennyiben amennyiben ezt a lehetõséget nem támogatja a készülék, akkor egy infra jelek használatát ajánlom. Utóbbi hátránya, hogy sajnos egyirányú...

IdézA telefonos vagy tablet pc-s felületek webes felületen csatlakoznak a rendszerhez, vagy applikációt kell telepíteni hozzá?

A Loxone Miniserverhez alapvetõen minden böngészõvel rendelkezõ készülék csatlakozhat. Mobiltelefonokra applikáció/alkalmazás is telepíthetõ android, és IOS operációs rendszerekhez.


Cím: Re:Loxone - rövid bemutatás
Írta: nova Dátum 2011. május 16., 23:48:49 DÉLUTÁN
Így már érthetõ, hogy van soros port és RJ45 csatlakozó is az általad említett házimozi erõsítõn.  :)

Akkor miért van az, hogy mindenhol az Iphone és Ipad -dal találkozik az ember amikor okos ház vezérlésrõl lát videókat, képeket az ember? Az applikációk használata, milyen szempontból elõnyösebb? Ha azt nem vesszük, hogy el kell indítani a web böngészõt az adott készüléken. Hiszen internet kapcsolat mindenképpen szükséges, ha nem otthon vagyunk.
Cím: Re:Loxone - rövid bemutatás
Írta: Schmidt András Dátum 2011. május 17., 08:08:19 DÉLELŐTT
IdézÍgy már érthetõ, hogy van soros port és RJ45 csatlakozó is az általad említett házimozi erõsítõn.

Az infrával mindent megoldunk  ;)

IdézAz applikációk használata, milyen szempontból elõnyösebb?

Az alkalmazások igazából azért jók, mert arra kijelzõre/készülékre vannak optimalizálva amin futnak. A funkció ugyanaz. Sij más gyártónál, ahol nincs külön alkalmazás, a mobiltelefon képernyõjén kell görgetni jobbra-balra. Egy külön célalkalmazás esetében ilyen "kényelmetlenség" nincs. A Loxone Miniservere a háttérben futtat egy könnyített webes felületet is, amivel akár olyan régi telefonok is képesek kezelni a rendszert, mint a Nokia 6310i. Persze az SMS vezérlést is meg lehet csinálni, de 2011-ben én már nem gondolkodnék ilyenekben, csak ha külön kérik.
Cím: Re:Loxone - rövid bemutatás
Írta: nova Dátum 2011. május 17., 15:32:50 DÉLUTÁN
Az infrával az a baj, hogy eléggé helyhez kötött :)

Hát igen nem túl elõnyös ha a böngészõben görgetni kell, hogy alkalmazni tudjuk ezeket a felhasználói felületeket. Gondolom ezek a régebbi telefon vezérlések wap-os rendszerek.
Cím: Re:Loxone - rövid bemutatás
Írta: Schmidt András Dátum 2011. május 17., 15:42:43 DÉLUTÁN
IdézAz infrával az a baj, hogy eléggé helyhez kötött

Az infra adó lehet helyhez kötött. Én arra gondoltam, hogy infra adót kötünk a hifihez és azt már akár wifin keresztül vezéreljük a telefonról. Lehet például olyat csinálni, hogy a riasztó szirénájával együtt bekapcsol a HIFI is...

IdézGondolom ezek a régebbi telefon vezérlések wap-os rendszerek.

Az Loxone Thin Client felület:

http://www.loxone.com/Pages/hun/produkte/LoxWEB-Steuern-ueber-den-Browser/Screenshots/LoxWEB-Screenshots.aspx (http://www.loxone.com/Pages/hun/produkte/LoxWEB-Steuern-ueber-den-Browser/Screenshots/LoxWEB-Screenshots.aspx)

Nem WAP-os felület, csupán egy olyan HTML oldal ami teljesen le van egyszerûsítve.
Cím: Re:Loxone - rövid bemutatás
Írta: nova Dátum 2011. május 17., 16:19:06 DÉLUTÁN
A webes képek nem nagyíthatók a galériában :( Megoldható lenne, hogy nagyítható legyen?
Cím: Re:Loxone - rövid bemutatás
Írta: Schmidt András Dátum 2011. május 20., 07:18:11 DÉLELŐTT
Megoldva  ;)

http://www.loxone.com/Pages/hun/produkte/LoxWEB-Steuern-ueber-den-Browser/Screenshots/LoxWEB-Screenshots.aspx (http://www.loxone.com/Pages/hun/produkte/LoxWEB-Steuern-ueber-den-Browser/Screenshots/LoxWEB-Screenshots.aspx)
Cím: Re:Loxone - rövid bemutatás
Írta: Vandit Dátum 2011. május 31., 10:46:22 DÉLELŐTT
Hello,

Andras a loxone miniserver rendelkezik 8 db digitalis bemenettel ezt ki lehet hasznalni riasztobol kuldott jelek fogadasara? pl. riaszto elesitve stb.
Cím: Re:Loxone - rövid bemutatás
Írta: Schmidt András Dátum 2011. május 31., 15:00:39 DÉLUTÁN
Természetesen a bemenetre köthetõ riasztó is. Egy nagyobb házban viszont én biztosan az RS232-es csatlakozást preferálnám. Így nem kell relé kimenetekkel bajlódni, és minden információ átvehetõ a riasztótól.
Cím: Re:Loxone - rövid bemutatás
Írta: nova Dátum 2011. május 31., 18:16:39 DÉLUTÁN
@vandit én csak kíváncsiság képen kérdezem, hogy mire szeretnéd használni a riasztó ilyen módon kivezetett jeleket?
Cím: Re:Loxone - rövid bemutatás
Írta: Vandit Dátum 2011. június 01., 06:52:40 DÉLELŐTT
Idézetet írta: nova Dátum 2011. május 31., 18:16:39 DÉLUTÁN
@vandit én csak kíváncsiság képen kérdezem, hogy mire szeretnéd használni a riasztó ilyen módon kivezetett jeleket?

Azt szeretnem, hogy ha bekapcsolom a riasztot akkor az osszes vilagitasi kor kapcsoljon ki es ehhez szuksegem van a riasztobol egy jelre, hogy elesitve van.
Cím: Re:Loxone - rövid bemutatás
Írta: nova Dátum 2011. június 01., 09:56:19 DÉLELŐTT
Csak a világítási áramkörök? A többi maradjon bekapcsolva?
Cím: Re:Loxone - rövid bemutatás
Írta: Vandit Dátum 2011. június 01., 12:18:05 DÉLUTÁN
Idézetet írta: nova Dátum 2011. június 01., 09:56:19 DÉLELŐTT
Csak a világítási áramkörök? A többi maradjon bekapcsolva?

Ezt csak egy peldanak mondtam :) egyenlore a hazban a vilagitasi korok a futes es a redonyok lesznek vezerelve.
Cím: Re:Loxone - rövid bemutatás
Írta: nova Dátum 2011. június 01., 12:24:57 DÉLUTÁN
Ja értem, azt hittem csak a világítási áramkörökre gondoltál. ;D

Post Merge: 2011. június 01., 16:26:04 DÉLUTÁN

Ha már riasztó és jelátvitel RS232, itt is valamilyen szabványosított kommunikációról lehet szó csak gondolom. Nyilván kevés a 2,3 és 5 -ös kivezetés a soros kábelen :) , mert ugyebár a régebbi riasztó rendszereknél is rs232 konverterrel lehetett õket programozni számítógéprõl.
Cím: Re:Loxone - rövid bemutatás
Írta: Schmidt András Dátum 2011. június 02., 18:33:40 DÉLUTÁN
Igen. Ha RS232-n csatlakozunk egy riasztóközponthoz, hõszivattyúhoz, stb. akkor lényegében minden információt kiszedhetünk a készülékbõl amire szükségünk van. Nem kell kontaktusokkal bajlódni (idõigényes, komoly összegbe kerülnek a riasztóközpont relé kimenetei és az épületfelügyelet bináris bemenetei).
Gondoljunk csak arra, hogy egy ilyen megoldással külön-külön láthatjuk az összes érzékelõ jelét. Ablaknyitáskor felhúzhatjuk az árnyékolókat, lekapcsolhatjuk a fûtést. A lehetõségeknek nincsen határa.
Cím: Re:Loxone - rövid bemutatás
Írta: nova Dátum 2011. június 02., 23:20:13 DÉLUTÁN
Példaként említve a paradox riasztó rendszerünk (régebbi típus) egy kiegészítõ modul segítségével RS232-es kimenete volt a riasztónak, ezen keresztül fordítottam le és programoztam fel. Ehhez volt egy célszoftver. Ezt az rs232 -es portot felhasználva beállítva a megfelelõ port sebességet és a kapcsolódáshoz szükséges többi adatot. Akkor a loxone rendszer képes ezeket értelmezni? Vagy újabb készülékeknél megoldott ez a lehetõség, ahol esetleg szabványosított kommunikáció van. Hasonló mint a modbus, vagy a snmp trapek.
Cím: Re:Loxone - rövid bemutatás
Írta: Schmidt András Dátum 2011. június 02., 23:22:33 DÉLUTÁN
Természetesen. A DSC riasztóközpontot hoznám fel példaként, ahol a gyártó rendelkezésre bocsájtja a kommunikációs protokollt. Ennek birtokában az adatok kinyerhetõek a riasztóközpontból. Hasonló módon mûködik egyébként sok más készülék mellett a DENON audió készülékeinek az irányítása is (igaz, az IP-n keresztül).
Cím: Re:Loxone - rövid bemutatás
Írta: nova Dátum 2011. június 02., 23:45:38 DÉLUTÁN
Akkor végül is csak a riasztó rendszernek a gyártójától kellenek a kommunikációs paraméterek, így végül nem a loxone rendszer alkalmazása esetén tényleg nem feltétlenül kellenek a bõvítõmodulok, hiszen felesleges kétszer megvenni.
Cím: Re:Loxone - rövid bemutatás
Írta: Schmidt András Dátum 2011. június 02., 23:47:43 DÉLUTÁN
Pontosan. Miért kellene a funkciókat duplikálni? Ablaknyitás érzékelõbõl elég egy. Ennek a jele viszont kerüljön át minden érdekelt helyre. Ehhez nyújt költséghatékony megoldást a Loxone a különbözõ kommunikációs átjárókkal (DMX, RS232, RS485, EnOcean, 1wire).
Cím: Re:Loxone - rövid bemutatás
Írta: nova Dátum 2011. június 02., 23:53:32 DÉLUTÁN
Én is épp ezt akartam írni, hogy nem kell az érzékelõket kétszer megvenni, (nyitás érzékelõk, mozgásérzékelõk, riasztó központ bõvítõ modulok stb.)
Cím: Re:Loxone - rövid bemutatás
Írta: Schmidt András Dátum 2012. április 02., 20:19:13 DÉLUTÁN
Mostanában elég sok érdeklõdés jött a riasztórendszerek integrálásával kapcsolatban. Alább néhány gyártó erre alkalmas modulja, és a hozzá tartozó dokumentáció a teljesség igénye nélkül (van még olyan gyártó ami érdekes lehet?):

DSC IT 100 (http://www.dsc.com/index.php?n=products&o=view&id=22)
Protokoll (http://www.baranharper.com/pdfs/dsc/it-100%252520developers%252520guide.pdf)

Paradox APR-PRT3 (http://smarthouse.com.co/intrusionSpMEVO.html)
Protokoll (http://www.lineelectronic.hu/dok/ASCII-EP00hun.pdf)

Satel INT-RS RS232 (http://www.satel.pl/en/product/123/INT-RS,RS-232-interface-for-systems-integration)
Protokoll (http://www.satel.pl/download.php?f=/instrukcje/int-rs_p_en_1.10.pdf)
Cím: Re:Loxone - rövid bemutatás
Írta: nova Dátum 2012. április 02., 20:25:28 DÉLUTÁN
A régebbi paradox rendszereket soros porton keresztül lehetett programozni, ezt a portot nem lehet felhasználni ilyen célra? Hiszen ha a programozás és a fordítások el vannak készítve utána már nem nagyon használják semmire.
Cím: Re:Loxone - rövid bemutatás
Írta: Schmidt András Dátum 2012. április 02., 20:26:35 DÉLUTÁN
Nem, mert azon nem folyik ilyen jellegû kommunikáció.
Cím: Re:Loxone - rövid bemutatás
Írta: Schmidt András Dátum 2012. május 13., 12:45:39 DÉLUTÁN
A Loxone a héten mutatta be a legújabb szoftverét, amely mind a már megvásárolt mind az új termékeinket számos új funkcióval vértezi fel. A teljesség igénye nélkül néhány új funkció:
Kaputelefon és IP kamera támogatás
A Miniserver felületén keresztül megnyithatóak az IP kamerák élõ képei, sõt IP kaputelefon esetén kétirányú audió kommunikáció is támogatott. A kaputelefon beltéri egysége így nem más mint az iPad, vagy egy okostelefon.
Öntanuló hõmérséklet szabályzás
Csak meg kell adni, hogy mikor milyen hõmérsékletet szeretnénk az egyes helyiségekben. A rendszer a hisztorikus adatok alapján kiszámolja, hogy mikor kell elkezdeni fûteni ahhoz hogy a lehetõ legkevesebb energiát használja, és az idõprogramot betartsa.
Beléptetõ rendszer
1-wire technológiát támogató eszközökkel olcsó beléptetõ rendszert építhetünk.
IR támogatás
Rövidesen érkezik a Loxone új infra modulja. Ezzel a készülékkel bármilyen infra eszközt vezérelhetünk (pl.: klíma, hifi, stb.), valamint távírányítók jelét is fogadhatjuk.
Továbbfejlesztett programozói felület
Röviden: átláthatóbb, gyorsabb, egyszerûbb
Egyes menüpontok jelszavas védelme
A webes megjelenítésben néhány menüpontot plusz jelszóval lehet védeni. Így például a kapunyitáshoz kiegészítõ jelszó szükséges.

Rövidesen elérhetõ továbbá magyar nyelven is a Loxone Project iPad alkalmazás, amellyel pár perc alatt megtervezhetõ egy Loxone rendszerrel felszerelt épület. Pillanatok alatt kiszámolható, hogy az egyes helyiségekben elképzelt funkcióknak milyen eszközigénye van.

Az újdonságokról bõvebben itt  (http://www.loxone.com/blog-hun/post/2012/05/11/TOVABB-FEJLESZTETTUK-A-LEGJOBB-EPULETAUTOMATIZALASI-SZOFTVERT!.aspx)olvashattok. A kérdéseket érdeklõdve várom...
Cím: Re:Loxone - rövid bemutatás
Írta: Schmidt András Dátum 2012. augusztus 22., 15:38:45 DÉLUTÁN
Sziasztok,

pár napja letölthetõ a Loxone új beta szoftvere tesztelésre. Ennek néhány új funkciójáról szeretnék beszámolni: