Fi relé bekötése

Indította TomM22, 2014. szeptember 30., 14:10:35 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

pgz



De miért kellene 1 fázisra 3 fázisú Fi relét tenni?  :) 1 fázisra 1 fázisú, 3-ra 3 fázisú. Egyéb kifogás csak lustaság meg költségnövelés.  ;D ;)

Egyszerű a válasz , 3fázisút több helyen használnak , cégektől ügyes emberek szinte ingyen hozzájutnak, ezért minek adjanak ki pénzt, ha elfér az adott helyre ?


980POWER

A feladat az volt, hogy tegyek Fi-relét egy áramkör védelmére, ezen az áramkörön egy darab 400 Voltos trafó van, értelemszerűen 2 fázist használ ezért a Fi-relén csak a 2 fázist vezettem át azokon a pólusokon melyikeken a teszt üzem is működik. Kollégáim szerint értelmetlen ilyen helyre Fi-relét tenni, mert nem fog működni, ha kel. Erőltették, hogy a Nullát is mindenképp be kell kötnöm, be kötöttem a be táp oldalára, de minek? Szerintem fog működni. Mi a vélemény? A trafóról 24 Voltos gázszelepek működnek.

nyaki

Nem kell a nulla, ha a trafó 400V-os. Működni fog, működnie kell.
Egyszerűen, próbalámpával a fázisok és a PE vezető között, le tudod ellenőrizni a működését.

980POWER

Én is ezt magyaráztam, hogy a Pe irányába ne billenjen ki az egyensúly, de nem értették. Van egy trafós műszer (ezzel szoktam tesztelni) csak pont nem volt ott és nem volt kedvem próbalámpát össze dobni, így összezártam a fázist a Pe-vel dobott egy szikrát és leverte a Fi-relét és a 2 Amperes kismegszakítót is. Azt mondták- jó hogy nem kőműves vagyok, mert letesztelném mikor omlik le a fal, lehet, hogy nem volt jó ötlet a "szikrapróba"? Amúgy nem győzte meg őket ez sem...

Tret

Ha van nulla,azt feltételezem hogy az használva is van,vagy lessz.Ha nincs átvezetve az áram-védőkapcsolón,akkor a fázis-nulla közé fogyasztót kapcsolva a védelem ki fog kapcsolni.Ezért lenne szerencsés átvezetni,na meg persze azért is mert van rajta ilyen lehetőség. ;)

Simon Endre

Egyálltalán mi értelme van ennek az ÁVK-nak? Amennyiben a fogyasztók, (gázszelepek) védelme a cél ez igy teljesen alkalmatlan és szükségtelen, főleg akor ha a transzformátor bíztonsági és az üzemi feszültségszint érintésvédelmi célokat szolgál. Netán potenciális beázás veszélye forog fenn, vagy nyitottan szerelt a transzformátor? Igy egyedi védelemre szolgáló ÁVK-t csak szabadtéri csatlakozóknál láttam, ahol a dugaljzat(ok)ról búvárszivattyú, fűnyíró, sövényvágó, partiglill, stb. csatlakoztatható. Sanda következtetésem, hogy ide, (ha van értelme) egy kétsarkú ÁVK is megtette volna, mivel a kontaktusrendszer kétsarkú és négysarkú renszerben bíztosan azonos, tehát 400 V-ra is megfelelne.

Ermi

11/2013. (III. 21.) NGM rendelet
A jogszabály mai napon (2016.09.02.) hatályos állapota.

4.2.7. Gázfogyasztó készülékek erősáramú villamos hálózatra csatlakoztatása
a) Olyan gázfogyasztó készülék, amelynek villamos hálózati csatlakoztatása van, és áram felvétele nem éri el a 30 A áramerősséget, a villamos hálózatnak csak olyan részéről táplálható, amelyet testzárlat esetében (a tápláló áramkörbe, a tápláló elosztóba vagy az azt megelőző táplálásba iktatott) 30 mA érzékenységű vagy ennél érzékenyebb áram-védőkapcsoló önműködően lekapcsol.
b) Olyan gázfogyasztó készüléknél, amelynek villamos hálózati csatlakoztatása van, a gázfogyasztó készülék közelében az áramkörbe iktatott hárompólusú (2s+f) megszakítóval vagy dugós csatlakoztatóval biztosítani kell a villamos hálózatról való leválasztás lehetőségét.
c) Olyan gázfogyasztó készüléknek, amelynek villamos hálózati csatlakoztatása van, a testet - csak szerszámmal bontható módon - össze kell kötni a villamos hálózat érintésvédelmi védővezetőjével. Ha a villamos csatlakoztatás dugós csatlakozóval van megoldva, akkor ez az összekötés a dugós csatlakozó védőérintkezőjével legyen megoldott.
d) Olyan gázfogyasztó készüléket, amelynek villamos hálózati csatlakoztatása van, csak olyan helyen szabad felszerelni, ahol a gázcső hálózat be van kötve az épület egyen-potenciálra hozó (EPH) hálózatba. Épületen belül új gázcsőhálózat esetében ellenőrizni kell az EPH csomópontot, illetve a gázcsőhálózatnak ezzel való összekötését. Gázfogyasztó készüléknek meglévő csőhálózatra való csatlakoztatása esetén azonban ennek ellenőrzése elhagyható.

Simon Endre

A gázszelep villamos energiát fogyaszt(!) a gáztűzhely, gázkazán, gázkemence, .... meg gázt. Az elektromos elemekkel  (sütőtérvilágítás, gázgyújtó, nyársforgató, stb.) ellátott vagy kiegészített háztartási-nagykonyhai gáztűzhelyek üzemeltetési leírásában ilyen feltételeket nem láttam csak az EPH-t viszont a már meglévő  gázhálózat esetén ez eleve adott. A 2+f villásdugóról táplált gázkazán pedig bukott, ha a gázgyújtó és felügyelő rendszere polarizált fázis-nulla csatlakozást ír elő, mert az ionizációs lángőre direkben a fázisról táplált kell legyen. Az elektromps gázszelepekkel kapcsolatban annyi a követelmény, hogy célzottan erre a célra gyárrtott használható csak és dugós vagy kapocsteres csatlakozása nem lehet. (Szerintem nem is gyártanak ilyet.)

tothgyula

Üdvözletem!
Még mindíg nem tettük fel a pontot az Í-re!
Hány darab 24V-os mágnesszelep üzemel, és egyidőben vagy nem?Ha 230V-os mágnesszelepeket építenek be, akkor biztosan kell RCD.De ha nem építenek be mágnesszelepeket, akkor is kell a gázkészülékhez RCD.Valószínű nem kaptak csak 24V-os szelepeket, ezért kell a trafó, ami plusz költség!Ha a 24V-os szelep idővel leég, majd a trafó is leég , csak akkor old ki az RCD!
TothGyula felülvizsgáló.

István03

Üdv
Tavaly végeztem a suliban . Sajnos nem főállásban űzöm a szakmát . Fi relé beüzemelését még nem csináltam de úgy néz ki el jött az ideje  .
Az óra után bejövő fázist és nullát közvetlen a Fi relébe vezetem be , a Fi relé után megy a fázis a kismegszakítókba a nulla pedig a nulla sínre . A nulla sínről megy a védőföld sínjére egy darab kábel amivel közösítve van. A problémám pedig a következő a fi relé teszt gombra nem old le . A Fi relé lehet hibás vagy én nem jól köthetem be ?
Válaszotokat előre is köszönöm .