ÉV-relé hibajavítás

Indította Fecó72, 2011. június 24., 16:25:29 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

petike199600

Sziasztok!
Lehet már régebben írtam ezt a problémát de még mindig fenn áll.
A probléma az hogy  a nővéreméknél a mosógép leveri a Fi-relét. 30mA-es Fi-relé van rákötve az egész házra. Nem mindig veri le.
Kb.15-20ból egyszer de akkor az nem túl jó mert elmegy a világítás is. Akkor vágja le ha bedugják. Ez a régi mosógéppel volt. Az tönkrement vettek egy másikat de ezzel is ugyanaz a helyzet. A régit próbálták más helységből más áramkör konnektorába bedugni ugyanúgy levágta. Az újat még nem próbálták. Nem vizes a konnektor. Belenéztem nem láttam benne semmi különöset.
Elég kellemetlen ez a helyzet nekem mivel a nővérem így szemtől szembe megmondja nekem hogy hülye vagyok a szakmához és nem tudom megcsinálni.
Szeretném neki bebizonyítani hogy ez nem igaz.
Légyszíves adjatok ötleteket!
Köszönöm szépen!

Marton

Szia Petike!
A mosógépek gyenge pontja FI relé szempontjából a fűtőbetét és csatlakozása. Folyhat ide pl. a rossz szimmering miatt a dobtengelytől víz mely földfelé szivárgó áramot csinál, ezt a FI relé észreveszi. Elsősorban ott keresendő hiba, szemrevételezéssel meg méréssel is. Digitális ohm mérős módszer csak a durva szigetelési hibák esetén megoldás, ennek 0,5Vos mérőfeszültsége nem üti át az olyan helyeket, szigetelési zavarokat amelyeket a 230V viszont igen. Szigetelés mérő műszer hiánya esetén próbálj pl. 24V-al sorbakötött LEDdel "mérni", hátha mutat hibát.
Továbbá vannak olyan gépek melyekbe a 230V betáphoz a föld felé zavarszűrő kondi egységet építenek be, ez is leoldhatja a FI relét hálózatra csatlakozáskor (bedugáskor). Lehet hogy más típusú FI relét kell használni mely nem érzékeny a zavazszűrő egységre.
Az adott dugaljakból más fogyasztó nem okoz "hibát" ?

czapi

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2013. szeptember 17., 19:02:45 DÉLUTÁN
Sziasztok!
Lehet már régebben írtam ezt a problémát de még mindig fenn áll.
A probléma az hogy  a nővéreméknél a mosógép leveri a Fi-relét. 30mA-es Fi-relé van rákötve az egész házra. Nem mindig veri le.
Kb.15-20ból egyszer de akkor az nem túl jó mert elmegy a világítás is. Akkor vágja le ha bedugják. Ez a régi mosógéppel volt. Az tönkrement vettek egy másikat de ezzel is ugyanaz a helyzet. A régit próbálták más helységből más áramkör konnektorába bedugni ugyanúgy levágta. Az újat még nem próbálták. Nem vizes a konnektor. Belenéztem nem láttam benne semmi különöset.
Elég kellemetlen ez a helyzet nekem mivel a nővérem így szemtől szembe megmondja nekem hogy hülye vagyok a szakmához és nem tudom megcsinálni.
Szeretném neki bebizonyítani hogy ez nem igaz.
Légyszíves adjatok ötleteket!
Köszönöm szépen!

Üdv!

Előfordulhat hogy lakás többi áramkörén keresztül is folyik valamennyi hibaáram és ezek összege + a mosógép veri le a Fi-relét.
Minden áramkört kapcsoljál le a mosógép áramkörén kívül és így kezd a tesztelést, majd egyenként kapcsold vissza őket és közben megint teszt.
Első esetben a mosógép áramkörében van a hiba.
Ha így nem veri le akkor a többit egyenként visszakapcsolva be lehet határolni a többi hibát is.

szmihaly

Szia Petike

IdézNem mindig veri le.
Kb.15-20ból egyszer de akkor az nem túl jó mert elmegy a világítás is. Nem vizes a konnektor.

Igaz nem írtad le,hogy hol van a mosógép,feltételezem hogy a fürdőszobában.Nem irtad a fürdőszoba használati szokásait villamos szempontból. Az hogy nem vizes a konnektor,az egy dolog. De vegyünk egy átlagos hőmérsékletű fürdőszobát,ahová a nővéredék bemennek zuhanyozni,és pillanatok alatt gőzfürdő lessz az egész fürdőszoba levegője, pára kicsapódás a csempén,a tükrön,és többek közt a mosógép külsején- belsején. A mosógép belseje nehezebben szárad ki,igy ha a belseje nedves-párás, már meg is van az esély a szivárgó áram kialakulására,ami a FI leoldását eredményezi.  Na,ez is egy szempont egy másik témában iditott hiba kereséshez.  ;) ;)