biztosítók és áram-védőkapcsolók

Indította JUVILL, 2015. február 07., 14:01:26 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL


Nyaki!

Én nem gondolom, hogy az ÁVK főbiztosító szerepet tölt be, éppen ezért indítottam a témát ezen a címen.
Sajnos gyakran látok ilyet. Szerintem az gondolja, aki ilyen kivitelezést végez.
Hogy van előtte főbiztosító... Van a mérő alatt, de ez például egy 1 részes lemez alelosztó betáplálását fogadja. ;)
Mennyire szabványos akkor a szerelés?

Simon Endre

Az aktuális témák most kapcsolódtak össze, mármint az ÁVK és a túlterhelés és zálat védelem, mert az ABB-s RCD együtt tárgyalható. Amikor Juvil írt a 40A-es AVK-ról nagyon meglepett, hogy mások is avval a logikával élnek, hogy egy mérettel nagyobbbat használnak mint az előtte lévő kismegszakító, mert ez igazándiból nem gyakori és üzemszerű kapcsolásra készült és ha valakinek lessz oka (vagy alkalma) ilyet darabokban látni megtudhatja, hogy az érintkező rendszere nagyon gyatra, álltalában csak egy vékony galvanizált ezüsréteg van csak a kontaktusokon, de lehet hogy egyes gyártmányokban még az sem. Én eleve nagyobbat választok mindíg mint a vele soros túláramvédelmi szerv. De hát itt nem erről van szó, hanem nagyon is logikátlan alkalmazásról, mert szabályszerűen a túláram (zárlat) védelemnek a leágazás ponton kell a mögöttes részt védeni és ezt a funkciót csak fordított sorrend bíztosítja, mivel fázis nulla, vagy fáziszárlat az ÁVK utáni vezeték vagy csatlakozási szakaszban is bekövetkezhet és ezt nem védi más mint esetleg egy késes főbíztosíték. Bizony találkoztam ilyenne mivel a beépítés, ami egy szétégett védőkapcsoló kiváltására történt azt a logikát alkalmazta, hogy a ráírt ármerősség lekapcsolási érték és e szerint választotta, meg úgy is nézett ki mint a meghibásodott alkatrész. A szaki nem volt villamos szakmában képzett. A következő lehetséges kikapcsolásíg mögé aplikált védelemmel ment vagy fél évig mert ezt a leágazást nem lehetett igy hagyni védelem nélkül.
Az egyébként létező kettős védelmet ellátó kombinált védőkapcsolókat én még csak katalógusban láttam, bár 2004-ben egy tervben szerepelt, akkor nem volt még kapható a tervező  pont ABB-s védelmet tervezett, de csak osztottban tudtam megépíteni mert a márka volt "szent" a tervező számára.

nyaki

Egy magára adó villanyász mindenképpen lecsekkolja az elosztásra szánt bejövő vezeték biztosítását, hiszen annak megfelelően tudja kiválasztani az ÁVK-t is és a terhelhetőséget.
Én úgy gondolom, hogy a kötelező vezetékvédelem megvalósult az óra alatti biztosítóval, persze a végleges értékre a hurok értéke teszi rá a pontot, de feltételezzük, hogy OK. Ha valójában egy végelosztót táplál a vezeték, akkor semmi akadálya a közös ÁVK-s védelemnek, bár nem a legelegánsabb. Azzal sincs gond, ha a főbiztosító nem feltétlen az ÁVK mellett van, de mindenképpen ellenőrizhető és könnyen hozzáférhető helyen kell legyen. Ha nehezen hozzáférhető, akkor mindenképpen ajánlatos az ÁVK elé egy főkapcsolót/biztosítót helyezni.

JUVILL


Felvetődött, hogy van olyan ÁVK, melybe zárlatvédelmi funkció is be van építve.
Lehet, én még ilyet nem láttam, és nem találkoztam vele.
Úgy tudom van AC típus, lüktető egyenáramra érzékeny, tiszta egyenáramra érzékeny, szelektív, 10 ms-os késleltetésű, villámbiztos, és -25 C fokon is működő ÁVK.

980POWER

A felhasználási területnek megfelelően sok féle igény merült fel, ezt a gyártók próbálják minél jobban kielégíteni. Ennek megfelelően többféleképp is csoportosíthatjuk őket. A felvetésre szerintem a válasz nem ezen csoportba tartozás határozza meg. Minden ÁVK-nak megvan a legnagyobb munka árammal való terhelhetősége, ez ugye amperben [A] van meg adva, Pl.: 40 A ebben az esetben az ÁVK előtt kell lennie egy 40 A-nál nem nagyobb kismegszakító (kisebb lehet, mert ÁVK nem készül minden kismegszakító terhelhetőségével megegyező méretben).
Az a kérdés, hogy ez most a melyik szekrényben van elhelyezve. Ha nincs rá szabvány (nem tudok róla) funkcióját tekintve mindegy, de szerintem mindig jobb, ha a betápláló vezeték kiindulási helyén van, így van a vezetéknek védelme. Viszont, ha a helyzet megköveteli a lekapcsolhatóságot akkor kell egy fő kapcsoló is az alelosztó szekrénybe (-re).

Szirty

Helló JUVILL!

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2015. február 08., 12:00:11 DÉLUTÁN

Felvetődött, hogy van olyan ÁVK, melybe zárlatvédelmi funkció is be van építve.
Lehet, én még ilyet nem láttam, és nem találkoztam vele.

Lehet bizony!


980POWER

Én a Legrandot láttam, de a katalógusban van olyan, hogy áramvédő relé, na ez akkor mi is, mert külön van? :o
http://www.legrand.hu/ekatalogus/?categ=4483