EPH gerinc kiépítés

Indította poleptc, 2019. március 03., 18:28:48 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

poleptc

Sziasztok !

A következő kérdés általános jellegű de 3 villanyszerelőtöl 3 különböző választ kaptam ezért megpróbálom "szemléltetni" leírással hogy ne legyen félreérthető.
Vegyünk egy 2 szintes épületet ami ipari vagy ahol az EPH gerinc végződik a terem/helység kialakítása ipari jellegű. (mondjuk egy konyha vagy műhely)
Az épület betáplálása legyen pl. 70mm2-es vezetékekkel megoldva ezt lépcsözetesen oldották meg a következő szintekre, az elsőre már "csak" 35mm2-es a második emeletre pedig 10mm2-es fölszálló érkezik. Értelemszerüen minden szinten elosztószekrényt építettek ki itt vannak összekötve a PE + N vezetékek az ÁVK-k mögött. Namármost a 2 második emeleten kellene egy adott helységben kialakítani egy EPH csomópontot aminek a célja pl. fém szerkezetek eph-sa esetleg elekromos berendezések eph-sa (ezeknek a betáplálása max 2,5mm2-es vezetőkkel történik) Tehát itt nem a kötelező fő EPH-ról, gáz, víz és társairol van szó...)
Az EPH gerinckábel a 2. szinti elosztó földelő sínére lenne bekötve, a kérdés mekkore legyen a gerinc átmérője ?

1. válasz : Szabvány szerint min. 6-os vagy betáp vezeték fele de mivel a második emeletre 10mm2-es keresztmetszetű betáp érkezik így elég a 6-os keresztmetszet.
(szerintem ez sem pontos így ebben a formában mégha a válasz helyes is lehet)
2. válasz : Mivel az épület ipari jellegű ezért ilyen EPH esetén is kötelező a min. 16-os keresztmetszet tehát 16-os legyen (ipari jellegű ?! ezt nem igazán értettem)
3. válasz : A kiegészítő EPH kialakításánal is mindig az épületbe érkező betáp vezetékek átmérőjét vesszük alapul (ez max. családi háznál lehet, fura lenne 25mm2-es kiegészítő EPH gerincet húzni fém 5 db szekrénynek...)

A lényeg a lényeg ezeket a válaszokat kaptam ezért szeretnék segítséget az értelmezésükben.

Köszönöm a válaszokat !


Sztrogoff

Gondoltam, csak ír valaki...
Sajnos, most nem olyan egyértelmű a helyzet, mint ezelőtt 15 évvel.
Először is, mellékesen, nincs EPH gerincvezető megnevezés, de igazából ilyen funkció sincs.
Ezek a fele, 25, 6, stb dolgok ezek most a fő földelőkapocshoz kötendő dolgok bekötésére vonatkoznak. De amikor még volt EPH gerincvezető fogalom, utoljára 10 éve, ahhoz is nagyjából ez volt leírva:
Az egyenpotenciálra hozó gerincvezetők keresztmetszete nem lehet kisebb, mint a villamos berendezésben a legnagyobb keresztmetszetű védővezető keresztmetszetének a fele, de legyen legalább 6 mm2. Rézvezető esetében a keresztmetszetnek nem kell meghaladnia a 25 mm2-t
Az utolsó előtti szabványban az a téma, amiről beszélsz, úgy volt rajzolva, hogy vagy helyben csinálsz (kiegészítő) EPH csomópontot, vagy elviszed a szintelosztóig, annak a jelölése "Védő egyenpotenciálra hozó vezető kiegészítő egyenpotenciálú összekötéshez" volt, keresztmetszet mint az alábbiakban.
Az utolsó szabványban meg helybéli csomópont van rajzolva, a vezetők megnevezése "Védőösszekötő vezető a kiegészítő  összekötéshez", és a keresztmetszetét tekintve legalább utal az 544.2. szakaszra, amelyikben viszont a szövegezésben a
(a 544.2.1. Két villamos teste összekötő... és az 544.2.2 A testeket az idegen vezetőképes részekhez kötő... pontok nem értelmezhetőek ide (valami és kieg EPH csomópont közé) )
az 544.2.3. szerint viszont a kiegészítő összekötéshez használt... feleljen meg az 543.1.3-nak, ami azt írja, hogy mechanikai védelem nélküli réz 4 mm2, védelemmel 2,5 mm2. Hát ez egy direkt előírás, itt már nem elágazva többfelé  betáplálás, fázisvezetők, védővezetők keresztmetszetétől függve.
Én a helyedben helybéli, kiegészítő EPH csomópontot alkalmaznék, ezekkel a 2,5 és 4 értékekkel, de ha elvinném a szintelosztóig, oda hatost vinnék, hogy látsszon, arrafele van az "eleje".
Ugyan a kérdés csak a gerincre vonatkozott, de tán nem ártott meg a többi sem. :D

poleptc

Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2019. március 04., 15:31:12 DÉLUTÁN
Gondoltam, csak ír valaki...
Sajnos, most nem olyan egyértelmű a helyzet, mint ezelőtt 15 évvel.
Köszönöm szépen a választ, hát sajnos valószínű ezért kaptam én is mindenféle válaszokat mivel nagyon kevesen vannak tisztában a szabványok értelmezésével.
Én is ezt szerettem volna tenni a "nem gerinc gerincre" 6-os vezetéket húzni, a csomóponttol pedig 4-est mindenhová csillagpontosan mivel nem lesz mechanikailag védve illetve az egy darab 3 fázisú motor 2,5-es betápja miatt sincs szükség nagyobbra.
Amennyiben helybéli csomópontot létesítenek akkor elég lenne csak a helységben található kiselosztó 5*4-es betápjának földelőkapcsáról egy 4-es vezetékkel kialakítani a csomópontot majd onnan ugyanúgy 4-es vezetékkel szétágazni ? 

Fecó

Szerintem Sztrogoff kolléga maximálisan kivesézte a szabvány alapján tudható dolgokat, úgy érzem ez a jelenleg EPH-val kapcsolatos összes tudnivaló. Valóban jól látod, sok szerelő sincs tisztában ezen fogalmakkal, és inkább próbálnak a pozitív véglet felé közelíteni. Végül is ha mindent bekötünk (még a fém virágállványt is) 25-ös rézzel a központi földelősínre, az biztos jó lesz :) Szabad tudni melyek azok az igen veszélyes idegen vezetőképes részek?

poleptc

Idézetet írta: Fecó Dátum 2019. március 05., 06:28:02 DÉLELŐTT
Szerintem Sztrogoff kolléga maximálisan kivesézte a szabvány alapján tudható dolgokat, úgy érzem ez a jelenleg EPH-val kapcsolatos összes tudnivaló. Valóban jól látod, sok szerelő sincs tisztában ezen fogalmakkal, és inkább próbálnak a pozitív véglet felé közelíteni. Végül is ha mindent bekötünk (még a fém virágállványt is) 25-ös rézzel a központi földelősínre, az biztos jó lesz :) Szabad tudni melyek azok az igen veszélyes idegen vezetőképes részek?

3 db fém szekrény/polcrendszer + egy 3 fázisú álványos fúró.

Fecó

Ez akkor valami munkavédelmis agyréme lehet. Nem hinném hogy a fém szekrény "behurcol" valamilyen formában helyi földpotenciált, és a polcok esetében is kétségeim vannak, nem hiszem hogy képesek erre. Sokakban még él a "nagykiterjedésű fémszerkezet" fogalma, ez régen az MSZ 172-ből volt ismert, jelenleg ilyen nincs. És fontos lenne tisztázni azzal, aki ezt kéri, hogy EPH bekötésről van szó, vagy kiegészítő EPH bekötésről. Ez utóbbi tűnik logikusnak, de a fém szekrény szerintem nem fedi az idegen vezetőképes rész fogalmát, bár ezt a dolgot a szabvány és az ÉVÉ MUBI is a felülvizsgáló megítélésére bízza...