Tűzhely bekötése

Indította Tűzhelyvadász, 2013. november 29., 21:46:31 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Gyurmaúr(fi-relé)

Az "adta magát" nagygyon tecccett!  ;D Bár ahogy -igaz, meglehetősen koros- NSZK-beli élményeim előjönnek, na ha valahol, akkor ott tényleg "színre színt" jegyében kötögettek már anno is, tehát L1 fekete, L2 barna, vagy fekete, L3 szürke vagy fekete, N kék, PE zöld-sárga, tehát amennyiben emígyen kötögettél, nos akkor nem kellett különösebb checking annak megállapítására, hogy jó volt-e a kötés feszültségileg, fázisilag, nullailag, stb. Ez viszont felettébb gyanús, hogy egymás után fingik ki az -igaz, nem nagy truváj kategória- Zanussi mindegyik fogyasztója, épp ezért ki kell zárni, hogy valóban a megfelelő a rendeltetése az egyes színeknek. Az L1-L2-L3 esetleges felcserélése nem oly nagy gáz, hiszen ez nem egy motor, ahol ugye számít a fázis sorend, viszont a megfelelő feszültség szint életbevágóan fontos, ugyanis amennyiben nincs meg az egyes L-ek, illetve az N közt a legalább 215 Volt, nos akkor a teljesítmény eléréséhez nagyobb áramerősségre van szüksége a cekászoknak, ergo nagyobb Amperértékek fognak átfolyni az egész berendezésen, mely előbb-utóbb azok végérvényes kapitulációját fogja maga után vonzani. Szóval, javaslok egy terhelésmentes, majd egy terhelés melletti fesz (utóbbi esetben Amper is) mérést, mert amennyiben valamiért fesz esés keletkezik, annak feltétlen a végére kell járni! Egyébként amennyiben új jószágot vennél, én örömmel ajánlanám az AEG/Electrolux, vagy Siemens cégek fullos gyártmányait,elvégre az NSZK-ban lennénk, vagy mi?! Csak zárójelben jegyzem meg, hogy tiszta szívből irigyellek...  ;)

nyaki

Gyurmaúr!
Ezek a főzőlapok nincsenek felszerelve teljesítménytartó elektronikával, hiszen nem egy indukciós, csupán cekaszos - legalábbis az elmondás alapján -, tehát a csökkenő fesz esetén nem nő a felvett áram, hanem arányosan csökken, aminek a következménye a nem kielégítő melegedés, de semmiképpen nem a cekasz kiégése.
Szerintem. ::)

Gyurmaúr(fi-relé)

hát majd möglassuk, ahogy mondani szokás... Mindenesetre, érdekes hogy miért kapitulálnak egymás után a lapok?? Én ezért gondoltam eleinte arra, hogy mégiscsak van vmi teljesítményrögzítő cuccka benne,de aztán lehet, hogy csak elkezdett szépen-lassan kifingani, amúgy láncreakcióban... :'(

Simon Endre

Kedves Viktroode !
Nagyszerű éles fotók még talán szerkesztve is lettek, (biztosítótábla részlet, III ,III/I, 2,5mm2) csak az a baj, hogy a végek hogy vannak, (voltak) összekötve és hogy a főzőlap oldalon a kábel másik fele hogy van, (volt) kötve az hiányzik. A színek sem harmonizálnak a mai előírásokkal és lám, régen, (a létesítés idején) a szürke nullaszín a PE meg piros a  fázisok meg egységesen feketék. Azt írtad a berendezést használtan vásároltad. Milyen típusú, évjáratú és gyártmányú, melyik országban használták, mert találkoztam olyan olasz feliratos  villanysütő+ (nem kerámia) főzőlapos rendszerrel amihez egy A-4-es méretű bekötési segédlet volt a hátlapon belül a különböző fázisszámok és feszültségszintek függvényében. A fő kapcsok amire a tápfeszültség csatlakozott nagyon hasonlított egy villanymotoréhoz és a bekötési ábrákon "csillag" és "hárömszög" bekötés is volt, annyi különbözéssel, hogy a csillagpontra ment 3f 220/380 V-os rendszernél a nulla, 3f 220/127 V-os hálózatnál meg nincs nulla, vagy ha van is nincs csatlakoztatva. Úgy emlékszem az úr Libiából hozta haza egyéb javaival együtt és Siemens gyártmányú volt. Érdekességként, mielőtt "honosítottam" volna  egy fázisúra volt összehidalva, a kábelje meg mint egy tengerjáró hajókötele 2x10-es volt. nagyon durva, talán 4-es keresztmetszetű fémbeszövéssel az volt bekötve " PE"-nek. A tiéd is valami hasonló szerkó lehet ami a korábbi bekötése szerint "deltában" maradt és esetleg most a lapok 400 V-on működtek 230V helyett. Megeshet csak I. fokozatban mentek, eleinte úgy bírták (volna) akár tetemes ideig is. Ha úgy volt ahogy feltételezem, akkor haláluk előtt nagyon "világíthattak"a kb. négyszeres hőteljesítmény miatt. Egyes (arab és sziget) országokban 3f 220 voltos szigetelt rendszer van, esetleg amerikai típusú hasított fázisos 110/220 V pl.közintézményekben és szállodákban, egyéb helyeken meg valami más, akár többféle is lehet.

Viktroode

Kedves Urak,

köszönöm az értékes hozzászólásokat, válaszommal azért vártam eddig mert csak a minap érkezett meg a rendelt kerámia lap. Gyurma úr leírása alapján kötöttem át a korábbi általam jónak véltet. (volt némi eltérés a között amivel korábban elszálltak a lapok és a között amivel a mostani működik) A szín leírások amiket egy német oldalról vettem még akkor mikor először üzembe helyeztem rendesen félrevezettek.
Simon Endre úr hozzászólásának fele számomra kínai, az viszont egészen biztos hogy a lapok melyeket kinyírtam a hibás bekötésemmel, azok valóban piszkosul világítottak... persze ez csak most derült ki számomra, mivel az új szépen lassan izzik fel, míg az előző egy szekundum nem sok máris pokol-tüzeként izzottak.
A tanulópénzt tehát újra befizettem, 85 euróért sikerült megkaparintani ezt a használt lapot, melyre 2 év garanciát is vállalt az eladó. (ritka az ilyen)

coyote2

Sziasztok, a tűzhelyel kapcsolatban, nálunk is 3 fázisù villanytűzhely van 1 fázisra kötve 25 A biztivel. Használjuk már 4 éve 6-os betáppal, egyszersem volt probléma.

Sent from my Radar C110e using Tapatalk

Gyurmaúr(fi-relé)

coyote2, hidd el, hogy ez szuboptimális megoldás, ugyanis ebben az esetben nem tudod 100%-ban kihasználni, mert a benne lévő reteszelő berendezés nem engedi, hogy a sütő és max 1 lap mellett további lapokat, vagy a 2 legnagyobb lapon túl a többit is használd. Ez olyan, mint amikor egy turbo diesel autónak meghal a turbo feltöltője, attól még tudsz vele menni, de abban nincs köszönet! Ugye nem gondolod, hogy a neves tűzhely gyártók mérnökei csupán "uri hóbortból" tervezik 3 fázisos betápra a készülékeket?!

Simon Endre

Kedves Viktroode !
Elnézést a kinai nyelvezet miatt, mert ez egy szakmai fórum és a segitséget kérő számára a kollégák  hozzájárulása is szükséges lehet és ezért jobb a mi szakmai nyelvünkön kommunikálni, mint ahogy most is teszem. A korábbi Hercs1 fórumtárs álltal kiváltott vitában tisztázodott hogy a szeparált tűzhelyek főzőlapjai csak max. két fázissal mőködnek és ezekben a négy lap hárommal nem nagyon osztható, viszont kettővel szinte maradék nélkül, ezért visszafejtettem hogy lehetett 400 V-on az összes lap. A közölt rajz csak feltételezés és igaziból a szakiknak szól. De ha egy kicsit másképp hibázol még többen lehetett volna az ügylet, mert a sütő halt volna meg, ha az meg történetesen cirló, akkor a mostani károd csak baráti tandíj. Vigasztaljon, hogy ezt a hibát (abban a környezetben) kezdő szakember is elkövette volna csak az észlelte volna hibát és még idejében korrigál.

coyote2

Tisztelt Gyurmaúr!

A háromfázisú  bekötés még várat magára, persze az a legoptimálisabb a sütőnek, de mivel még a házon a felujítási munkák vannak és piszkosul lassan haladnak igy még nem jutottunk a villanyszekrény korszerűsítéséig beleértve az "éjszakai" áramot is.
Hát sokat kell még dolgozni, hogy rendeb legyen minden. Addig marad sajna ez.

Gyurmaúr(fi-relé)

coyote, akkor hajrá, mindent bele! Okosan, ügyesen; ha lesz 3 fázis 400V a 24h-s "normálon", akkor tessék megkérni ugyanezt éjszakaiban is, mert ugyanaz jár 2 in 1 "akció" keretében!