Tűzhely bekötése

Indította Tűzhelyvadász, 2013. november 29., 21:46:31 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

simca

Nálunk (mármint az egész lakótelepen) 1 fázis 35A van a lakásokban és villanytűzhely mindenütt, de sehol nincsenek reteszelve bekötve és senkinek nem csapkodja a 35 amperes kismegszakítóját a villanyóránál. Gondolom elég nehéz lenne összelőni, hogy pont fűtse a mosógép a vizet, miközben pont mind a négy lap aktívan fűt és közben még porszívózzon is a lakásban valaki...
(A tűzhelyhez mindenhol 6mm2-es sodrott rézvezetékek mennek, minden más 2.5-es alu, házgyárilag.)

Gyurmaúr(fi-relé)

Idézetet írta: hex1 Dátum 2014. október 19., 08:52:40 DÉLELŐTT
A vezetekek 2.5-osok ott. Azt meg lehet csinalni, hogy 2 vezetekre kotom ra a fozolapot (bar a rajz szerint az 380V-os bekotes), mert ket vezetek egy 25-os  megszakitoba megy, es egy a 16-osba (arra menne a suto, mivel ugyis dugvillas.)
Nos, attól hogy 2 vezetékre kötöd a főzőlapot, attól még nem lesz 400V- os (felejtsd már el a 380V-ot, mert vagy 20 éve NINCS!!) a betáp, csak 1 fázis, 230V (és nem 220!)!! Előtte azonban javaslok némi autódidakta továbbképzést a villanyászati alapismeretekből, mert bőven van mit megismerni...
simca, az sajnos a kádáréra egyik (sok egyéb mellett) súlyos faszsága volt, hogy több 10ezres lakásszámú lakótelepeken úgy pakoltak villanytűzhelyeket, hogy nem adtak hozzá 3 fázist (tisztelet a kisszámú kivételnek). Lehet, hogy nem csapkodja le a lomha 35A-es bakonyt, de hogy rohadtul nem jó sem a 0.4kV-os, sem pedig a 10kV-os hálózatnak, hogy mondjuk 5-6ezer lakásban egyszerre használnak lakásonként akár 30 Ampert is mondjuk L2 fázison, miközben az L1 fázison lévő másik 5-6 ezerben csak 18-20A, az L3 fázison lévő további 5-6ezerben pedig esetleg 12-15A terhelés van! Tudom, ennek csekély az előfordulása, de én azért nem 1-2%-ra tenném! Ennek káros hatásáról -gondolom- nem kell hosszasan társalogni, pláne, hogy sem az épületek földszinti főelosztójáig érkező PEN, majd a felszálló N  ugyebár közös... És most nem beszéltem az esetenként 40-50 éves alu felszálló kábelekről, vezetékekről, melyek egy 10, vagy épp 15 emeletes épület esetén a földszinti főelosztó és a lefelső emeletek közt ugye 60-70 méter hosszúak is lehetnek...

hex1

Kedves Gyurmaur,

Ugy gondolom, hogy azert van ez a forum, hogy a hozza nem ertok kerdeseket tehessenek fel az olyanoknak, mint te. Az, hogy nem rendelkezem villanyaszati ismeretekkel, az sztem nem gaz, ez kb. olyan, mintha en neznelek le azert, mert nem tudsz mondjuk PHP+MYSQL programozast. Pont azert kerdezek, mert nem ertek hozza, es nem szeretnem egyreszt, ha barmi tortenne a lakasban, vagy eppen a villanyszerelo verjen at. De latom te legjobban a masik leszolasahoz ertesz a villanyaszat mellett, remelem az ugyfeleiddel nem igy beszelsz, mert az tuti, hogy paros labbal basznalak ki a lakasbol a modorod miatt.

Üzenet összefûzve: 2014. október 19., 19:01:59 DÉLUTÁN

Egy kerdesem van mar csak: melyik a jobb, 1 db 4 mm-es kabelre kotni egy fazisra, vagy ket db 2.5-osre szinten egy fazisra? Mert ha tok mindegy, akkor nem huzatnek be feleslegesen...

nyaki

A 2db 2,5mm2 vezetéket párhuzamosítva ajánlanám, 25A-re biztosítva, ha már ez meg van. A sütőd 13A-mál úgy sem vesz fel többet.
Erről a sütő és a főzőlap is kompromisszumokkal ugyan, de el fog menni.
A bekötéshez ajánlom a WAGO csattintós kapcsait.
wago 222

hex1

Koszonom, ez vegre egy hasznos valasz volt:)
Wago-t mar vettem mas munkalatokhoz, mikor konnektorokat helyeztem at.
Ha esetleg tud vki herceghalom kozeleben jo villanyszerelot ( erd, biatorbagy, bicske stb.) kerem jelezze, mert kell szamla is a garancia megtartasahoz.

Koszi

Gyurmaúr(fi-relé)

Ja, hogy ájtís vagy, na ez meg is látszik a nettó bunkó stílusodon!  :'(  Bőven vannak többnyire negatív tapasztalataim 1-2  előző melóhelyemen ténykedő permanensen nagyképű ájtíssal kapcsolatban... Annyit igenis illik tudnod, hogy évtizedek óta már NEM 220, illetve 380V van, pláne, mint némileg műszaki embernek! Aztán, ha valaki nem ért a villanyászathoz, de ellenállhatatlan vágyat érez ahhoz, hogy bele kotnyeleskedjen, nos akkor biza nem árt némileg felvérteződni a SZAKMA fortélyait illetően, még mielőtt post humus ájtís lenne belőled!
Azt már csak zárójelben jegyzem meg, hogy áram nélkül nincs informatika, fordítva viszont igen, hiszen kb. 100 évig nem kellett computer ahhoz, hogy vill hálózatokat létrehozzanak, kapcsolószekrényeket építsenek, installáljanak, lámpákat, erőátviteli berendezéseket bekössenek, működtessenek! Mióta ez a SZAKMA is jól meg van bonyolítva IT-vel, nos azóta csak a szívás van orrba-szájba, mert már lassan egy botegyszerű olvadóbiztit is fel kell programozni, mely programozáshoz kell egy olyan software, mely nem futtatható csak úgy, ráadásul csilliókba kerül, mertugye az IT-s, informatikust is (búsásan) meg kell fizetni, hiszen csak ő képes megírni a programozást, stb.  És ez még akkor is így van, ha ezért levadászandó 1. számú közellenség leszek IT-s körökben... :P

hex1

Sajnos nem talalt, nem IT-s vagyok, irhattam volna akar CNC programozast, vagy akar elfolia ragasztast is, nem ez volt a lenyege, de koszi, hogy kielted az informatikusok elleni erzeseid, add ki magadbol, konnyebb lesz. Ha no lennel, azt mondanam, dugjon meg valaki, attol megnyugszol. :) Ha nem tunt volna fel, nem bele kotnyeleskedni akartam, hanem SEGISTEGET KERNI ezen SZAKMA hozzaertoitol. Raadasul nem en voltam az aki rogton lekezelo stilusban reagalt, nekem egy bunko megjegyzesem volt, az is csak feled iranyult, es a megjegyzeseidre. A tobbiek hasznalhatobb velemenyt mondtak, amit IDEIGLENESEN hasznalni is tudunk, mint a te kioktatasod.

Üzenet összefûzve: 2014. október 20., 09:11:25 DÉLELŐTT

Ja, és még annyit hozzátennék, hogy a főzőlapomat NEM 3 fázisra tervezték, hanem 2-re, vagy 1-re. Nincs rajta 3 fázisos bekötési rajz sem.

nova

[info]Próbáljunk meg egymást segítő és nem felesleges hangvételű beszélgetéseket fenntartani!
Köszönöm. [/info]
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

hex1

Ezt szerettem volna mar az elejetol fogva.

Koszi

Viktroode

Üdv!

Jelenleg Németországban élem mindennapjaimat és egy új albérletbe költözés során először életemben találkoztam a sütő több fázisú bekötésével. Gondoltam nem jelenthet nagy gondot, korábban odahaza is sok apró otthoni villanyszerelési munkát megoldottam már, bár a szakértelem szinte teljes hiányában.
Volt egy sütőm és ez a számomra új kis doboz a falban. Összekötöttem hát ahogy számomra "adta magát". Kipróbáltuk és minden működött. Visszatoltam és rögzítettem a Zanussi sütőt, és a kerámia főzőlapokat úgyszintén.
Két hónapra rá az egyik főzőlap megadta magát. Gondoltam mivel a cucc használtan érkezett hozzám, biztos ez a járulékos veszteség. Aztán egy komolyabb sütés főzés alkalmával alul dübörgött a sütő a csirkével, felül levest főztünk, majd még egy lapon olajat forraltunk volna, aminek eredménye az lett hogy még egy főzőlap adta meg magát. Sebaj van még kettő az egyikre gyorsan át is raktuk a forralni kívánt olajat, mire az is felmondta a szolgálatot.
Már ekkor írni szerettem volna nektek, mert ez azért több mint gyanús, de elmaradt, így csak nagyon vigyáztunk hogy az utolsó még életben maradt lapot ne terheljük túl, ne használjuk együtt a sütővel stb... tegnap az is elköszönt. Szétkaptam, és a tekercsek mind a 4 esetben elégtek egy bizonyos helyen.

Már rendeltem hozzá újat, viszont szeretnélek titeket arra megkérni hogy adjatok tanácsokat, hogy mi lehetett az oka az előző hibáknak, és hogy hogyan kössem be az új cuccot. Most mindent szétszedtem és fotókkal próbálom prezentálni nektek hogy mik állnak a rendelkezésemre.

Köszönöm előre azoknak akik rászánják idejüket és tudásukat, mely biztosan übereli az enyémet!