Tűzhely kiállás

Indította luiy, 2013. január 09., 17:21:40 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL


Ha már felvetettem.
A kollégák majd kiegészítik.
A reteszelés tulajdonképpen nem más, mint egy összteljesítmény csökkentés.
A tűzhely bekötési kapcsai erre adnak lehetőséget. Lényege, hogy egyidejűleg minden főzőlap és a sütő nem használható. Ezek vannak reteszelve. Régen foglalkoztam vele. Azt hiszem pl. van olyan lehetőség, ha a sütő megy, akkor csak egy főzőlap üzemelhet, és hasonló variációk.
Ezt akkor szokták igénybe venni, ha a betáplálás keresztmetszete, vagy az áramköri biztosító az egész teljesítményt egyidejűleg nem bírnák el.

Gyurmaúr(fi-relé)

luiy, ne akard tudni! Csak azért ne, mert ha ezt megcsinálod, vagy egy villanyész megcsinálja, akkor nap, mint nap imába fogod (vagy"anyababy" fogja) foglalni mind a saját, mind a villanyász, mind a tűzhelyet néked értékesítő, mind a gyártó és persze annak "moderált szó, kretén" tervezőjének nevét! Higygyé nekem... 8)
Egyébként, gondot okoz a 3 fázisú L1,L2,L3 bekötés? Csak van ottan valahol a láda fiában egy 3 fázisos hálózat, nemde?!  ;) Kitartás!!!

Padre

Egy kombinált tűzhelynek kell konnektort kiépíteni. A tűzhely alul villany felül gáz. A villanysütő 1 fázisú. A tűzhelynek felül felhajtható üveglap fedele van. A tűzhelyet két oldalról szekrény és munkalap veszi körül.
Milyen magasra és hova legyen elhelyezve a dugalj (a tűzhely mögé vagy mellé)?

Gyurmaúr(fi-relé)

Hány W teljesítményű a sütő?? Mertugye, ez igen sarkallatos kérdés, sok kérdést válaszol meg! Személy szerint én saját Á.K-t építenék ki néki és a készülék mögött helyezném el az 1 fázisú (kék) ipari dugaljat, melybe ugye szintúgy kékkel dugaszolnám be a gyárilag hozzá adott, feltételezhetően 3x2.5mm2-es MT kábelt. A mért főelosztóban kapna egy B13, vagy B16A-es kismegszakítót és egy 16A-es, sínre szerelhető főkapcsolót, mellyel az L, N kapcsolható lenne, tehát a készülék hiba esetén teljesen leszakaszolható a hálózatról. Ha van EPH, akkor oda is bekötném akár úgy, hogy a külső burkolatát egy 4mm2-es MKh-val kötném - ha nincs a közelben EPH cs.p.- a tűzhelyet tápláló gázcső szakaszoló golyóscsap feltti részéhez, de ezt csak abban az esetben, ha az be van kötve az EPH-ba! Hirtelenjében ennyi jutott az eszembe... Ja, ha csak 1 fázisú betápod van, akkor a 32A ebben a felállásban a minimum, különben konstans anyázás lesz, mialatt készül a rizskoch (hhhmmm,de szeretem, főként ha jó sok citromhéj van benne, mert én úgy szoktam csinálni!! :P )

Padre

A sütő 3,3kW-os (kb. 3300/230=14,4A). Én egyenlőre csak 1 mindent figyelő 40A 30mA-es A osztályú Á.K-t akarok feltenni. Te (bocs valszeg én vagyok az idősebb, tegeződjünk) egy 10mA-esre gondolsz még pluszba?
Pontosan milyen (kék) ipari dugaljra gondolsz? Ezek jobban bírják a hőt? Amiket én láttam azoknak volt fedele és talán nem a szokásos 65mm-es dobozokba szerelhetőek. A tűzhelyhez adtak egy már bekötött 1,2m-es kábelen egy 90 fokos dugót, amiben nem tudom, hogy milyen vastag kábelek vannak.
Egyébként nézegettem, hogy a sütő egyes részei mennyire melegszenek fel. Ez egy 160-fokos sütés volt. A legmelegebb kb. 50 fokos az üvegablak, volt pedig 3 rétegű üvegablak. A többi oldal kb. 40 fokos. Úgy láttam, hogy a maximális sütési hőmérséklet, amit receptkönyvben láttam, 240 fok volt. A sütő egyébként max. 275 fokot tud.
Amit hiányolok a sütőről az távtartó, ami távol tartaná a hátulját a faltól. Ráteszek majd kettőt.
Miért nem C16-os kismegszakítót ajánlsz?
Az elosztó táblába már nem nagyon fér semmi. Tudsz falba süllyeszthető 2 pólusú kapcsolót ajánlani? Most baj esetén a villanyóra kismegszakítóját használnám.
A tűzhely már az új módi szerint harmonikás fémcsővel van bekötve a vascső gázhálózatba. Ekkor is kell az átkötés?
Egyébként az EPH-ba bekötését a gázcsöveknek az előszobában akarom megcsinálni. A két gázcsőre ráteszek egy-egy földelő kengyelt (persze előtte alatta leszedem a festéket), amibe beteszek két 6-os MKH vezetéket, amelyeket egy kis földelő sínre viszem és ezt a földelő sínt kötöm be az elosztó tábla földelő sínére. Valahol mondták, hogy EPH vezeték minimum 6-os legyen. Ez igaz?
Egyenlőre az egész lakásban csak 1 16A-es fázisunk van. Még bírják a Bakony Művek kismegszakítói. Persze egyszerre még nem próbáltam bekapcsolni a mikrót és a sütőt.
Egyébként jó étvágyat a rizskoch-oz!  :)

nyaki

Hali!
Véleményem szerint ha gyárilag dugvillással szerelt, akkor azt hagyd úgy, mert a garancia ugrik, ha levágod, megaztán ha azt tettek rá, nyilván volt rá oka a gyártónak.
A ház földelését és védővezető hálózatát ellenőrizném. A jelen szabványos gáz bekötőcsövek teljesítik az elektromos folytonosság kívánalmait. Általában erről van műbizonylat is. A gázóra átkötése és a csőhálózat EPH-ba való bekötés a legfontosabb.
30mA-es-nél kisebb ÁVK nem indokolt, de a 16A igen sovány lesz ide.

Gyurmaúr(fi-relé)

Nos, menjünk sorra, mert van némi félreértés... Tehát, az Á.K. nálam az áramkört jelenti, amire te gondolsz, az a Fi-relé, vagy RCD. Aztán, a kék ipari dugalj, amit én ekkora teljesítménynél nemhogy ajánlok, hanem egyenesen !kötelezőnek! tartok, azt a mellékelt képen, piros nyíllal fogod látni. Ilyen teljesítményű gépet ipari környezetben soha nem dugaszolnak normál "háztartási" dugaljal és itt most irreleváns, hogy mit ugat az eladó, hogy ezzel elveszítheted a garit, ami nem igaz, ugyanis a dugvilla cserével nem bontod meg a készülék belsejét, viszont elejét veheted egy fasszányos tűznek! Gondolom, egyértelmű, melyiknek nagyobb a relevanciája?! A C16A-es kismegszakítót felejtsd el, mert itt nincs nagy indulóáram, ide tehát bőven elég a B karakterisztika! Ami a fő kismegszakítód illeti; ott is felejtsd el a 16A-es Bakonyt, ide legalább 32A kell, ezt "alanyi jogon", tehát HFH csengetése nélkül megkapod. Az már más kérdés, hogy a mért fővezetéked, illetve a mért elosztód van-e olyan állapotban, hogy kibírjon akár 5-6KW terhelést. Itt célszerű lenne egy felülvizsgálat, ugyanis ahol gond nélkül elmegy a 16A, ott egyáltalán nem tuti, hogy a 32A is, főként, ha C-s karakterisztikájú kismegszakit raknak fel. Ha a mért tábládban már nincs hely egy 2 osztásegységnyi helyet elfoglaló 3 pólusos 16A-es kamrás kapcsolónak, akkor vagy a kapcsolótábla, vagy a tűzhely környékén kell feltenni egy KKM0 kapcsolót, mert ide a masszív terhelés miatt 16A thermikus terhelhetőségűnél kisebb kapcsolót nem tehetsz fel! Az EPH vezetéket mindenképp a tűzhely gáz szakaszoló csapja elé tedd,tehát a normál gázcsőre, amit nagyon helyes, hogy a gázmérőt áthidalva bekötsz az EPH hálózatba, mert azt úgy kell! Szóval, először alapos  méretlen, mért fővezeték, elosztó checking, tehát már a lépcsőházi emeleti leágazó szekrénynél is nagyítóval megnézni mindent és amennyiben mehet a 32A, akkor lecheckolni a mért főelosztót tetőtől talpig, úgyis ki kell építeni egy saját kábelt a sütőnek a 16A-es kék Dafr aljzattal

Padre

Tulajdonképpen csak azt szerettem volna megtudni, hogy egy hidegpadlós helyiségben milyen magasan kell elhelyezni a dugaljat.
Én villanyszerelési ismereteim egy részét az Épületfenntartási 2X2 sorozat Villanyszerelés című Építésügyi Tájékoztató Központ  1984-es kiadványából vettem, ára 17Ft.
Ebben a könyvecskében az szerepel, hogy hidegpadlós helyiségben a dugaszolót a padló szintjétől 115cm-re kell elhelyezni.
Egy kicsit újabb (1997) német szerzőjű könyvben már 105cm szerepel, kivéve a tűzhelycsatlakozó, ahol 50 cm-t ajánl.
Igazából nekem a tűzhely kialakítása, formája miatt 30-35cm lenne a legjobb és a tűzhely mögött.

A válaszokból úgy tűnik, hogy az elhelyezésre már nincs szabvány.

nyaki

Az, hogy hidegpadlós, vagy akármilyen, erre nincs megkötés. Oda teszed, ahová jól esik. Megkötés a vizes helyiségekre van, ahol zónáknak megfelelő védettségek és távolságok vannak meghatározva. Véleményem szerint ha a minőségi dugaljakból (Yung, Berker, Schneider, LeGrand) választol, akkor nem lesz baj a terheléssel, csupán a bekötés jóságára figyelj, mert ha minőségi is a dugalj, de egy rossz bekötés szétégetheti. :)