Védõföldelés és földelõ rendszer kialakítása a gyakorlatban

Indította András, 2011. január 23., 17:49:27 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL

Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2014. december 22., 08:47:04 DÉLELŐTT
"A rejtett nullázásról korábban volt szó. Van egy "speciális" fajtája. A kereskedelmi forgalomban kapható kiselosztók nulla- és védővezető sínjei általában össze vannak kötve. Rácsatlakozáskor - TN-S hálózatról beszélve - ha az átkötés nincs eltávolítva, kész a rejtett nullázás."
A beszélgetés pont arról folyt, hogy a szakirodalom szerint nem ez a rejtett nullázás. :)
Mindig tanulok újat! ;)
Ettől függetlenül nem javaslom alkalmazni!

Gyurmaúr(fi-relé)

Végül is tényleg nem rejtett, hiszen kiveri a szemünket, ha lekapjuk az FK.A fedelét, mert gondolom erről a "csodáról" van szó, nemde?! 1 a lényeg; az összekötő MCu -pláne fi-relé alkalmazása esetén- szigorúan eltávolítandó!!

p0flash

Üdv. Mindenkinek
Arról szeretnék informálódni, hogy fém szerkezetes épületek vázára rá kell-e kötni a védő földelést(EPH nincs kialakítva)? Példaként mondanám az újonnan épített garázsomat aminek kiépítettem a villamos hálózatát. A vezetékelés 1,5*3 MbCU ami müI-es csőben van vezetve, bilincsekkel rögzítve a fém vázon. Van értelme annak hogy a védő vezetőt a vázra rákössem(remélem nem kérdeztem nagy hülyeséget)?

tothgyula

Üdv. az Olvasónak!
A garázsodnál (Műhelyednél) éppen be kell kötni a fémvázat. Ez lesz az EPH része.Korábbi MSz172-1:1986 sz szerint épületenként kellett a betáp PE vezetőjét földelni. Gondolj bele, ha a hosszabbító, v. hegesztő kábel megsérül és a fémváz fesz alá kerül.Remélem RCD-t építettél be! Jó munkát. Üdv.TothGyula felülvizsgáló.

p0flash

Köszönöm a segítséget, és igen van van felszerelve ÁVK. Még annyit szeretnék kérdezni, hogy ha utólagosan kiépítem az EPH rendszert akkor a fémvázról le kell kötnöm a védővezetőt és az EPH-t kell rákötnöm?

tothgyula

Jó estét!
Az a lényeg, hogy a fémváz, a PE vezető és az EPH vezető egy potenciálon legyen.Hiszen hibaáram ezeken fog folyni, hiba estén. Célszerű méréssel ellenőrízni, de ha nincs műszered a próbalámpa is segít.Üdv TothGyula.

Novill

Azt is tegyük hozzá, hogy a PE vezető és EPH két különböző fogalom még ha azonos potenciálon is van. A kivitelezésnél a keresztmetszeti követelményeket is figyelembe kell venni.

Tartarus85

Üdv!

Érdeklődnék, hogy ti milyen megoldással véditek betonalap földelő bekötésénél a nem tüzihorganyzott köracélt az oxidációtól?
Olvastam, hogy többen horgany spray-vel kezelik, vettem is egy Fischer gyártmányú cink spray-t ami sajnos igen jó szigetelőnek bizonyul labortáppal vizsgálva  :(

Esetleg alkalmas lehet a Wago-féle alupaszta, ha már úgyis alu földelőbilincs megy rá (eka 50)?

Simon Endre

Saját módszerek nagyon korroziv vagy lepusztult helyeken, főleg villámvédelmi kötéseknél
Ha módod van rá meg kell próbálnii a tüziónozást. Gáz forrasztókészlet kell alapos drótkefés roszdátlanítás után, (lehet gépi is!) Az ónozáshoz nem keményforrasz kel hanem lágyforasz, folyasztószernek cinkklprid, RO-55, vagy karbamid és csak annyira melegíteni, hogy a forrasz "fusson" a fémen. Az alapos fémtisztára csiszolás is tartós lehet ha a felület majdnem polírminőségű, de védeni kell a kötést savmentes vazelinnal , de az lehet akár hőálló gépzsír vagy a nagyon-nagyon gazdagoknak akár  wago paszta is. A munka megéri főleg ha saját karbantartási területen csinálod, évekíg rá sem kell nézni.

Tartarus85

Köszönöm!
Sajnos körbe forrasztani elég nehézkes lehet, mert a falba van vakolva müdn-100-as dobozban, gázpákám pedig szerintem kicsi hozzá..
Megpróbálom, ha nem megy felpolírozom és wago pasztázom :)