EPH rendszerek, kialakítások

Indította zsozsó, 2010. december 26., 10:35:41 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

S/K

Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2021. augusztus 06., 21:35:16 DÉLUTÁN
...mint ahogy az S/K által adott linken is csak azok vannak.

Valóban.
Neten nem is lehetett olyan gyorsan találni ahogy gondoltam 4P., :) de azért vannak. Lentebb csatoltam.
Ahol még kapható, ezeket hívtam, illetve amikor vásároltam kérdeztem.
TRACON (polcon), MILE (polcon, SONEPAR (volt MARCHIOL) rendelésre, HALUXVILL (rendelésre) stb.

mineral1888

Sziasztok!

Segítsetek kérlek! Rack szekrény és riasztó doboz "földelését" (és ezzel a kábelek árnyékolását is) hogyan kellene szabályosan megoldani? Kollégákkal parázs vita alakult ki, van IT és riasztószerelő ismerősöm is, és mindenki mást mond, a neten sem találtam egyértelmű választ.
A 230-as hálózat földjét kellene használni, vagy a víz/gázcsövekre kötött EPH-t kellene tovább vinni? (Volt aki az egyiket, volt aki a másikat mondta, és voltak olyan szakik, akik azt mondták, hogy "egyiket sem szokták".::) )

nyaki

Üdv!
Az MSZ EN 61140:2016 szabvány 5.2.2. pontja azt írja elő, hogy pl. az informatikai vezetékek fém kábelköpenyét (árnyékolását) egyesíteni szükséges (ha a kábelek tulajdonosa hozzájárul) az épület védő egyenpotenciálú összekötési rendszerével. Ezen rendszer legalább egyik védelmi részét használni lehet, nevezetesen pl. a fő védővezetőt (PE).  Innen nézve jó megoldás a hálózatrésznek azzal a védővezetőjével egyesíteni, amelyről táplálják az adott informatikai készüléket feltéve, hogy annak védővezetőjének keresztmetszete legalább 2,5 mm2 és kiegészítő mechanikai védelemmel ellátott (pl. csövezett vagy az aktív vezetőkkel együtt van vezetve egy kábelköpenyen belül), de akár tökéletes megoldás lehet megfelelő keresztmetszettel a védő egyenpotenciálra hozó vezetékhálózatra (EPH) való csatlakozás is.

pkajos

Nyaki kollégát annyiban kissé pontosítanám, hogy az említett szabvány évjárat a hivatkozott pont kicsit "megkeveredett".
Az érvényes,  2016-os "évjárat" 5.2.2. pontja az Alapszigetelésről szól.
Vélhetően a 2003-as verzióra gondolt.

Az  MSZ EN 61140:2016  5.3.3 pontja részletezi a "Védő egyenpotenciálú összekötést". 

Úgy gondolom, hogy először azon kell elmélkedni, hogy itt áramütés elleni védelemről, megoldásról kell-e elmélkednünk, vagy olyan "üzemi" technológiai kérdésekről (pl. zavarvédelem, egyéb "összeföldelések") ami miatt "üzemi földelés", megoldás a kérdés.
EZ utóbbi esetben - mivel pl. nincs "érintésvédelmi" feladata- a zöld-sárga vezető szín sem használható!
     

Simon Endre

Arra viszont figyelmmel kell lenni hogy egy jelávitelre szolgáló kábel árnyékolása csak egyik végén földelhető.

nyaki

Pont ezért írja a szabvány, hogy "ha a kábel tulajdonosa hozzájárul". Nem mindegy, milyen műszaki megoldást alkalmaznak az adott informatikai kábelszakaszon. Amíg nem volt ez az optikai huncutság, addig pl. a UPC koaxon továbbította a jeleket, mely kábelen megjelent a tápfeladás "áldásos" hatása, ezért a jelelosztókat mindenképpen célszerű volt az épület védővezetős hálózatával egyesíteni, máskülönben kellemetlen csipkedésben volt része a delikvensnek, miközben a központi antennavezetéket a TV-be próbálta tuszkolni.

Patics

Tisztelt Kollégák!

Egy 50 éves lakás elektromos hálózatát újítom fel MMfal vezetékkel, MBCU kábelekkel, vakolatba szerelve.
Ez esetben milyen vezetéket kellene használnom a vakolatba süllyesztve, az EPH kialakításához?
Pl. sima 1x6mm (vagy 1x10mm) MCU vezetéket vakolatban?

Köszönöm a segítségeket.

tothgyula

MCu,Mkh (egyszeres szigetelésű) vezetékek csak védőcsőben helyezhetők el.

Patics

Idézetet írta: tothgyula Dátum 2022. január 31., 16:53:48 DÉLUTÁN
MCu,Mkh (egyszeres szigetelésű) vezetékek csak védőcsőben helyezhetők el.

Köszönöm, ezért kérdezem, hogy milyen vezetékkel lehetne megoldanom az EPH-t, ha védőcső nélkül szeretném szerelni?
Fura lenne, ha mindenhol MBCU-val szerelek, az EPH-nak meg berakok egy védőcsövet.

Fecó

Na jó, de az is fura, hogy egy szál 6-os MKH helyett megveszel inkább egy 3×6 mm2 MT kábelt, és azt gipszeled be, melyből csak a zöld/sárgát használod. Ennek az átmérője meg pont annyi, mint mondjuk egy 16-os cső, ami igaz hogy cső, de olcsóbb a réznél...