Laptop tápegységek

Indította balog19720701, 2017. február 26., 15:33:15 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

lesifotós

Bátor vagy! :-)

http://bkmkh.hu/uploads/NSzSz/Jarvany/korhazijarvany/orvostech_eszkozok_idoszak_felulvizsg_ceg_lista_www_eekh_hu_2014.01.29.pdf

Javítottam már egy pár eszközt szakszerű mérés után.Az még csak a jobbik eset,ha a táp száll el,de ha visz magával mást is,akkor morcosak tudnak lenni a tulajok.

Fecó

Nekem azért vannak félelmeim. Addig, amíg egy "buta" készülék esetén mérek egy védővezető folytonosságot, és egy szigetelési ellenálást, még nyugodt is lennék. Amíg egy fixen telepített, vasmagos 24 V-os trafónál méregetek primer-szekunder rész között, oké. De egy laptop tápegységébe dugdossak műszert (fingom sincs sok esetben a benne lévő elektronikáról) és 250 V-al "feszegessem" na ettől félek. Jól gondolom hogy a villamos készülékek vizsgálata egy külön dolog, és jó esetben tarzalmazhat egyedi méréseket akár vizsgálólaboratóriumban? Nyilatkozhatom-e én a saját mérésem alapján hogy a készülék tökéletesen rendben van? Tisztában sem vagyok a laptoptápegységekre vonatkozó egyéb előírásokkal. De viszont egy irodai dolgozónak ez a munkaeszköze, akkor kéziszerszám is lehet? Mert így ráadásúl évente kellene kínozzam. A klész létesítményeiben az időszakos felülvizsgálat szerelői ellenőrzés keretei között zajlik, tehát nem biztos hogy komoly műszerrel van felvértezve a kiérkező kolléga. Értem én hogy mi a gyakorlat, csak keresem a jogszabály által előírt kézzel fogható dolgokat.

balog19720701

Lehet mérni csak a primer oldalt is és a szekunder oldalt is előtte össze kell zárni,kettős szigeteltnel ez mérhető akár 1000V ál is(SELV) de ahol a vedovezeto a negatív oldallal össze van kötve (PELV)ott nem tudsz szigetelést mérni.valamint sok kolléga gondolja hogy á laptop töltő nem fontos dolog, hát szerintem az mert egész nap markolasszak , nem rég szóltak egy helyen hogy a laptop fém részei csipnek usb fém része stb és kettős szig.tapegysegrol működött,avicc az hogy megnéztem a szig.ell.allast(500V-dc-vel) és jó volt viszont az usb csatl és a 230v  dugalj vedovezetoje között 85volt AC bamult ki, már csak azért sem adtam föl szétszedtem a tápegységet és egy szűrő kondi vezetett át ami viszont ahogy említettem szíg. mérés alatt jó volt,persze lehet mondani hogy vigyek szervizbe ez már nem felulvizsg.feladat de ez egy SELV tápegység akkor hol van a lényeg hogy low voltage?85v?Ha csak szemrevetelez em a laptop ugyanúgy ráz, tegyünk rá mert ez már nem a felülvizsgáló dolga? Szerintem igen.varom a kommenteket.

S/K

Igen, a laptop tápokat is mérni szükséges és sokan elfelejtik a kaputelefon/ videókaputelefon tápjait is. SELV/PELV jegyzőkönyv. Üresjárási feszmérés. terhelés feszmérés, szigmérés. ( primer és szekunder rövidte zár) Kettős szigeteltnél nem mérünk vasmagot. :) :)

Fecó

A kaputelefont még megértem, fixen van csatlakoztatva a hálózathoz, villamos berendezés. A laptop akkor lehet kéziszerszám? Egy irodai munkahelyen ez munkaeszköznek számít, és megfelel a kritériumoknak is.

tothgyula

Üdvözletem!
Felhívom a figyelmeteket 2 szabványra:
-MSZ EN62353:2008 Gyógyászati villamos készülékek ismétlődő és javítás utáni felülvizsgálata
-MSZ EN60601 (129db-ból álló sorozat) Gyógyászati villamos készülékek biztonsági előírásai.
Üdv:Gyula.

Fecó

Idézetet írta: balog19720701 Dátum 2017. március 01., 17:32:06 DÉLUTÁN
Lehet mérni csak a primer oldalt is és a szekunder oldalt is előtte össze kell zárni,kettős szigeteltnel ez mérhető akár 1000V ál is(SELV) de ahol a vedovezeto a negatív oldallal össze van kötve (PELV)ott nem tudsz szigetelést mérni.valamint sok kolléga gondolja hogy á laptop töltő nem fontos dolog, hát szerintem az mert egész nap markolasszak , nem rég szóltak egy helyen hogy a laptop fém részei csipnek usb fém része stb és kettős szig.tapegysegrol működött,avicc az hogy megnéztem a szig.ell.allast(500V-dc-vel) és jó volt viszont az usb csatl és a 230v  dugalj vedovezetoje között 85volt AC bamult ki, már csak azért sem adtam föl szétszedtem a tápegységet és egy szűrő kondi vezetett át ami viszont ahogy említettem szíg. mérés alatt jó volt,persze lehet mondani hogy vigyek szervizbe ez már nem felulvizsg.feladat de ez egy SELV tápegység akkor hol van a lényeg hogy low voltage?85v?Ha csak szemrevetelez em a laptop ugyanúgy ráz, tegyünk rá mert ez már nem a felülvizsgáló dolga? Szerintem igen.varom a kommenteket.

Pont itt a lényeg, és ez a bajom. Te is megmérted 500 V-al, és ha beírtad volna a jegyzőkönyvbe, azt írtad volna hogy jó a berendezés. Csak azért mentél tovább, mert szóltak hogy csipked. Ha nem tudsz róla, leméred, és beírod hogy jó. Én felülvizsgálóként nem fogok laptop tápokat szétszedni, illetve számomra nem ismertek azok a vizsgálati módszerek amikkel egyébként ezeket a készülékeket bevizsgálják, mert lehet hogy ott kijön a hiba. Pont ezért vagyok bizonytalan, mert ha Én ráírom a papírra hogy "megfelelő" a berendezés, akkor a felelősség az enyém. Közben meg nem is látható a hiba sima szigetelési ellenállásméréssel. Gyula kolléga is idézett pár szabványt, ami az orvosi dolgokra vonatkozik, ezek ismerete nélkül hogy írjam le hogy minden rendben?