Összetétel szempontjából miből áll a video szalag,magnó szalag(hang kazetta)?

Indította Attila1, 2020. szeptember 11., 20:31:11 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Attila1

Hogyan kell elképzelni,hogyan gyártják őket?
Mi a különbség a normál/króm/metál kazetták szalagában?

nyaki

A szalag alapanyaga többnyire valamilyen polimer műanyag (pl. poliészter, Mylar, poliészter/poliurethan), többnyire olyan műanyag fajta, aminek a nyúlási képessége és a sztatikus feltöltődése minimális szinten tartható. A mágnesezhető réteg tulajdonképpen egy olyan kopásálló emulzió, amelybe bele van keverve a szalagfajtának megfelelő mágnesezhető szemcsék tömege. Pl. a népszerű Kompact Cassette (Philips találmány) mágnesezhető anyaga normál esetben vörös vagy fekete vas-oxid (Fe2O3), a krómosé króm-dioxid (CrO2), ferrokróm pedig vas-oxid és króm-dioxid keveréke, míg a metál szalag valódi mágnesezhető fémszemcséket tartalmaz (pl. magnetit). A jelhordozó réteg anyagkeveréke változhat annak megfelelően, hogy kép vagy hanganyag rögzítésére akarják használni, ezért pl. a kobalt-oxidot is használhatják vagy egyéb más fémoxidokat is. A mágnesezhető réteget a felhasználás jellegéhez igazított szabványos szélességre vágott szalag alapanyagára öntéssel viszik fel, állandó hőfokon és húzási sebességen.
...hirtelen ennyi jutott eszembe. :-\

Attila1

Köszönöm a válaszodat!
Még azon gondolkoztam,hogy az esetlegesen a használat folyamán leszakadozó kis szalagdarabkáknak van-e elektromos vezetőképességük?
Ha mondjuk rossz helyre kerül,tud-e az IC-knél elektromos zárlatot csinálni?
Hiszen ha elemi fémet tartalmaz a szalag,akkor ez is elképzelhető,nem?
Bocsánat,ha nagy marhaságot kérdezek.

nyaki

Amely anyag mágnesezhető, az általában vezető is egyben, de mivel a szalag mágnesezhető anyaga egy szigetelő polimer emulzióba van zárva, ezért a rövidzárási képessége konvergál a nullához. Itt azért megjegyezném, hogy a fém-oxidok többnyire önmagukban is rossz vezetőképességgel rendelkeznek. A mágnesszalagoknál hasonló gyártási elvet követnek, mint pl. a ferritek gyártásánál.
Annak nagyon kicsi az esélye, hogy a szalagról le fog bármi is válni, de ha mégis megtörténne a leszakadás és beesik az elektronika közé, akkor biztos, hogy nem ettől fog tönkremenni az alkatrész.

Attila1


Attila1

A videómagnók belsejében a fejekre és szalagvezetőkre gyakorlatilag mi rakódik rá,ami el tudja koszolni a fejet?
Picike fekete pöttyöket lehet látni némely helyen a videómagnóban,gondolom az a szalagból jöhetett le?

nyaki

Igen, a szalagok felületére pl. sztatikusan rátapadt finom porszemcsék által, a szalag felületéről lekoptatott anyagkeverék "sül" rá, amit csak oldószeres és/vagy mechanikus tisztítással lehet eltávolítani.

Attila1

Még annyi jutott eszembe,hogy tegyük fel,begyűri a videómagnó mechanikája a szalagot,és a begyűrt szalag tegyük fel,nagyfeszültségű részhez ér.
Az okozhat-e problémát?

nyaki


Attila1

Idézetet írta: nyaki Dátum 2020. október 18., 18:21:01 DÉLUTÁN
Ha a magnóban található tápegységre gondolsz, akkor nem.
Bármilyen nagyfeszültségű részre gondoltam a videómagnóban.