Bevihető-e vagy be kell-e vinni a fogyasztásmérő szekrénybe a PE vezetéket?

Indította sankesz10, 2018. március 09., 18:59:09 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

sankesz10

Tisztelt Kollégák!

Mi a véleményetek arról, hogy Elműs területen a fogyasztásmérő hely kialakitása esetén, a földelést a szekrény alatt kell kialakítani, illetve ott kell elhelyezni a bontható mérőpontot. A szabvány szerint, a PE vezetéket fogy. szekrényen keresztűl megszakítatlanul kell elvinni a mért vezetékek részeként. Viszont jó néhány kollégától azt hallottam, hogy nem szabad belevinni a PE vezetéket a fogy. mérő szekrénybe. Azt kérdezném tőletek, hogy Elműs területen most mit ír elő az áramszolgáltató?

Simon Endre

Ha a PEN sinre kell a helyi földelést kötni, akkor annak hozzáférhetőnek kel lennie. Én azért a földelés kötésdobozából (ha lehetőség van hozzá) a mérő alá is becsövezek. Továbbá kétféle cigaretta is van nálam és sapka is van a fejemen....
Ha közös földelt PEN sin van a mérő(k) előtt a N és PE megszakitatlanul van átvezetve a mérő(k) alatt (TNS) és a mérő nulláját is a (méretlen) PEN sinről kötik le vagy a nulla leágazó suruban préselik egybe. Ez PEN-nél is így van. Nyilvánvalóan  TNS kivitelnél a mért oldalon szükségtelen a földelés, csak távolabbi alelosztó csatlakozópontján a PE sin kell az ott kialakított földeléssel összekötni.

sankesz10

Köszönöm szépen Endre a választ, véleményed szerint ha csak egy fogyasztói főelosztó van, és az messzebb van a mérőtő,l akkor nem szükséges a mérő alatt kialakítani a földelést, lehet az a fogyasztói főelosztó közelében is.

Simon Endre

Amennyiben a mérőhelynél (vagy annak közelében) nics mért elosztó a PEN bontása nem indokolt és csak az első fogyasztói helyen kell A TNS-re bontása előtt szondázni. Amennyiben később létesül a mérőhelynél érintésvédelmi igény pl. fém villamos szekrény, kapunyitó, fémházas lámpatest, kapcsoló, stb. akkor a szonázás és a TNS-re bontás ott is indokolt.

ha12

Tisztelt kollégák. Regisztrált szerelő vagyok és felmerült egy probléma a földelővezetővel kapcsolatban. Egyik társunk megszerelt egy 3 fázísú mérő helyet az érvényes előírások szerint. Az E-onos kollégák kimentek bekötni és visszadobták a melót mert csak egy földelővezető van a szondáról elhozva ami bement a mérőszekrénybe. Mivel itt ez nem elfogadott mert itt kettő földelővezetéket kérnek egyet a mérő szekrénybe és egyet egyből a mért fő elosztóba a mérőhöz 16os az elosztóba 10 es réz vezeték. Rákérdeztem egy E-onos barátomtól aki szintén regszerelő ,hogy ez hol van leírva? Senki nem kommunikálta ezt ki az E-on részéről. Nemrég végeztem el a tanfolyamot. Szó nem volt erről. A válasz annyi volt ,hogy igen itt különleges szabályok vannak. Kérdezem én ,hogy ezt mégis,hogy gondolják? Miért égetik be a kollégát a megrendelő előtt? És mi akkor miért nem kaptunk erről a különleges szabályról értesítést? Közben természetesen 50 km-rel odébb teljesen simán elfogadja az E-on a kiépítést semmi problémánk soha nem volt a kollégákkal. Szóval akkor most mi van????  Köszönöm a válaszokat előre is.

Atis57

Idézetet írta: ha12 Dátum 2020. február 26., 16:00:14 DÉLUTÁN
Tisztelt kollégák. Regisztrált szerelő vagyok és felmerült egy probléma a földelővezetővel kapcsolatban. Egyik társunk megszerelt egy 3 fázísú mérő helyet az érvényes előírások szerint. Az E-onos kollégák kimentek bekötni és visszadobták a melót mert csak egy földelővezető van a szondáról elhozva ami bement a mérőszekrénybe. Mivel itt ez nem elfogadott mert itt kettő földelővezetéket kérnek egyet a mérő szekrénybe és egyet egyből a mért fő elosztóba a mérőhöz 16os az elosztóba 10 es réz vezeték. Rákérdeztem egy E-onos barátomtól aki szintén regszerelő ,hogy ez hol van leírva? Senki nem kommunikálta ezt ki az E-on részéről. Nemrég végeztem el a tanfolyamot. Szó nem volt erről. A válasz annyi volt ,hogy igen itt különleges szabályok vannak. Kérdezem én ,hogy ezt mégis,hogy gondolják? Miért égetik be a kollégát a megrendelő előtt? És mi akkor miért nem kaptunk erről a különleges szabályról értesítést? Közben természetesen 50 km-rel odébb teljesen simán elfogadja az E-on a kiépítést semmi problémánk soha nem volt a kollégákkal. Szóval akkor most mi van????  Köszönöm a válaszokat előre is.
Szia!
Ez teljesen természetes /magyarosch !
Az Üzemvezetőség /kirendeltség  vezetői  régen is kiskirályok voltak. Ma meg még inkább.!

A fő elv ; itt igy kell !
A szabványok úgyis angol nyelvűek -tehát ki érti ? Nem is kötelezőek?
Tehát valaki megmondta a tutit. !
De ha legközelebb más jön? Akkor teljesen mást kell teljesiteni!



980POWER

PEN-t bontunk a mérő előtt. Tehát ebbe a sorkapocsba bejön az utcáról a PEN. Ahol bontunk ott lesz egyből egy N és egy PE, N megy a mérőbe PE pedig a mért főelosztóba. (vagy a mérő után szoktam tenni egy dobozt sorkapocsnak akkor oda). Ahol PEN-t bontunk, ott mindig földelünk is! Ez a vezeték szintén ugyan abból a sorkapocsból indul a szondához. Tehát eben a sorkapocsban minimum 4 vezeték van bekötve. Lehet 5 is, ha a merőszekrény fém kereten van és nem falon akkor ezt külön kellene bekötni szintén ugyan abba a sorkapocsba. 32 amperig biztos hogy nincs 16mm2 előirva 63 ampernél már lehet 16 a belső vezetékezés is.

ha12

Sziasztok. Nem a PEN szétválasztásról beszélek hanem a szondáról, mondjuk egy Enstoról elvezetett 2 különböző keresztmetszetű földelővezetékről. De igazatok van ezek helyi kiskirályok.

Fecó

És ha én a PEN szétválasztást a mért főelosztóban kívánom megvalósítani, akkor mihez vigyek földelővezetőt a mérőnek?

Atis57

Idézetet írta: Fecó Dátum 2020. február 27., 16:32:51 DÉLUTÁN
És ha én a PEN szétválasztást a mért főelosztóban kívánom megvalósítani, akkor mihez vigyek földelővezetőt a mérőnek?

Szia!
Az ELMŰ-ÉMÁSZ területen  a lakás elosztóban kell szét választani.

Az EON területén meg a Fogyasztásmérőnél.
Ez meg a 3. variáció ......

S van a szerencsekártya --ugyanaz jön-e bekötni mint előzőleg ?
Mert lehet , hogy mindent másképpen kell bekötni?