Szabványos feliratozások vezetékeken, kötődobozokon

Indította Gyula, 2019. március 05., 11:38:27 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

nyaki

Szia Fecó!
A vitapartnerem az igaza alátámasztására az MSZ EN IEC 60670-1:2022 EV szabvány ,,8. Megjelölés" pontját említette meg, ami a dobozon, mint gyártmányon kötelezően feltüntetendő adatokról rendelkezik. Mint ahogyan említetted Te is, ezt a pontot gyakorlatilag minden eredeti gyártó teljesíti az általa legyártott és forgalmazott kötődobozain, így közös megbeszélés után kikerült az indokok közül.
A vitapartnerem tovább menve, az MSZ EN IEC 61293:2020 szabványra hivatkozott, mely többek között a villamos szerkezetek megjelölésével is foglakozik. A szabvány 3.1. pontja a villamos szerkezetet definiálja. Ezen pont értelmezése után a vitapartnerem azt a következtetést vonta le, hogy mivel a villamos kötődoboz a vezetékrendszer egyik szerkezete, ezért eme szabvány 4.1. pontjában közölt feltételeket, a vállalkozó által megszerelt kötődobozokra kötelezően alkalmazni kellene, azaz, ,,A villamos szerkezeteket névleges villamos adataikkal magán a villamos szerkezeten kell megjelölni arra alkalmas módszerrel, pl. adattáblával vagy címkével.".
A vitapartneremet próbáltam meggyőzni arról, hogy a kötődoboz nem villamos szerkezet, ezért nem vonatkozik rá az általa említett szabványi elvárás, viszont ez a képzetlen személyek általi hozzáférhetőség és kezelés egy újabb megközelítése a dolognak.
A kérdés ebből kifolyólag adott: Milyen alapos indokkal, vagy szabványi hivatkozással lehetne ezt a meddő vitát lezárni?
Köszi

Fecó

Sajnos a szabvány nekem nincs meg. De ha ez olyan fontos, hogy nem elég a kötődobozon a gyártó által feltüntetett 400 V felirat, akkor sajnos az MSZ 60364-6:2017 szabvány is elég hanyag, mert szemrevételezéssel nem kéri hogy ellenőrízzem le egyesével a dobozon lévő feliratot, és mérjek is bele a kötőelemekbe-kábelekbe, hogy valóban 400 V feszültség van-e, vagy csak csaló módon 230 V. Isten bocsássa meg ha valaki 24 V-os rendszerhez is használta felirat nélkül. De szerintem ne elégedjünk meg ennyivel. A WAGO kötőelemekre is gyártsunk kis cimkéket a valós feszültségről, és az MBCU köpenyes vezeték gyári feszültségszintjét is módszeresen távolítsuk el, és írjuk át. Pláne ha 48 V feszültségre vetemednénk. Látod magad előtt a családi házakban a kis sárga kocka 230 V feliratokat minden kötődobozon? És nem festheti le a festő!

A villamos szerkezet meg van jelölve a villamos adataival, ott van hogy 400 V. Ő ennyit visel el. A WAGO meg 450 V 32 A (csatos) Ő meg ezt tudja, ezek az adatai. A kábel meg 300/500 V ott a jelölés. Az elosztódra meg rányalod a matricát hogy "Vigyázz 400 V". Ezek a "villamos szerkezetek" adatai, ettől a hálózat még lehet ennél kisebb, nagyobb viszont nem.

MSZ 1585:

"Ha a munkavégzés a villamos veszély vagy sérülés elkerülésére szakismeretet vagy gyakorlatot igényel, azt
csak olyan személy végezheti, aki ilyen szakismerettel vagy gyakorlattal rendelkezik, vagy a munka végzéséhez
szükséges megfelelő felügyelet alatt áll."

Ne nyúljon a dobozba aki nem szakember! Én inkább abba is belemérek először, amire az van írva: 24 V. Általános munkák előfeltétele a kikapcsolás és feszültségkémlelés. Ezek ilyen kekec megrendelők?


nyaki