Síncsatorna rendszerek

Indította JUVILL, 2012. szeptember 20., 20:50:09 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL


A termelõüzemek egyik korszerû villamosenergia rendszere a síncsatornarendszer.
Régebben fémburkolatúak, manapság inkább mûanyag burkolatúak vannak forgalomban.
Ezekhez alkalmazott - leágazásokhoz szükséges - síncsatorna szekrények amperitása különbözõ, de a sínhálózathoz illesztése van mikor gondot okoz, és beégnek a csatlakozások.
Kinek mi a véleménye az ilyen rendszerekrõl, mik a gyakorlati tapasztalatok szerelés illetve javíthatóság szempontjából?

nova

Hát láttam már ilyen rendszert irodaépület felújításnál is. Ahol valamilyen elgondolásból az irodák elõtti folyosón vezeték végig a fémsíncsatornát és az irodahelyiségek elõtti részen helyeztek el a csatlakozó dobozokat a kisautomatákkal. Az adott irodahelyiségekbe MTK kábelek segítségével oldották meg a szerelést. Ez a technológia tényleg inkább üzemekbe való, mint az elõzõ kis leírásból sejthetõ nem túl esztétikus megoldás egy irodában.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

JUVILL


Mikor ezt a témát indítottam, a síncsatorna rendszert nem igazán egy irodaépületben képzeltem.
Egy kolléga vette fel, mikor a termelõüzemben a "pókhálószerû", berendezéseket tápláló
vezetékek kiváltására kért javaslatot.
Ezek a rendszerek üzemcsarnokokban célszerûek, és egy idõszakos EBF alkalmával jól követhetõk a gépek leágazásai.
A síncsatornára csatlakozó elágazó dobozok mindegyike áramköri biztosítót tartalmaz, mely helyes értékmegválasztáskor túlterhelés és zárlatvédelmet ad a berendezéseknek.

Könyves Kálmán

Én eddig kétfajta áramvezetõ sínes rendszerrel dolgoztam.
Az egyik sínpályán mozgó daruk betáplálására használt sín.
http://www.acelterv.hu/index.php?page=termekek&id=24&lang=hu
Itt egy mûanyag, zárt házban van a 4 réz sín elhelyezve, melyben egy áramszedõ kocsi mozog, és biztosítja a pálya teljes hosszán az áramellátást. Tapasztalataim szerint az áramszedõ kocsi kopásán kívül egyéb probléma nem volt vele, pedig a körülmények nem voltak ideálisak(erõsen szennyezett, poros környezet). Felszerelése egyszerû, 4 méteres szálakban kapható, toldó idomokkal, függesztékkel, betápláló és lezáró véggel. Az úszókábeles és kábeldobos megoldásoknál sokkal jobb, megbízhatóbb rendszer.

A másik a Schneider Canalis rendszere
http://www.schneider-electric.hu/documents/support/schneider-catalog/dk06_03_canalis.pdf
Ezt üzemi gyártócsarnokokban, mennyezet alá függesztve használjuk, energiaelosztás megoldására.
Kb. 50 centiméterenként lehet leágazásokat csatlakoztatni, 1 vagy 3 pólusú kismegszakítóval szerelve.
Nagy elõnye ott van, ahol a gyártást viszonylag sûrûn átszervezik, és a berendezés, munkaasztalok, gépek helye is sokszor változik. Így nem kell többszáz métereket kábelezni, elég a betápot a sínre az új helyen felpattintani.
Átlátható, könnyen kezelhetõ villamos rendszer.

Léteznek világítási csatornák is ebben a családban, de ezeket még nem használtam.