Kóborfeszültség?

Indította Krapulax, 2022. január 29., 23:45:37 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Krapulax

Üdv!

Segítségre lenne szükségem.
Adott egy gyárilag becsövezett panel garzon, ahol - lecseréltem az FKA elosztót (ÁVK+4 kismegszakító).

Mivel 2 kismegszakítóba 2-2 összecsavart fázisvezető volt bekötve, azokat különszedtem: az egyiknél 1 áramkör a semmibe vezetett, így azt leszigeteltem és megszüntettem, a másiknál meg tettem egy plusz kismegszakítót.

Ez utóbbinál a 2 áramkör a következő: egyiken 2 földeletlen konnektor (legyen A áramkör), másikon (B áramkör) 2 földeletlen szobai konnektor + szobai lámpa + folyosó 2 lámpája (földelés a következő festésig nem megoldható, mert jó pár házgyári kötődoboz teljesen el lett fedve és le lett festve, így előszobát és a szobát is szét kéne barmolni hozzá, hogy a behúzó spirált a dobozoknál át tudjam húzni a másik csőszakaszba)

A két áramkör különválasztása után arra lettem figyelmes, hogy ha az utóbbit (B) felnyomom, a másik fázisvezetőn (A) megjelenik 14V, ami az ezen az áramkörön lévő lámpák felkapcsolásával emelkedik, mindhárom felkapcsolásával 16V-ig. A áramkörbe bedugva egy 15-20m-es hosszabbítót, a 14V 9.5V-ra csökken.

Fenti esetben a két fázisvezető között 199V-t mérek, ami fura, tekintve, hogy A áramkör fázisvezetője ilyenkor tképpen lóg a levegőben. Ha mindent lekapcsolok, akkor a nulla és az összes fázisvezető között szakadást mérek, és a két fázisvezető között sincs mérhető ellánállás.

Mitől lehet ez, és kell-e ezzel foglalkozni?

Köszönöm

Krapulax

Annyit még: természetsen ennek a 2 áramkörnek a vezetékei elég hosszan ugyanabban a csőben mennek.

S/K

Áramkört választottál le vagy csak egy szál vezetéket?
Mert ha csak egy szálat akkor amit kikötöttél az ment valahova. nem volt régen a panelokra jellemző hogy tartalékot húztak be. Valahol van vége, egy elvakolt/eltüntetett doboz, dugalj, stb.
Kösd ki valóban az áramkört és akkor kiderül hogy mi nem működik. Valószínű össze van kötve a nulla másikkal vagy földdel ,de akkor az AVK leoldana.

Krapulax

A kikötött vezetéket csak megemlítettem, nem az a lényeg. Annak nem találtam meg a másik végét se dugaljban, se kapcsolóban, se hozzáférhető kötődobozban.


Volt 4 kismegszakító, benne 2+2+1+1 fázisvezető. Az egyik dupla vezetékest nem találtam meg, hogy mit táplálna, vagy hogy hol lenne a másik vége, azt kikötöttem, az lényegtelen most.

A másik 2 összecsavart vezeték a szoba 4 földeletlen konnektorához, illetve a szobai (1db) és a folyosói villanyhoz (2db) ment.
Ezeket szétszedtem, és külön-külön kismegszakítóra tettem:
A áramkör - 2 db földeletlen konnektor
B áramkör - 2 db földeletlen konnektor + 3 villanykapcsoló

Az A áramkör egyik dugaljában volt egy hosszú 15m-es hosszabbító. Csak a B kismegszakítót felkapcsolva az A fázisvezetékén mértem 9V körül. Hosszabbítót kihúzva lett ebből 14V. Ha ilyenkor B-n elkezdem felkapcsolni a villanykapcsolókat, akkor lesz 15, majd 16V.

Földelés (rendes, házgyári piros vezetékes, nem csak elosztóban, EVK előtt leválasztott PEN)  csak a fürdőszobai és a konyhai konnektorokban van. Mérőóra pár hete lett cserélve elektronikusra.

Amit nem értek, hogy ilyenkor ugye az A áramkör fázisvezetéke lóg a levegőben, sehova nincs kötve elvileg, nincs bedugva semmi a 2 konnektorba, ami összeköttetést teremtene a nullával, tehát hogy mérhetek 14-16 V-t a vezető és a nulla között, vagy 199V-t a felkapcsolt B áramkör fázisvezetője és az említett vezető között? Ráadásul mind a fázisvezetők között, mind köztük és a nulla között szakadást mérek.

Hosszú szakaszon közös csatornában megy a 2 áramkör, az okozhatja?
Vagy valahol sérült lenne a csatornában a vezetők szigetelése?


Sztrogoff

Amit nem értek...
Kapacitás, és feszültségosztó.

Krapulax

Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2022. január 30., 11:29:50 DÉLELŐTT
Amit nem értek...
Kapacitás, és feszültségosztó.

Igen, valamikor régen tanultam ezeket :)

Szóval attól, hogy egymás mellett mennek, lesz rajta a 14V?
Feszültségosztóként viselkedik a kapacitív ellenállás miatt?
Vagy hülyeséget írok?
Ebben az esetben ha jól értem, ezt figyelmen kívül hagyhatom?

S/K

"Vagy valahol sérült lenne a csatornában a vezetők szigetelése?"

Ez egy egyszerű szigetelésméréssel megállapítható, ez könnyen megvalósítható és akkor ez a kétely kizárva.
Én mindent kikötnék az elosztóból (fázis, nulla, föld) és egyenként kötném vissza és közben figyelném melyiknél jelenik meg a mért feszültség. És minden egyes érpárt beazonosítanék.
A kikötött elosztónál a föld és a vezetékek között összecsipog valamelyik? (persze nem a tudható föld vezeték között)

Krapulax


Kikötöttem B áramkör mindkét vezetékét, A-t felnyomom, és mind a kikötött kék, mind a kikötött fekete vezeték és nulla között ott a 14v, fázishoz képest pedig 211v. Magyarul két szabadonállo vezetékről beszélunk

Ezután kikötöttem A áramkör nullavezetojet, B fazisvezetojét, és a kettő között 44V- t mérek.

A áramkör kikötött nullavezetője és a valódi nulla között 63V, a fazishoz képest pedig 151v mérhető. Nincs bedugva semmi, minden kapcsoló lekapcsolva.

Védőföldelés ezeknél  az áramköröknél nincs. Ha bekötök és felnyomok mindent, akkor megy minden, ÁVK se old.

nyaki

üdv!
Tegyél a mérőzsinórral párhuzamosan egy izzószálas pilácsot és úgy mérj feszültséget. A kapacitív "áthallás" nem ismeretlen fogalom, a párhuzamosan futó vezetők esetében.

S/K