Helyes keresztmetszet választása

Indította nova, 2011. október 03., 21:19:47 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Safety

Kedves Fecó!

Sajnos abban nem tudok segíteni, hogy az általad említett táblázat amely ,,K" tényezõket tartalmaz honnan való, mivel a szintén általad jelzett MSZ 14550-1:1979 szabvány is ,,A-B-C" csoportokat alkalmaz. Ez a szabvány egyébként 1998-ig volt érvényben és az MSZ 2364-523:1998 szabvány követte, igaz ezzel párhuzamosan 2002-ig érvényben volt az MSZ 2064-1:1998 nevû szabványunk is, és a két szabvány együtt kellett alkalmazni. (Ez a kitétel szerepelt MSZ 2364-523:1998 szabvány címoldalán)
Jelenleg MSZ 2364-523:2002 a hatályos (2014-ig) amely a terhelhetõség témakörében használatos, de az érdekesség miatt megjegyzem, hogy már az idén megjelent MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány ,,természetesen" angol nyelven, amely hivatott felváltani a fentebb említett elõírásokat.
Kábel és vezetékrendszerek kialakításánál még figyelembe kell venni az érvényben lévõ MSZ 2364-520:1997 szabványt is, amely azonban terhelhetõséggel kapcsolatos pluszkövetelményeket nem tartalmaz.

Fecó

A Schneider Electric által kiadott Épületvillamossági kézikönyvben találtam meg a táblázatokat eredetiben! Ott az IEC 60364-5-52 alapján közli le a "K"  tényezõkre vonatkozó dolgokat kis magyarázattal. Gondolom ezt ültették át a HD sorozatba nagyrészt. Szóval táblázat-táblázat hátán, és akkor még azt írja: "Az IEC 60364-5-52 javasolja további  korrekciós tényezõ alkalmazását, ha a kábeleket egynél több rétegben helyezik el, de nem ad meg további korrekciós tényezõt"
De legalább magyarul van :)

Üzenet összefûzve: 2011. november 13., 11:28:59 DÉLELŐTT

Találtam egy egész jó összeállítást még a Legrand által kiadott "Power Guide/4. könyv" kiadványban! Aki hozzáfér ehhez a szóróanyaghoz szerintem érdemes beszerezni, kifejezetten a vezeték méretezéssel és védelmi készülékek kiválasztásával foglalkozik 66 oldalon keresztül! (Nem vagyok Legrand ügynök, csak tippet akartam adni egy kis "potyázáshoz")  Az IEC 60364-5-52 alapján vázolja a dolgokat, és találtam még egy "K" tényezõt, a négy és öterû kábelek felharmonikus tartományát is figyelembe veszi! Nagyon fel kell kötni a gatyát ha már egy EBF felülvizsgálat egy komplett hálózati analízist is kell tartalmazzon a keresztmetszet elbírálásához :) Agyõ "A", "B", "C" oszlop, ujjé K1, K2, K3, K4, K5, K6........

gyulagy

Idézetet írta: Fecó Dátum 2011. november 12., 13:50:36 DÉLUTÁN
A Schneider Electric által kiadott Épületvillamossági kézikönyvben találtam meg a táblázatokat eredetiben! Ott az IEC 60364-5-52 alapján közli le a "K"  tényezõkre vonatkozó dolgokat kis magyarázattal. Gondolom ezt ültették át a HD sorozatba nagyrészt. Szóval táblázat-táblázat hátán, és akkor még azt írja: "Az IEC 60364-5-52 javasolja további  korrekciós tényezõ alkalmazását, ha a kábeleket egynél több rétegben helyezik el, de nem ad meg további korrekciós tényezõt"
De legalább magyarul van :)

Üzenet összefûzve: 2011. november 13., 11:28:59 DÉLELŐTT

Találtam egy egész jó összeállítást még a Legrand által kiadott "Power Guide/4. könyv" kiadványban! Aki hozzáfér ehhez a szóróanyaghoz szerintem érdemes beszerezni, kifejezetten a vezeték méretezéssel és védelmi készülékek kiválasztásával foglalkozik 66 oldalon keresztül! (Nem vagyok Legrand ügynök, csak tippet akartam adni egy kis "potyázáshoz")  Az IEC 60364-5-52 alapján vázolja a dolgokat, és találtam még egy "K" tényezõt, a négy és öterû kábelek felharmonikus tartományát is figyelembe veszi! Nagyon fel kell kötni a gatyát ha már egy EBF felülvizsgálat egy komplett hálózati analízist is kell tartalmazzon a keresztmetszet elbírálásához :) Agyõ "A", "B", "C" oszlop, ujjé K1, K2, K3, K4, K5, K6........
Valaki ezt valamilyen formában (pdf,jpeg)???
Hálás lennék.

nova

Elvileg ez fizetõs történet ha jól tudom, de nekem is mintha meg lett volna valami pdf formátumban, de nem igazán találtam meg a gépemen.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Fecó

Ez így van, de a Legrand füzetet még egy Sonepar-os rendezvényen nyomták a kezembe egy standon :) A Schneider könyv fizetõs volt, nagyon jó, bár 2007-es kiadás, de mindent láttak elõre, most jutottam hozzá :) Szóval ha lesz egy kis idõm, megpróbálom megõrizni az utókornak, és ha igény van rá, bárkinek megírhatom a könyvesbolt címét privátban, hiszen a szerzõi és kiadói jogok szentek és sérthetetlenek ;)

gyulagy

Idézetet írta: Fecó Dátum 2011. november 14., 20:11:50 DÉLUTÁN
Ez így van, de a Legrand füzetet még egy Sonepar-os rendezvényen nyomták a kezembe egy standon :) A Schneider könyv fizetõs volt, nagyon jó, bár 2007-es kiadás, de mindent láttak elõre, most jutottam hozzá :) Szóval ha lesz egy kis idõm, megpróbálom megõrizni az utókornak, és ha igény van rá, bárkinek megírhatom a könyvesbolt címét privátban, hiszen a szerzõi és kiadói jogok szentek és sérthetetlenek ;)
Légy  szíves!

balzsi

Csak érdekesség képen mellékelek egy viszonylag friss mérnöki rajzot (2012.09.26), ahol a dugaljak C 16A-os kismegszakítóval vannak biztosítva és a vezetéknek meg NYY-J 3x1,5, illetve 5x1,5-ös szerepel. Hol érvényesül itt a MSZ HD 60364 szabvány?

Gyurmaúr(fi-relé)

De ez nem véletlenűl egy fali (tokozott) Mű.a csatlakozó-elosztó, ahol ugyebár rövid vezeték hosszak vannak? Mert ott nem főbenjáró bűn, ha 1 számmal kisebb a + metszet, de max csak 1 számmal, tehát ott elfogadható, ha pl egy Dafr 32A-es dugalj nem 6-os, hanem csak 4-es +metszerű vezetékkel van összekötve az ő -mondjuk- C32A-s kismegszakítójával,de pl a 2.5-ös már pimaszság lenne! 

980POWER

Szóval, hogy is számolunk vezeték keresztmetszetet? Levezettem 2% feszültség esésre
Keresztmetszet jele:A
Adott a réz fajlagos ellenállása ami: ρ=0,0175Ωmm2/m
A vezeték hossza : l=45m
A felvet teljesítmény:P=3680W
A maximális megengedett százalékos feszültség esés: ε=2%
Feszültségesés:
Ue=Un* ε=230V*0,02=4,6V

I=16A

A vezeték maximális ellenállása:
R= Ue/I=4,6V/16A=0,275Ω

R=2*l* ρ/A
Szükséges keresztmetszet:
A=2*45*0,0175 Ωmm2/m /0,275Ω=5,7272mm2 A legközelebbi nagyobb szabványos keresztmetszet a 6mm2

Hogy számolunk 3 fázis esetén?
Először csak alap számítással, ha lehetne.

Fecó

Egy költői kérdés a megfáradt tagoknak. Adott egy NYY 4×95 típusú kábel (földkábel) Szerelési mód kábeltálcán. Van ugye 60364-5-52 szép új szabványunk a keresztmetszet meghatározására sok szép korrekciós tényezővel, de vagyon nekünk a jó kis MSZ 13207:2000 ami szintén kitér a kábelek terhelhetőségére, még levegőben elhelyezve is. Melyik alapján ajánlatos meghatározni a keresztmetszetet?