Transzformátor szig.ell. mérés

Indította Tamás, 2015. szeptember 22., 13:07:15 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Tamás

Üdv Mindenkinek!

Egy   230/24V-os transzformátornál a szekunder oldalon szigetelési ellenállást mérek, mekkora a vizsgáló  egyenfeszültség értéke?

500V-t mint a priméré, vagy 250V-t ?

Ha  a Pr. és a Sc.  között mérek szig. ell.-t akkor mekkora mérőfeszt. alkalmazok?

980POWER


nyaki

Üdv!
Nem biztonsági trafón 250V egyen, biztonságin 500V egyen.

Safety

Úgy látom elég rendesen meglódult egyesek fantáziája a kérdéssel kapcsolatban. Már többször írtam, ha valaki nem tudja a választ egy kérdésre, inkább ne írjon semmit.

A jelenleg is érvényben lévő MSZ 4851-5:1991 (Érintésvédelmi vizsgálati módszerek. Védővezető nélküli érintésvédelmi módok vizsgálati módszerei) szabvány az alábbi előírást tartalmazza:

2.2. Az érintésvédelmi törpefeszültség alkalmazása és a védőelválasztás érintésvédelmi módok szigetelésméréses ellenőrzései
2.2.1. A törpefeszültségű, valamint a védőelválasztott rendszert tápláló áramforrás (transzformátor, biztonsági átalakító, motorgenerátor) szigetelésmérését 250-1000 V névleges feszültségű kereszttekercses szigetelésiellenállás-mérővel (a továbbiakban: meggerrel) vagy hasonló feszültségű, más egyenáramú szigetelésmérő műszerrel kell végezni a következő pontok között:

– primer kivezetések–szekunder kivezetések,
– primer kivezetések–test,
– szekunder kivezetések–test;

továbbá, ha a transzformátorban a primer tekercs és a szekunder tekercs között (zavarszűrő célzattal)
árnyékoló tekercs is van:
– az árnyékoló tekercs kivezetései–primer kivezetések,
– az árnyékoló tekercs kivezetései–szekunder kivezetések.

A szigetelés megfelelőnek minősül, ha a szigetelési ellenállás (a felsorolt pontok között) legalább 2 MOhm.

A szigetelési ellenállás mérése helyett megengedett – a felsorolt pontok között – az MSZ 8880-14 szerinti villamos szilárdsági vizsgálat (feszültségpróba), a megismételt vizsgálatokra ott megadott feszültségértékekkel. (Ebből a szempontból a primer és szekunder kivezetések közötti szigetelést megerősített szigetelésként kell vizsgálni.)

tothgyula

Üdvözletem!
Az MSz4851-5:1973visszavont szabvány helyébe lépett az MSZ4851-5:1991 utód. Eszerint a törpefeszültségű vagy védőelválasztó trf. esetén legalább 250, de legfeljebb 1000V névl.fesz-ű egyenfeszültséggel kell mérni!.
Én mindíg 1000V-os fesszel mérek, az a biztos.
Üdv:tothGyula felülvizsgáló.

nyaki


Tret

A 24V os szekunder oldalt 250V al mérném,szerintem nem kell túlzásba vinni.Egyébiránt 250-1000V közöttinek
kell lenni a mérőfeszültségnek tudomásom szerint.Nem cél hogy a vizsgált szerkezetet taccsra vágjuk. :)

Vince

Sziasztok! Érdeklődnék, hogy a kb. 8 évvel ezelőtti hozzászólásokban szereplő szigetelésvizsgálati értékek a most érvényben  lévő szabványok szerint helyesek-e? Köszönöm!

Fecó

Még minden úgy van, ahogy Safety kolléga leírta.