Legutóbbi hozzászólások

#11
Kérdések - válaszok / Re:Maximális terhelőáram megha...
Utolsó hozzászólás Fecó - 2024. május 18., 17:00:10 DÉLUTÁN
Nem tudok hivatalos állásfoglalásról, de gondolom 40-50 környékén biztos lehet. Aki tutira akar menni, tegyen ki egy kábelt a napra, és méregesse.
#12
Erõsáram / Re:Szabványos feliratozások ve...
Utolsó hozzászólás Fecó - 2024. május 18., 16:58:38 DÉLUTÁN
Szerintem ezek inkább gyártói szabványok lehetnek, példáúl az OBO dobozain rajta van hogy 400 V. Azért szerintem egy kötődobozban történő "matatás" már meghaladja a "képzetlen kezelőszemélyzet" általi beavatkozások határait, és aki ilyet megbont, tudja már mit csinál, és ismerje fel a vezetékeket. Villamos berendezéseken oké, hogy legyen ilyen felirat, de kötődobozra vonatkozóról nem tudok.
#13
Kérdések - válaszok / Re:Maximális terhelőáram megha...
Utolsó hozzászólás Byom - 2024. május 18., 09:31:22 DÉLELŐTT
Egy tetõn futó kábel vagy vezeték szigetelése pár napos kánikulában mekkora hõfokra tud vajon felmelegedni védõcsõben vagy anélkül?

Persze sok tényezõn múlik a dolog, de ebben az esetben milyen környezeti hõmérsékletre szokás a gyakorlatban méretezni?

Köszönöm.
#14
Erõsáram / Re:Szabványos feliratozások ve...
Utolsó hozzászólás nyaki - 2024. május 18., 00:25:47 DÉLELŐTT
Sziasztok!
Véleményetek szerint mely szabvány írhatja elő azt, hogy egy gyártmányterv alapján megszerelt kötődobozon, kötelezően fel legyen tüntetve az abban előforduló legnagyobb üzemi feszültségszintre figyelmeztető felirat (pl. Vigyázz, 230 V!)?
#15
Erõsáram / Re:Tûzvédelmi fõkapcsoló
Utolsó hozzászólás Fecó - 2024. május 17., 17:58:32 DÉLUTÁN
De annak idején ezt történelmileg kiveséztük, látogass el ide is: https://villanyszerelo.forum.hu/index.php?topic=5940.10
#16
Erõsáram / Re:Tûzvédelmi fõkapcsoló
Utolsó hozzászólás Fecó - 2024. május 17., 17:33:01 DÉLUTÁN
A tűzeseti főkapcsolók nem részesülnek "különleges" bánásmódban, mint az egyéb más rendszerek (tűzgátló csappantyúk, tűzjelzők, tűzgátló nyílászárok, hő és füstelvezető rendszerek, stb.) A Tűzeseti főkapcsolók létesítését, az épület építésének idején hatályos OTSZ-ek, és az akkori létesítési szabványok írták elő. A villamos biztonsági felülvizsgáló ezeknek a teljesítését ellenőrzi az előírt időszakonként, tehát ha nem megfelelő , vagy nincs ilyen kapcsoló, és előírás volt az építés idején, akkor meghiányolja, és pótolni kell. Ha meghibásodik, akkor nyilván cserélni kell, de javítás alkalmával a létesítési állapot visszaállítása a cél. A jelenlegi előírások szerinti kialakítás a villamos berendezés felujításakor szükséges.
#17
Erõsáram / Re:Tûzvédelmi fõkapcsoló
Utolsó hozzászólás DRoland - 2024. május 17., 11:37:29 DÉLELŐTT
Üdvözlök mindenkit,

A tűzeseti főkapcsolóval felmerültek kérdések, amiknek a jogi hátterét nem találtam meg. Elsődlegesen az érdekelne, hogy mi az ami szabályozza, hogy milyen időnként kell ellenőrizni a tűzeseti főkapcsolókat és , ha még a régi szabványok szerint lettek kialakítva akkor milyen esetben kellene ezeket lecserélni új kialakításukra?

Köszönöm előre a segítséget ebben a témában.
Üdvözlettel
Roland
#18
Kérdések - válaszok / Re:4mm2 feletti Al vezeték köt...
Utolsó hozzászólás Fecó - 2024. május 17., 07:40:40 DÉLELŐTT
Sajnos így viszont nem kivitelezhető a dolog szabványos keretek között. Ez már nem javítás, hanem felújításnak minősűlne, és akkor már a jelenlegi szabványok szerint, védővezető kell mindenhova. Ameddig ez megy, el kell fogadni a létesítési szabványok szerint, de ha felújítod (nem javítás) akkor kábelcsere.
#19
Kérdések - válaszok / Re:Maximális terhelőáram megha...
Utolsó hozzászólás Fecó - 2024. május 17., 07:37:56 DÉLELŐTT
Idézetet írta: Byom Dátum 2024. május 16., 09:35:28 DÉLELŐTTHa a védőcső a ház homlokzatán vízszintesen és függőlegesen is futna, felmenne a tetőre, ahol a ismét vízszintesen futna tovább, ez milyen elhelyezési körlüménynek számítana? A terhelhetőség értékét ebben az esetben hogyan határozza meg?

A jelenleg hatályos MSZ HD 60364-5-52:2011 nem tér ki külön az irányokra ilyen elhelyezési módnál, csak védőcső-bilincs kombinációnál vezetékek esetében B1, köpenyes vezeték esetében B2 elhelyezési módot jelöl. És 2 vezetőnél nem szükséges módosító tényező sem, mert a szabvány alapból 2 terhelt, vagy 3 terhelt vezetőre adja meg az alapterhelhetőséget. Ha ezekből több áramkör kerülne közös csőbe, akkor szükséges a módosító tényezővel számolni. Nyilván hőmérséklet szempontjából meg a magasabb értéket kell számításba venni, ha már tetőt említettél.
#20
Kérdések - válaszok / Re:monofázisos irányváltó kapc...
Utolsó hozzászólás S/K - 2024. május 17., 07:36:58 DÉLELŐTT
Nem. Meg kell venni a 6008-ast. A mostani gyártásúaknál már nincs minden érintkező kihozva.
Illetve ha régebbi ganz gyártmány 90-es évek akkor egyik oldalt kettő áthidalást be kell rakni. ...ha jól emlékszem.