Villamos kapcsolószekrények és tokozott elosztók

Indította JUVILL, 2012. június 17., 13:49:49 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

S/K

Tisztelt Kollégák!
Egy nagyobb érvéghüvelyben elhelyezhető több kisebb keresztmetszetű vezető, illetve ez a módszer szabványos? Egyre több elosztóban találkozni ilyen megoldással. (pl 25-ös szigetelt érvéghüvelyből 4 db 6-os mkh van préselve. AVK elmenő oldalából táplálva a kismegszakítók melyek külön sorban vannak.)

nyaki

A szabvány azt írja, hogy egy vezetékszorítóba csak egy vezeték rakható. Mivel a vezetékeket érvéghüvellyel egybepréselik, ezért szerszám nélkül bonthatatlan kötésnek minősül, így egy vezetékként fogható fel.
Nem a legszebb megoldás, de célravezető csakúgy, mint pl. a duplázó érvéghüvely vagy tápsín alkalmazása. Ipari területen ilyen megoldás általában nem kultivált, ezért többnyire kapocsblokkokat használnak.

S/K


Köszönöm.
Jelen esetben helyhiány és költségek megtakarítása miatt merült fel ez a megoldás.

tothgyula

Természetesen egy csavar alatt csak  egy vezetékvég(érvéghüvelyes is) köthető be. Már az MSZ 4826:1979 szabvány is előírta ezt!
Majd egy év múlva lehet javítani a túlterhelt vezetékkötéseket!Ha addig tüzet nem okoznak.

Sztrogoff

Kíváncsi lennék rá, bármelyik gyártó leírná-e, hogy megfelelő megoldás a 25-ös érvéghüvelybe 4db 6-os vezeték préselése.

nyaki

Mi a különbség ránézésre és villamos szempontból a 4x6 és az 1x25 mm2-es hajlékony vezeték elemi szálainak kötege között, ha összesodorjuk?
Az elemi szál keresztmetszetét most vegyük ki a képletből, mert nem releváns, továbbá az érvéghüvelyt elemi szálakból álló hajlékony vezetékekre találták ki, ezért egy adott keresztmetszet hány elemi szálból van, szintén nem releváns.

Sztrogoff

Az, hogy a 25-ös az egy középpontra szimmetrikus elrendezés, a 4 vezeték meg 4 csomópontra szimmetrikus, és középen meg van egy lyuk.

nyaki

Szerintem tévedsz, de a puding próbája az evés.  :)
Ha nagyjából kiegyengetett elemi szálakra szedjük a 4db 6 mm2-es hosszan sodrott vezetéket és azután az ujjacskáinkkal újból összesodorjuk ezeket, akkor nincs az az ember, aki ha szemből ránéz a sodratra megmondaná, hogy hány vezetékből állt eredetileg, mert újrasodráskor már az elemi szálak összessége fogja kialakítani a koncentrikus kört.
Villamos szempontból pedig végképp nem lesz semmilyen különbség a két sodrat között.

tothgyula

T! Nyaki! Te mindenáron a magad igazát próbálod elhitetni velünk.Ne erőlködj.

Sztrogoff

Idézetet írta: nyaki Dátum 2022. augusztus 12., 19:29:58 DÉLUTÁN
...nincs az az ember, aki ha szemből ránéz a sodratra megmondaná, hogy hány vezetékből állt eredetileg...
Ha mondjuk 5 cm hosszan van ez a beavatkozás, a végén már valóban elenyésző az egyenetlenség.
Ha ennyi hely van, akkor sokkal villamosszakmásabb az, amit én szoktam csinálni, 6 lyukas rézsín, 4 bejövő, 1 elmenő, 1 tartalék.