Villanyszerelő Szakmai Fórum

Szakmai kérdések - válaszok => Erõsáram => A témát indította: Lybra-Systems Dátum 2011. szeptember 19., 21:10:21 DÉLUTÁN

Cím: "Csoport" Fí
Írta: Lybra-Systems Dátum 2011. szeptember 19., 21:10:21 DÉLUTÁN
Sziasztok! A következõ a helyzet: Betáp biztit követõen több elmenõ csoport lett kialakítva. Minden csoport kapott egy "Csoport Fí"-t, majd utána lettek rakva az elmenõ áramkörök kismegszakítói. Tudomásotok szerint van-e bármi elõírás, vonatkozó szabvány, ami ezt tiltja. Megrendelõm konkrétan azt kifogásolja, hogy a betáp bizti értéke meghaladja a csoportok elején lévõ Fí-k értékét. A Fí-k az utána lévõ elmenõ áramkörök összáramára lettek méretezve. Ezt egy tervezõ így javasolta. Elõre is köszönök minden tanácsot.
Cím: Re:"Csoport" Fí
Írta: nova Dátum 2011. szeptember 19., 21:31:25 DÉLUTÁN
A több csoport a különbözõ hálózatokat jelent. Például normál hálózat, generátoros, ups, stb. ? Vagy csak áramkörökre gondolsz, például világítási, éjszakai, stb.?

IdézTudomásotok szerint van-e bármi elõírás, vonatkozó szabvány, ami ezt tiltja.

Ha jól értem amit írtál akkor annak úgy kell lennie, ha leírnád esetleg a tényleges védelmi szinteket akkor tisztában látnánk. Mekkora a betáplálás biztosíték értéke, fi-relé és elmenõ hálózat biztosítékai?
Cím: Re:\"Csoport\" Fí
Írta: Lybra-Systems Dátum 2011. szeptember 19., 21:36:14 DÉLUTÁN
Csak normál csoportok. Dugaljak, gépek. Semmi ups vagy más rendszer nincs. Azt hiszem, pusztán területi felosztás céljából vannak a csoportok egy hangáron belül. És még csak nem is tûzszakaszok miatt, mert az sem játszik be.

Üzenet összefûzve: 2011. szeptember 19., 21:40:45 DÉLUTÁN

Ja, igen. Betáplálás 160A, NH00 tepsin. Utána van 4 csoport, 40 illetve 63A-es Fí a csoportok elején. Majd 1~ illetve 3~ 16A elmenõk, csoportonként 3-4 áramkör. Ennyi.
Cím: Re:"Csoport" Fí
Írta: Novill Dátum 2011. szeptember 20., 12:02:35 DÉLUTÁN
Én sem tudok ilyen elõírásról, hogy tiltva lenne. A fi reléket szelektíven lépcsõzve is szoktuk alkalmazni. ,, Mit ért a megrendelõd azon, hogy a be táp védelme a fi relé értékét" Ha arra gondol, hogy nem 160 A  értékûek a fi relék, akkor lehet, hogy igaza van. De ha a fi relé 63 vagy 40A, akkor elé illik tenni a csoport elé ennek megfelelõ értékû zárlati áramvédelmet. Ami olykor lehet akár kismegszakító is bizonyos esetekben. A fi relék érzékenységét a végfogyasztónál illik kisebb értékre pl. 30mA-re választani. A csoportokra bontás jó ötlet, mert így hiba esetén kevesebb fogyasztó esik ki az üzembõl.
Cím: Re:"Csoport" Fí
Írta: Lybra-Systems Dátum 2011. szeptember 20., 13:58:10 DÉLUTÁN
A csoport Fí elé gondolt kismegszakítót a tervezõ vetette el, mert a csoportot alkotó kismegszakítók megoldják a zárlat elleni védelmet. Gyakorlatilag kizárt, hogy a Fí és a kismegszakító közötti 15 cm távolságon keletkezzen a zárlat. Ha még is bekövetkezne, akkor a 16 mm2 vezetékek valószínûleg állják a sarat, míg megszólal a 160-as betáp.
Cím: Re:"Csoport" Fí
Írta: Novill Dátum 2011. szeptember 20., 14:15:11 DÉLUTÁN
Nem marad más a tervezõt és a megrendelõt kell összeengedni, a probléma megvitatása véget. A tervezõnek lehet, hogy igaza van. Én a fi relé elé beszoktam tenni a védelmet.
Cím: Re:\"Csoport\" Fí
Írta: nova Dátum 2011. szeptember 20., 19:24:45 DÉLUTÁN
Igazából még a lépcsõzetes védelem is megvan ebben a formában ahogyan leírtad, ha az áramértékeket nézzük. :)

160A
63A vagy 40A
16A
Cím: Re:"Csoport" Fí
Írta: Lybra-Systems Dátum 2011. szeptember 20., 20:22:05 DÉLUTÁN
Köszönöm a véleményeket és hozzászólásokat. A tervezõ és a megrendelõ kicserélték eszméiket. Arra jutottak, hogy az elosztó berendezéssel minden rendben van.  8)
Cím: Re:"Csoport" Fí
Írta: Szelei Dátum 2011. szeptember 20., 22:09:50 DÉLUTÁN
Ha jól végig gondoljuk, fázis földzárlat esetén a FI relének gyorsabban ki kell kapcsolni, mint a kismegszakítónak. Így viszont a teljes zárlati áramot kell neki bontani, ami viszont korlátozott. Ezért logikus az a kérés, hogy köröket illik ellátni a megfelelõ védõ biztosítékkal. Ilyen beruházás esetén én kis tételnek találom, viszont a védi a nála drágább FI relét és üzembiztosabb is. ::)

Én mindig használok azonos értékû fõbiztosítékot a FI relék elé, cseréjük is így egyszerûbb. Meghibásodás esetén könnyebb kizárni a sérült területet. :)
Cím: Re:"Csoport" Fí
Írta: nova Dátum 2011. szeptember 21., 18:01:36 DÉLUTÁN
Igen mint te és Novill is írta az a tuti ha a fi-relé elé helyezzünk egy kismegszakítót.
Cím: Re:"Csoport" Fí
Írta: Lybra-Systems Dátum 2011. szeptember 21., 23:15:49 DÉLUTÁN
Igen, valóban. Sõt még rengeteg "filléres" dologgal lehetne kiegészíteni egy elosztót. De itt annyira abszurd volt a helyzet, hogy ha nem lenne ilyen a gazdasági helyzet, be sem vállaltam volna. Gyakorlatilag kaptam egy kupac portékát, egy szöveges leírást, egy okos tervezõi véleményt, és egy másfél napos határidõt.

Se megnevezéseket, se semmit nem tudtam. És éppen az a kedves megrendelõ kezdett kekeckedni, aki lehúzatná a 25 forintos figyelmeztetõ matricát is, ha nem lenne kötelezõ.
Cím: Re:"Csoport" Fí
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2011. szeptember 22., 08:52:29 DÉLELŐTT
Az örökzöld téma, mégpedig, hogy melyik van, volt elõbb; a tyúk, vagy a tojás, azaz (al)fõkismegszakító és utána a Fi-relé, vagy fordítva. Ami engem illet, én is jobbszeretem az elsõ megoldást, csak azzal az a gáz, hogy mivel ugye a Fi-relének van egy 0-ás kapcsa is, tehát, ha a -különösen 3 fázisos hálózat esetén- egy 3 fázisos fésûssín esetében igen nehézkes megoldani azt, hogy a sorban elsõ helyre a 3 db 1 fázisos (al)fõkismegszakító, majd azzal sínes összeköttetésben a Fi, majd azzal megincsak sínes összeköttetésben a mögötte elhelyezkedõ kismegszakítók, egyéb sorolható cuccok legyenek, nem?! Persze, sokan mondhatjátok, hogy az (al)fõkismegszakítókat lehet vezetékkel is összekötni a Fi betáp kapcsaihoz és akkor onnantól indítani a fésûssínt, a 0-ás vezetéket pedig önállóan bekötni, majd az elmenõ 0-át szintén önállóan rákötni a 0 sínre, mely ugye -a PE sínnel egyetemben- ma már kötelezõ tartozéka minden (valamire való) elosztószekrénynek, doboznak. Doboz alatt pl. az FK.A szerû képzõdményeket értem, melyeket én személy szerint már vagy 10 éve számûztem az életembõl. Persze, a legideálisabb az (lenne), ha egy helyiségben, ahol mondjuk van 10-12 áramkör,akkor amennyiben egyik ott mûködtetett készülékben elbõdûl a majom, akkor nnak az Á.K-nak a védelmét szolgáló kisemgszakító és nem a helyiséget tápláló (al) fõbizti csap le. Nyilván, amennyiben föld-fáziszárlat történik, akkor bizony a Fi fog lecsapni, tehát az egész helyiség elsötétûl, elnémúl...  :'(