40/2017.(XII.4.) NGM rendelet

Indította Novill, 2017. december 05., 17:35:30 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL



Itt kezdődnek a gondok.
Én az első vizsgát ÉVF-ből tettem 1983-ban. A többit már 10 évente kellett újítani, és az RB-s most sem egyértelmű, mivel erről az új VBSZ-ben sincs írva semmi.
Az 1983-ban tett ÉVF valóban nem volt lejárati időhöz kötve, de ezt is és az EBF-t, VVF-et megcsináltam OKJ-sre.
De mi van azokkal a felülvizsgálókkal, akiknek régi (nem OKJ-s), de érvényes, határidő nélküli az érintésvédelmi vizsgabizonyítványuk.
A VBSZ szerinti továbbképzésen (ami januártól 5 évente esedékes) hogyan is fogják ezt elfogadni?
És akkor felvetődik a kérdés, ha ez így van. Miért is kell továbbra is a 14-es tűzvédelmi vizsga ötévente, ha ötévente meg kell újítani az EBF-et? :D
Vannak azért még olyan szakik, akiknek még a régi címer van a bizonyítványukon, de szerintem OKJ-s vizsga nélkül is többet tudnak a villamos biztonságtechnikából, mint estenként azok, akik az oktatást tartják a jelenleg érvényes, de csapnivaló uniós szabványokból. :)

deve94

Kedves Kollégák!

Azt még komoly emberek is hibának tartották, hogy a tavalyi 10/2016.(lV.5) NGM rendeletben az szerepel, hogy a felülvizsgálatokat , minősítést az érvényben lévő előírások szerint kell meghozni. (19§ 11. pont)
Mindi azt tanították, hogy a létesítés idején levő előírásoknak kell megfelelni.

De ezt a mostani Jogszabály még világosabban megereősíti. VMBSZ 1.1.22

1.1.22. A  villamos berendezésen áramütés elleni védelem szempontjából időszakos szabványossági
felülvizsgálatot kell végezni. A  lakóépületek fázisonként 32 A-nél nem nagyobb névleges
áramerősségű túláramvédelem utáni és 30 mA-nél nem nagyobb érzékenységű
áram-védőkapcsolóval védett felhasználói berendezései esetében a  szabványossági felülvizsgálat
elhagyható. A  villamos berendezések felülvizsgálata a  felülvizsgálat idején érvényes vonatkozó
műszaki követelmény szerint történik. Korábbi előírások szerint létesített – a  vizsgálatkor
érvényes szabványoknak meg nem felelő – berendezések esetén a  felülvizsgálat során tapasztalt
hiányosságok pótlása az  érintésvédelmi szabványossági felülvizsgáló által a  minősítő iratban
meghatározott időpontban
, ennek hiányában a  villamos berendezés soron következő felújítása
idején érvényes vonatkozó követelményeknek megfelelően végzendő el.

Sztrogoff

De hát ez régebben is eléggé így volt. Kettévált az EBF és az ÉV. ÉV-ben már 89 óta nem megfelelőnek kellett minősíteni, és  csupán a megjegyzésben szabad rögzíteni, hogy: "a létesítéskor érvényes szabványoknak megfelelt, átalakítása nem kötelező".
Most, mondhatnánk, a megjegyzés szövege változott.

nyaki


deve94

Azért az érthető, hogy a villamos berendezések tényleg aktuálisan is legyenek jók. Tehát egy idő után fel kelljen újítani a 40-50-60.. éves szereléseket.
Persze ezt nehéz jogilag szabályozni. Kiváncsi vagyok, hogy pl. Rátai Attila most mit szól az új rendelethez.

Adjunk időpontot ez talán jó, de:
"...ennek hiányában a  villamos berendezés soron következő felújítása
idején érvényes vonatkozó követelményeknek megfelelően végzendő el." Ez aztán a távoli végtelenbe nyúlik? Felelősség nélkül?

Fecó

Van olyan szabvány ami 2-3 évente változik. Szerintem ez is életszerűtlen, hogy minden felülvizsgálat alkalmával újabb és újabb dolgok születnek, csakis azért, mert változnak a dolgok. Én talán arra a megoldásra hajlok, hogy felülvizsgálat alkalmával, ha azért az alapvető érintésvédelmi mód megfelelő, felhívom az üzemeltető figyelmét a jelenlegi szabványoktól való eltérésre, és jelezem, hogy felújítás alakalmával a jelenlegi szabványoknak feleljen meg a berendezés, de nem hiszem hogy Én lennék, aki határidőt szab erre. Legyen övé a felelősség, hogy tudott az eltérésekről, de mivel közvetlen veszély nem állt fenn, nem kapott határidőt rá. Más a helyzet, ha valóban "baj" van, akkor bizony magamat is védem egy 3 hónapos határidővel mondjuk...

pgz

Üdv mindenkinek, belenéztem de nem kellett volna , sok összefüggést nem látok át, biztos a korom miatt.

Eddig a KLÉSZ a kommunális épületekhez sorolta a bölcsőde, óvoda iskola stb. épületeket, így azokat SZERELŐI ellenőrzéssel kellett csak felülvizsgálni -6- évente.

Most a 10§ (1) szerint ez ugyanígy maradt.

Nem sok, pontosabban egyetlenegy embert sem láttam még aki ilyen szerelői ellenőrzést csinált volna.

Hol van leírva hogy mi a szerelői ellenőrzés, és milyen előírás alapján kell ezt csinálni ?? Erre az Értelmező rendelkezés 24. pont ad választ.

Ezekután a 10 § és az 1. melléklet kicsit összezavar:

2. Az 1.1.22.1. alapján az iparszerűen alkalmazott villamos üzemű kéziszerszámokon legalább évente kell időszakos szabványossági felülvizsgálatot végezni. Nem szerelői ellenőrzést !

Ugyanitt az 1.1.22.1 (c) bekezdésben időszakos szabványossági felülvizsgálat szükséges áramütés elleni védelem szempontjából a villamos berendezéseken "egyéb esetben legalább 6 évente.
Most akkor miket kell vizsgálni és hogyan 6 évente ??

Ti már értitek ezeket ?







JUVILL



Még nem volt időm az egészet átolvasni és értelmezni.
A szerelői ellenőrzésről olvashatsz a fórumon.
Minden érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálat alkalmával végzel szerelői ellenőrzést is.
A betáplálástól a fogyasztóig.
A szerelői ellenőrzés és a szabványossági felülvizsgálat abban különbözik, hogy a szerelői ellenőrzés minősítő írata nem tartalmaz kiértékelt mérési jegyzőkönyvet. Azaz hurokellenállási érték minősítést.
Elég egy próbalámpás ellenőrzés, ahol a védővezető folytonosságát ellenőrzöd.
Egyéb ellenőrzés tekintetében nem igazán van különbség a szabványossági felülvizsgálat és a szerelői ellenőrzés között.
De szerelői ellenőrzést csak akkor végezhetsz, ha már előtte volt - és dokumentált - érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálat. Ha ez hiányzik, először ezt el kell végezni, és majd csak utána lehet csak 6 évre szerelői ellenőrzést végezni.

A fémtestű, kettős szigetelésű kéziszerszámok időszakos felülvizsgálata nálam egy állandó dilemma.
Az előírás, hogy szabványossági felülvizsgálatot 3 évente kell végezni, közben elég szerelői ellenőrzést.
(törött, sérült...)
Ez eddig rendben, de ha nem végzel rajta szigetelési ellenállás mérést, akkor bizony még rázhat!
A műszeres vizsgálat viszont már szabványossági felülvizsgálat. :)


nyaki

Valóban a 2.§ 24. pontja határozza meg a szerelői ellenőrzést.
A 10/2016-os és a korábbi rendeletek csupán szerelői ellenőrzést írtak elő a kéziszerszámokra, míg ebben már időszakos szabványossági vizsgálatot ír elő, tehát szigorítás történt a dologban.
Az 1.1.22.1 a) és b) pontját kivéve, 6 évenként kell az ÉV-t elvégezni.

S/K

Gondolom a szigorítás azért is jött mert a szerelői ellenőrzésbe nem tartozott bele a kéziszerszámok szigetelésvizsgálata.
Eddig ahány cégtől kaptam megbízást  sosem úgy volt leírva hogy a kéziszerszámok szerelői ellenőrzését végezzem el, sőt a hatóság is azt kérte az ellenőrzések alkalmával hogy végezzék el a kéziszerszámokon a szigetelési ellenállás mérést és ezt dokumentálják.  Így meg csak a szabványossági felülvizsgálatnak felel meg a kérés.
Most rendeletben van leírva,  hogy kötelező ez a vizsgálat évenként.
Más.
Hatálytalanította az új rendelet a KLÉSZT.  Volt egy olyan pontja hogy a kölcsönző vállalatok feladatai. Ebben leírta hogy minden visszavételkor egy kioktatott személynek meg kellett vizsgálni a gépet. (törött, repedt, védővezető folyt. vizsgálat)
A mostani rendeletben nem esik ezekről szó. Vagy van valami utalás erre?