Fogyasztásmérõhely kialakítása

Indította NIDUS, 2011. május 06., 19:46:11 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

petike199600

Sziasztok!
Az EPH gerincvezetéket mindenféleképp a kábelfogadó szekrénytől kell kialakítani?
Miért nem jó ha a lakáselosztó PE sínjéről elhozok egy 10mm2-es zöld sárga vezetéket és ez az EPH gerincvezeték?

NagyPS

PVT 6060 Á-V Fm ÁK - csak vezetékek vannak, más semmi.

Üzenet összefûzve: 2014. április 27., 19:48:36 DÉLUTÁN

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2014. április 27., 17:33:21 DÉLUTÁN
Sziasztok!
Az EPH gerincvezetéket mindenféleképp a kábelfogadó szekrénytől kell kialakítani?
Miért nem jó ha a lakáselosztó PE sínjéről elhozok egy 10mm2-es zöld sárga vezetéket és ez az EPH gerincvezeték?
a

A csomópont oda kerül ahova legrövidebb úton lehet eljutni a földeléstől, és a be táptól általában. Mivel a mérőhelynél már kérik a közvetlen földelést (szondát) ezért célszerűségből oda telepítjük.

czapi

Üdv!

Idézetet írta: NagyPS Dátum 2014. április 27., 19:45:37 DÉLUTÁN
Mivel a mérőhelynél már kérik a közvetlen földelést (szondát) ezért célszerűségből oda telepítjük.

A ház becsatlakozásánál kell a földelést kialakítani, ha a mérőhely a kerítésnél van, ott nem kell földelés.

Novill

Felénk akkor is megkövetelik, ha a mérőhely a kerítésben van. Egyébként én ezzel egyet is értek. Mivel az esetek többségében itt a kerítés közelében is vannak a mért oldalon már fogyasztók. Ha ezt nézzük, akkor ez az első fogyasztói elosztó tábla. Ez a földelés kialakítására vonatkozik. Ekkor itt történik a PEN vezető szétválasztása.  Innen megfelelő keresztmetszetű mért fővezetéket viszünk az épületben lévő elosztó berendezéshez.  Tudtommal semmi sem tiltja, hogy az épület betonalap földelőjével összekössük.  Az is elfogadott megoldás ha az épületet  összekötő mért fővezeték föld kábele mellett egy tűzi horganyzott vezetéket fektetünk le, ezzel is javítva a földelési ellenállás értéket.

petike199600

Szóval akkor a csomópontnak mindenfeléképp a mérőnél kell lennie mert ugye itt van a foldeles is. De ugyebár a mérő általában kint van a telekhatáron,akkor itt lesz.az.EPH Csomópont. Ha itt lesz a csomópont akkor az EPH gericvezeteket innen kellene vezetni? Ezt a gerincvezeteket lehet a földben vezetni a mért foldkabellel együtt? A mért foldkabel hossza majdnem 25 m lesz.
Mi a helyes megoldás?

rajki

Idézetet írta: Novill Dátum 2014. április 28., 08:13:38 DÉLELŐTT
Felénk akkor is megkövetelik, ha a mérőhely a kerítésben van. Egyébként én ezzel egyet is értek. Mivel az esetek többségében itt a kerítés közelében is vannak a mért oldalon már fogyasztók. Ha ezt nézzük, akkor ez az első fogyasztói elosztó tábla. Ez a földelés kialakítására vonatkozik. Ekkor itt történik a PEN vezető szétválasztása.  Innen megfelelő keresztmetszetű mért fővezetéket viszünk az épületben lévő elosztó berendezéshez.  Tudtommal semmi sem tiltja, hogy az épület betonalap földelőjével összekössük.  Az is elfogadott megoldás ha az épületet  összekötő mért fővezeték föld kábele mellett egy tűzi horganyzott vezetéket fektetünk le, ezzel is javítva a földelési ellenállás értéket.

Jó, hogy előjön a téma.

Ha talajba telepíthető földkábeles megtáplálású szekrényt rak az ember, amin mondjuk oldalt van egy-és háromfázisú dugalj, akkor ugye szonda leüt, PEN szétválaszt...stb. Tiltja-e szabvány, hogy innen TN-C-ben menjünk tovább és a házi becsatlakozásnál újabb szondát üssünk le? Kérdezem ezt azért, mert a négy eres alu földkábel és az öt eres réz földkábel árait gondolom nem kell bemutatnom. Esetleg elvinni egy MKH-t az alu mellett? Vagy tűzihorganyzott megoldás, ahogy írtad. Ki hogy szokta?

Gyurmaúr(fi-relé)

rajki, elárulok egy "titkot"; van ám 5x16-os NAYY (alu), melynek olyan baráti az ára, hogy attól dobni fogsz egy hátast (kb. 6-700.- della/méter), igaz nincs mindegyik kereskedőnél, de pl a VLG-nél, ill a Váczi-Villnél tutifix, hogy van és sok Webáruházas, mint pl a Kabelektro is beszerzi, de ha van egy imádott kereskedőd, szerintem ő sem fog habzó szájjal elküldeni, ha rendelsz nála mondjuk 100méteres bundot, amit úgyis elhasználsz pár családi kecónál! hidd el, jobban jársz vele, mint bármi más szenvedős buzulással, ráadásul a 16-os alu -feltéve, hogy a házikó nem 50 méterre van a mérőhelytől?!- ugyebár ohne zsanér elbír 50Ampert fázisonként, szóval szerintem csináld így, ja és amennyiben még vezéreltet is viszel, s azt is 3 fázissal, oda elég a 4x16-os NAYY, hiszen nem kell mindkettőnek külön-külön PE, ha ugyanabba a mért főelosztóba tart! Én mindenképp már a mérőhelynél szétbontom, mert ugye oda kerül az OBO 1801-es csoda, tehát oda kerül bekötésre a méretlen PEN-je, a szondától érkező MKh16-os, egyéb fémesfémek, csöves csövek EPH-ja, továbbá a mérőhely kábelfogadó A1-es tokozottjába kerül az OBO MC-B50 TN-C, tehát ott érdemes szétbontogatni immár TN-S-re...  8)

rajki

Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2014. április 28., 17:57:10 DÉLUTÁN
rajki, elárulok egy "titkot"; van ám 5x16-os NAYY (alu), melynek olyan baráti az ára, hogy attól dobni fogsz egy hátast (kb. 6-700.- della/méter), igaz nincs mindegyik kereskedőnél, de pl a VLG-nél, ill a Váczi-Villnél tutifix, hogy van és sok Webáruházas, mint pl a Kabelektro is beszerzi, de ha van egy imádott kereskedőd, szerintem ő sem fog habzó szájjal elküldeni, ha rendelsz nála mondjuk 100méteres bundot, amit úgyis elhasználsz pár családi kecónál! hidd el, jobban jársz vele, mint bármi más szenvedős buzulással, ráadásul a 16-os alu -feltéve, hogy a házikó nem 50 méterre van a mérőhelytől?!- ugyebár ohne zsanér elbír 50Ampert fázisonként, szóval szerintem csináld így, ja és amennyiben még vezéreltet is viszel, s azt is 3 fázissal, oda elég a 4x16-os NAYY, hiszen nem kell mindkettőnek külön-külön PE, ha ugyanabba a mért főelosztóba tart! Én mindenképp már a mérőhelynél szétbontom, mert ugye oda kerül az OBO 1801-es csoda, tehát oda kerül bekötésre a méretlen PEN-je, a szondától érkező MKh16-os, egyéb fémesfémek, csöves csövek EPH-ja, továbbá a mérőhely kábelfogadó A1-es tokozottjába kerül az OBO MC-B50 TN-C, tehát ott érdemes szétbontogatni immár TN-S-re...  8)

A konkrét kecó úgy néz ki, hogy 1 x 32 A nappali és 1 x 32 A vezérelt kell a tulajnak. Ki nem ásom újra ha később három fázist akar, az hót ziher, így 4 erest minimum kap a nappalira és a vezéreltre is. 25 méterre van a mérőtől a főelosztó és mivel a vezéreltet külön kell vinni ezért 2 db 25 méter hosszú NAYY-J 4x25-re gondoltam. Mert ugye 1% feszültség-esésre meg kell felelni. Egy osztóba meg szintén nem rakhatom a nappalit és a vezéreltet, mert az ELMŰvészek sarkon fordulnak és a hibajegyzékkel törölhetem a verejtéket a homlokomról. Mért végponton 2 db MI-70101, benne sorkapcsok, onnan megyek az elosztókba. A nappalira kutatok 5x25-öst, s így akkor szét lehet választani a "cirmost"! :D Köszi!

Gyurmaúr(fi-relé)

Muszáj a 25mm2-es?? Nem elég a 16-os?? Nem tudom, hogy 25-ösnek van-e 5 eres változata? Ez mi, hogy nem mehet be a 24h-s és a vezérelt ugyanabba a mért főelosztóba? Ezt tiltja valamilyen konkrét szabvány, vagy csak a buzeráns ELMŰ-ÉMÁSZ gruppe buzog túl már megint??? Hensel már megvan, vagy még csak tervezgetsz?? Bevallom, én inkább ezt a Csatári PVT-t raknám fel, mert itt nem lesz gond egy késöbbi 3 fázisra történő bővítés, illetve a középső A1-es tokozottba beteheted az NH0-ás késes aljzatokat, sőt az OBO MC-B50-et is, az egyik szélső A0-ba pedig az OBO 1801-es fő EPH-t, a másik szélső fedelére pedig egy fini tűzvédelmi főkapcsolót, mondjuk egy masszív békebeli VGK64-et... 

petike199600

Sziasztok!
Nekem egyenlőre már csak annyi kérdésem maradt, hogy ugyebár a fő EPH sínt azt a mérő mellett a kábelfogadó szekrényben kell elhelyezni. A fő EPH sínről kell kiindítani az EPH gericvezetőt. Nos, a kérdésem az lenne, hogy az EPH gerincvezetőt a földben a mért földkábel mellett lehet vezetni? Egyébként mennyi lehet ennek a gerincvezetéknek a hossza?