3 fázisú motor forgásirányváltása

Indította petike199600, 2013. február 06., 12:43:23 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nyaki

A trafó azért jó, mert potenciálfüggetlenné lehet tenni a vezérlést, azaz galvanikusan teljesen el van választva hálózattól, ezért nem érhet áramütés, ha a vezérlés bármely pontjához hozzáérsz. Az ÁVK sem látja a szekunderköri elemeket.
A szekundert úgy fogd fel, mint ha egy önálló kétvezetékes tápellátás lenne.

petike199600

De hát még mindíg nem értem ha nincs potenciálkülönbség akkor hogy működik ez az egész.

Marton

Potenciál külömbség az utóbbi, földeletlen helyzetben nem a földhöz képest van hanem a trafó szekunder oldali két pólusa között.
A zseblámpa tápforrása (elem) sincs a földhöz kötve, mégis müködik.

petike199600

Áhhhááá  ;D értem!
Köszönöm az érthető választ!
Még erre a motorvédős kérdésemre ha válaszolnál az még jobb lenne.  :D
Köszönöm szépen!

Szirty

Üdv petike199600!

A motorvédőkön egy áram tartomány állítható be.
Olyan motorvédőt kell választani, amelyiknek a beállítható tartományában benn van a motor adattábláján szereplő néveleges áram ami az adott feszültségre vonatkozik (de ezt írták már neked).
Pl. ha a motor 400V-on 5.5kW 12A, akkor olyan motorvédőt kell hozzá választani (normál alkalmazás esetén) amin beállítható a 12A-es érték.

A különböző gyártók motorvédőn beállítható áram tartományai eltérhetnek, de itt egy példa egy sorozatra:
GE Consumer & Industrial (GE-AEG)

0,1...0,16A
0,16...0,25A
0,25...0,4A
0,4...0,63A
0,63...1A
1...1,6A
1,6...2,5A
2,5...4A
4...6,3A
6,3...10A
10...16A
16...20A
20...25A

balzsi

Idézetet írta: nyaki Dátum 2013. február 07., 18:13:46 DÉLUTÁN
A trafó azért jó, mert potenciálfüggetlenné lehet tenni a vezérlést, azaz galvanikusan teljesen el van választva hálózattól, ezért nem érhet áramütés, ha a vezérlés bármely pontjához hozzáérsz.

Jól értelmezem? Ha valaki megfogja az így létrehozott 230V fázisát, a másik kezével meg épp a kapcsolószekrény fém ajtaját fogja, mely le van földelve, akkor nem éri áramütés?
A másik kérdésem, mért alkalmazzák csillag-delta indítású motoroknál a csillag ágba berakott hőkioldót és nem a főáramkörbe rakják. Ennek netán anyagi oka van, mivel így kisebb hőkioldót kell alkalmazni, vagy teljesen más okból szerelik így?

Szelei

Kedves Petike.
Rosszul értelmezted, nem a csillag ágban hanem az először be kapcsoló "K" kapcsoló ágába szoktuk be rakni amit a megfelezett értékkel használunk. Ha a csillag ágba teszed üzem szerű állapotban nem folyik rajta áram, csak induláskor. Esetleg a "K delta" ágba berakott hőkioldóra gondolsz, amit kimondottan nehéz-gép esetén azaz nagy tömeget indító és ezáltal hosszabb felfutású indítás esetén használnak a korai letiltást és a hőkioldó tönkremenetelét megakadályozva (igaz ezek áramváltós hőkioldókat igényelnek).

Marton

Idézetet írta: balzsi Dátum 2013. február 08., 00:48:09 DÉLELŐTT
Jól értelmezem? Ha valaki megfogja az így létrehozott 230V fázisát, a másik kezével meg épp a kapcsolószekrény fém ajtaját fogja, mely le van földelve, akkor nem éri áramütés?
Ez esetben nem beszélhetünk fázisról meg nulláról.
Mivel a trafó szekunder oldala nincs leföldelve, azaz lóg a "levegőben", nincs potenciálja, feszültsége a földhöz képest, tehát nem tud megrázni (földhöz képest!). De azért van kapacitív kapcsolata a földdel, függően a vezetékezés milyenségétől, tehát akár érezhető is a feszültség jelenléte. Sokan félnek, hogy három fázis (3x400/230V) esetén megrázza a "380". Ez csak akkor tudna megvalósulni amennyiben egyszerre megfogja a két külömböző fázis vezetékét, egyébként meg ott is "csak" 230V rázhatja meg (itt is földhöz képest értjük!).
Egyébként a TV szerelők szokták leválasztó tarafóról müködtetni a javított készüléket, elkerülendő az áramütés lehetőségét, ugyanis a TV kapcsolóüzemü tápja 230V-os, ott méricskélni is veszélyes lehet.

balzsi

Kedves Szelei!
Ez kicsit benéztem  :( , elég nagy hülyeséget is írtam. Az általam szemlélt ventilátor 68A-es és kissé a 40A alá van állítva a hőkioldó. Ha jól tudom 1,73-al kell osztani. Akkor az extrém eseteket kivéve nincs jelentősége, hogy hová rakjuk a hőkioldót, csak megfelelő legyen a beállított érték.
Üdv Marton!
Köszönöm neked is a magyarázatot. Ma megnéztem a magyar tervezésű részt, mely a silórendszerhez tartozik és ott is alkalmaznak 400/230-as trafót, de ugyan úgy leföldelik a szekunder oldali nullát , mint a németek. Ezek szerint mindkét mérnök a zárlati áram miatt tette be, nem az érintésvédelem miatt.

Szelei

Ha Balogh Gyulát vagy Bauer József nevét találod mint tervezőt És a cég Agrikon vagy Mezőgép akkor lehet én is részt vettem a siló szekrény és vezérlőpult készítésében. :)