...amit nem lát a felülvizsgáló

Indította S/K, 2022. november 03., 20:48:53 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

S/K

Optikai kábel (TV,internet,telefon, stb) bevezetése egy régi irodaházba több száz bérlővel. Mindenki saját magának intézi a bekötéseket a folyosón a gyengeáramú kábeleket hol külön csatornában, hol a falra szegelve fejmagasságban U szeggel!! kivitelezi a digi "szakembere". A legújabb találmányuk hogy a meglévő erősáramú vezetékcsatornába végigtolja az optika kábelt kb 20-30 méter hosszan. Ezt szóvá tettem az üzemeltetőnek, meg a többi "szerelést" is. Felhívták a digit és azt a tájékoztatást kapták hogy a megrendelőnek szükséges biztosítani a kialakításhoz szükséges módokat.
Kérdés hogy az optika mehet az erősárammal egy vezetékcsatornában?
...mert szerintem nagyon nem. Állítólag a szigetelése több kV-ot kibír és érzéketlen mindenféle másodlagos hatásokra. (ezt egy elmondás alapján hallottam, de nyílván majd utána fogok nézni...)

Sztrogoff

Itt csak az állítólaggal van baj. Miután a mostani szabványok is azt mondják, hogy:
528. Más hálózatok megközelítése
528.1. Villamos hálózatok megközelítése
528.1.1. Azonos kábel- vagy vezetékrendszerben nem lehet együtt I-es és II-es feszültségsávba tartozó áramkör, csak akkor, ha minden kábel vagy vezeték a jelen lévő legnagyobb feszültségre van szigetelve vagy...

Ez a 1997-es kiadás szövege, miután a jelenleg érvényes MSZ HD 60364-5-52:2011 az csak angol szöveggel létezik, de tessenek elhinni nekem, hogy a lényeg ugyanez maradt:
528.1 Proximity to electrical services
Band I and band II voltage circuits according to IEC 60449 shall not be contained in the same wiring system unless one of the following methods is adopted:
– every cable or conductor is insulated for the highest voltage present; or...

Fecó

Be kell szerezni az optikai kábel papírját, és ahogy Sztrogoff kolléga írta, a feszültségszint eldönti.