Villanyszerelési technikák

Indította nova, 2010. november 28., 00:08:47 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

980POWER

Ha nem fordult ki a belseje akkor nyugodtan. Szabályos kötés oldás, ha kicsit oda-vissza csavargatva van a vezeték enyhe húzással a katalógus szerint.

coyote2

Igen, mivel a lapocska visszaáll a helyére, személy szerint ujra használom őket ha bővítés miatt cserélem.

Sent from my Radar C110e using Tapatalk

petike199600

Sziasztok!
Tegnap szerelvényeznem is kellett, de még nem izzasztott meg ilyen feladat ennyire! :D
A tulaj szerezte be a szerelvényeket ---> Legrand Cariva
Nos hát elég sokat szívtam vele, mert mindig maradt egy kis rés a szerelvény és a fal síkja között. Gipszkarton falról van szó. Kopos dobozok vannak besüllyesztve a falba. Próbáltam a doboz csavarjával is rögzíteni a szerelvényt meg a szerelvény körmeivel is de mindig elállt egy kicsit a faltól.
Szeretnék tőletek kérni valami hasznos tanácsot ezügyben, mert eléggé rontja a szemem az ilyen. Vagy ez a szerelvény egy ilyen "bóvli" minőség?

980POWER

Nem bóvli, én csak ezeket használom privát munkáknál. Jó ár/érték arányú, ha jó helyen szerzi be az ember és a régen szereltekkel sincs még baj. Szeretek vele dolgozni, ilyen jellegű hibát még nem tapasztaltam.

nyaki

Üdv!
A gipszkartonhoz való szerelvénydobozt úgy kell beszerelni, hogy a vágott nyílás peremét egy éles pengével 45°-ban, kb. 2-3 mm szélességben bevágod és így a doboz vékony pereme a gipszkarton felületével egy síkba fog kerülni, ezért az olyan szerelvényburkolatoknak, amiknek nincs túllógása a fal felé, síkba kerülhet a gipszkartonnal.

petike199600

Köszönöm a válaszokat!
Na ezt ma kipróbálom, hogy egy kicsit bevágom a furatot. ;)
Köszönöm ezt a hasznos tippet! :)

Tas84

Üdv!

Az első épület villanyszerelésemre készülök és lenne pár kérdésem a kivitelezéssel kapcsolatban.

1.) Mennyire szabálytalan vagy tré megoldás, az ha egy helység 1 világítás és 1 dugalj áramkörét 1 védőcsőbe húzom az elosztótól?

2.) Hogy oldható meg szabályosan, hogy a lehető legkevesebb (vagy egyet se) kötődobozt használjam a dugalj áramköröknél? Szabályos a mély kivitelű szerelvénydobozban a kötés wagoval, valamint a dugalj áramkör magasságában (40cm a padlótól) a vizszintes nyomvonal?

3.) Nyomvonal tervezés a helyszínen ahogy jön, vagy skicceltek eseteleg CAD szoftverben 3D meg minden? :)

Üdv!

Tret

Szia Tas84!
Nem tré ha egy csőbe húzol egy helyiség világítási és dugalj áramkörét amennyiben az 1-1.Az áramköröket úgy értelmezd hogy
fázis nulla védővezető.Szerelési szempontból célszerűbb több csövet rakni kevesebb vezetékkel mert nem lesz gond a behúzás.Ha nem használsz kötő dobozokat,sebaj,csak nem fogod tudni behúzni a vezetékeket.(szerintem)A mély szerelvény dobozban a kötés nem elítélendő,a lényeg hogy a dugaszoló aljzatokat ne fűzd fel.A nyomvonalat minden képpen tervezd meg,akár egy kézzel rajzolt alaprajzra,gondold át mit merre vinnél,így tudni fogod utána munka közben hogy hova hány csövet rakj,mennyi vezetéket húzz,illetve utólag meglesz a nyomvonal rajzod ami ugyebár meg kéne hogy legyen a későbbi időkre gondolva is.Ne spórolj a dobozolással meg a csövezéssel,mert nagy szívásoktól tudod magad megkímélni.

Tas84

Köszi, minden áramkörnek van saját nulla és védővezetője. Felfűzést semmiképp se erőltetném azért is gondoltam a mélyebb szerelvény dobozra és wagorol szerelvényre majd a következő doboz.
Tehát manapság nem csúnya látvány a "régi" szerelési mód, miszerint minden leágazásnál kötődoboz van? Még egy kérdés nyomvonal ügyben.
Amennyiben a dugalj magasságban szeretnék vizszintes nyomvonalat, akkor ugye egyszer bemegyek pl. egy szobaba mennyezet alatt. Lemegyek az első dugaljig, majd megyek sorba lent, majd jön egy erkély ajtó, ott fel megyek utána megint le és a többi dugalj. Érzésem szerint ez elég össsze-vissza nyomvonal! Mi a véleményetek erről?

A tulaj szeretne villanybojlert a jelenlegi gázos cucc helyett. Pillanatnyilag nincs külön vezérelt óra. Egy társas házról van szó, ahol a lakók még vitatkoznak, hogy legyen-e hálózat bővítés vagy ne. így most nem tudom mit csináljak a bojler betáppal. Első elgondolásra a lakás elosztóba vittem volna, de ha meg lesz a hálózat bővítés, akkor azt a kábelt a vezérelt óratól kéne vinnem megszakítás nélkül (az óra mellett van egy leválasztó kapcsoló és egy fi relé, ha jól tudom). Vagy járható út az, hogy most a lakás elosztóba kötöm, majd ha meg lesz az óra akkor onnan külön kábellel a lakás elosztóba, majd a bojler fi relét lekötöm a nappali áramról majd rákötöm a vezéreltet?

980POWER

Én a fali csatlakozó aljzatoknak 16-os csövet használtam a világítási áramköröknek pedig 20-asat is mert ott előfordul, hogy több mint 3 szál vezeték fut egy csőben, kötő dobozt a lehető legkevesebbet használok az ajzatókhoz eleve mélyebb szerelvény dobozt teszek a kapcsolókéhoz képest, mert a kötéseket így kényelmesen be helyezhetem az ajzat mögé. A lakáselosztótól legalább annyi cső indul ahány kismegszakító van, néha több is arra érdemes figyelni hogy a kapcsolt áramkörök kapcsolt szála ne fusson túl hosszan állandó fázisvezetővel párhuzamosan egy csőben. Én a világítási és az aljzatok áramkörét külön -külön válogatom, de nem feltétlen fontos csak figyelni kell az áramkörben résztvevő alkatrészek terhelhetőségét. Érdemes a 3 alapszín helyet 6 szint alkalmazni és kétféle keresztmetszetű vezetéket. Ki kell alakítani egy struktúrát! Ami az enyémet illeti: Az aljzatok 16 A-ra vannak biztosítva és 2,5mm2 vezetéket használok 16mm átmérős csőben a 3 alapszínnel, A világítás 10 A-ra van biztosítva 16mm átmérős csőben indulok, de ahol szükséges 20mm-essel folytatom, majd a végén szintén 16-osal fejezem be. A vezeték színek pedig úgy néznek ki, hogy a kapcsolóig a fekete kék zöld/sárga, de a sima 101-es, 102-es és 105-ös kapcsoló után a fázis barna a lámpáig,   a 102-esnél lila a kapcsolt nulla a lámpáig. A 106 kapcsolok közt a váltó szál vagy más néven játszó szál az szürke színű, de a második 106-os után barna a lámpáig, ha 107-es is van benne akkor azok közt is szürkét használok. Az impulzusrelénél és a lépcsőházi automatánál értelem szerűen ugyan így, de azt még nem kellet szerelnem. a lényeg az, hogy amikor a festés után vissza mész a vezeték színéről tudod hová vezet, mire való. A világítási áramkörök 1,5mm2 vezetékeket használok. A csövezést most már úgy csináljuk hogy egy darab csővel fel állunk az adott szerelvényhez és dobozokhoz, de csak a fal aljától olyan 20 cm-el hosszabb csővel, jönnek a vakoló munkások majd mi a többi csövezéssel, vagyis össze kötjük az aljzat betonozás előtt a csöveket majd a betonozás után újra mi a vezetékezéssel, természetesen ez csak új építésű háznál fordul elő ahol az ajzat 20cm körül van, vagyis az összes vízszintes cső az aljzatban (vagy a mennyezetben) van elvezetve, falban csak függőleges, kötődoboz csekély számban. Ahol kültérre vezető vezeték van ott szerelvényezés előtt a csőbe egy pötty púrhabot érdemes nyomni ,hogy a pára ne haladjon szabadon a csőben, de csak ép-hogy lezárja mert aztán nem lehet különben kiszedni!
Én igyekszem magam egy márkához tartani egy háznál.
Kérdez bátran, nem minden jut eszünkbe hiába van bent a fejünkben.