Ilyen volt ilyen lett kapcsoló szekrények, tokozatok.

Indította Szelei, 2012. október 27., 11:07:33 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Gyurmaúr(fi-relé)

Szelei kolléga, te nem mehetsz nyugdíjba! TILOS! Mert ha mégis így teszel, akkor game over lesz a cégnek, ugyanis ezt a kreativitást, professzionalitást, ami nálad -nekem úgy tűnik- rutinszerűen, úgymond kisujjból kijön, nos ezt egy -és most kéretik az ifjú titánoknak nem megsértődni!- friss husi nem lesz képes  –legalább is egy jó ideig- pótolni! Bárcsak tévednék, de tényleg látva pl. Flatsker Robi barátunk "napi rutin" kategóriás melóit - remélem, közkinccsé teszi, amit nekem már volt szerencsém testközelből látni?!- az a meggyőződésem, hogy ti Novillal, JUVILLAL, czapival és még pár veteránnal -kéretik nektek sem megsértődni a veteránon, mert nekem ti azok vagytok, akikre csak meglehetős tisztelettel tudok felnézni és tanító mesternek tartani, akikhez képest én még a kanyarban sem vagyok, nemhogy a fasorban, pedig én is művelem már a műfajt vagy 20 éve! - egyetemben olyanfajta tudással, rutinnal rendelkeztek, hogy ezt a mai ifjaknak megszerezni, háát nem 1-2, de nem is 5-7 év, sokkal inkább 10-15 év lesz, ha egyáltalán sikerül?!

Szelei

Tisztelt Gyurmaúr.

Köszönöm szerintem mindenki aki érintett számára megtisztelő szavaidat. :-\

Sajnos az általad említett "kanyarban sem vagyunk" az mind az oktatás, mind a mai vállalat, vállalkozások hozzá állása, lehetősége szülte állapot. Politikamentesen nem lehet jelen helyzetre tekinteni 24 év rombolóhatása vezetett ide.
Én nagyon szívesen nevelném ki utódomat, de és itt az a fránya de. Jelenpillanatban nincs termelésünk a csúcson mivel nincs vásárló erő! Így a TMK eddigi 3 személye által végzett munkát (lakatos, villanyszerelő, gépszerelő) kénytelen 1 személy elvégezni (persze 1 személyi bérrel honorálva). Ebből adódik még a gondolatát is el kell hessegetni esetleges utód felvételének, ki képzésének. Részemről most sajnos tele vagyok munkával. Mivel minden meghibásodás esetén nekem kell javítani, legyen géptörés, csapágyazás, új gép készítés, beázás stb....

Viszont itt kell be vallanom nekem a vezérlés technikában sajnos relé, időrelé, analóg érzékelők, mágneskapcsoló, kézi reteszkapcsolók, végállások segítségével mondhatom mindent ami vezérelhető, automatizálható megoldom és megint az a fránya de. PLC és hasonló számítástechnikai vezérléseket nem tudok még programozni! Tudom ellenőrizni, hibát be határolni és ezáltal a vezérlő modult javíttatom.
Ezért szeretnék most tanuló, vagy most kezdő szerelő lenni persze a hozzá tartozó életkorral. ;D

És ezért nem értem a mai fiatalok zömét, miért nem érdekli őket, hogy jobban meg tanulják el lessék a szakmát. :(

Gyurmaúr(fi-relé)

Mai fiatalok; ugyanmá... :'( Ezeket csak -tisztelet a kevéske kivételnek- a "lazulás", a drog, a pia, a bulizás, a plazázás érdekli, az hogy esetleg majd valamiből meg kéne élni, amiből -igaz, nálunk momentán nem könnyű- amennyiben tisztességgel elvégzik a sulit és esetleg mestervizsgát is szereznek, akkor egész biztosan lesz melójuk, nos az már nem okés... Reméljük, lesz majd előbb-utóbb némi zsezsegés a gazdaságban és eljuthatunk odáig, hogy aki tényleg szívvel-lélekkel hajlandó melózni, nos az megtalálja a számítását?!

dattila

Véleményeket , kritikákat , tanácsokat várok a képeken szereplő kapcsolószekrénnyel kapcsolatban.
Tervezek még EVK-t is beépíteni.
Előtte azonban a régi kismegszakítókat fogom hamarosan lecserélni.
Gondolom látszik , hogy nem vagyok szakmabéli...

Gyurmaúr(fi-relé)

Látom, hogy 1. ként kommentálhatom ezt a horrort, ergho megragadom az alkalmat és aszondom; KIPUSZTÍTANI!
ÉN legábbis ezt szoktam tenni az ilyesfajta időzített bombákkal...

dattila

Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2015. július 25., 21:30:45 DÉLUTÁN
Látom, hogy 1. ként kommentálhatom ezt a horrort, ergho megragadom az alkalmat és aszondom; KIPUSZTÍTANI!
ÉN legábbis ezt szoktam tenni az ilyesfajta időzített bombákkal...

Remélem ennél részletesebb hozzászólást is várhatok...
:(

nyaki

Üdv!
Mivel itt szakmai kritikát fogsz kapni, így ne csodálkozz azon, ha éppen negatív lesz.
Az előttem szóló velőtrázóan megasszonta, de sajnos teljes mértékben igazat adok neki. ;)
A végeredményt látva egy igazi "csáki szalmája", így amondó vagyok, hogy kérd igazi szakember segítségét. Ez nyilván pénzbe kerül, de legalább nem miattad fog az épület kigyulladni és valakit az áram agyonütni. Persze ha az új szakember is hasonló kinézetű munkát adna át, hajtsd el, mint a lovat.
Mivel sok mindent nem tudunk az előzményekről, mint pl. milyen a lakókörnyezet, hány vezetékes és keresztmetszetű az elosztót tápláló betáp, milyen oknál fogva raktad be az átkötést a PE és N sín közé, milyen keresztmetszetűek az elmenő vezetékek és milyen biztosítóval vannak azok védve, milyen terhelésnek vannak kitéve és persze nem EVK-ról beszélünk, hanem ÁVK-ról (Áram-védő kapcsoló) és milyen elképzelés szerint tennéd be, stb., így nehéz tanácsot adni.
Mint látod, sok a hiányosság, de azért ne csüggedj, van megoldás.

dattila

Idézetet írta: nyaki Dátum 2015. július 25., 21:44:23 DÉLUTÁN
Üdv!
Mivel itt szakmai kritikát fogsz kapni, így ne csodálkozz azon, ha éppen negatív lesz.
Az előttem szóló velőtrázóan megasszonta, de sajnos teljes mértékben igazat adok neki. ;)
A végeredményt látva egy igazi "csáki szalmája", így amondó vagyok, hogy kérd igazi ...

Valami ilyesmit vártam. nem csodálkozok a negatív kritikán és nem is fogok megsértődni , úgyhogy ne kíméljetek !  :)
Tehát : Négy lakásos társasház 1983-ból.Három fekete,egy kék vezeték jön be a lépcsőházi szekrényből.
Átszerelés előtt a vezetékeket megjelöltem ,majd az eredetit "lemásolva" kötöttem újra .
Már megvettem az új kismegszakítókat.Talán nem gagyi...

nyaki

Első nekifutásnak nem rossz, de korántsem elegendő.
Még mindig nem tudjuk, hogy: "...milyen anyagú és keresztmetszetű az elosztót tápláló betáp, milyen oknál fogva raktad be az átkötést a PE és N sín közé, milyen keresztmetszetűek az elmenő vezetékek és milyen biztosítóval vannak azok védve, milyen terhelésnek vannak kitéve és persze nem EVK-ról beszélünk, hanem ÁVK-ról (Áram-védő kapcsoló) és milyen elképzelés szerint tennéd be..." Ja és milyen szintű átalakításról beszélünk, tehát csak egy elosztó csere vagy egész lakásfelújítás, mert biz nem mindegy.
Amíg megkapjuk kimerítő válaszodat, néhány tanács: Az alu és hajlékony vezetékek végére érvéghüvelyt kellene préselni, a kismegszakítókat betápsínnel kellene összekötni. Az átkötést jelen szabványi környezetben csak akkor teheted be, ha megfelelően nagy a bejövő vezeték keresztmetszet vagy ha nem elég vastag, akkor a bontási ponton földelve legyen. Ha nem így teszel, akkor az átalakítás nem szabványos és ha valakit áramütés fog érni, akkor téged fognak felelősségre vonni. Véleményem szerint a mérőhely szabványosítása után a betápvezetékeket 5 vezetékesre kellene cserélni és akkor már nem kellesz az átkötés sem.

dattila

Idézetet írta: nyaki Dátum 2015. július 25., 22:17:24 DÉLUTÁN
Első nekifutásnak nem rossz, de korántsem elegendő.
Még mindig nem tudjuk, hogy: "...milyen anyagú és keresztmetszetű az elosztót tápláló betáp, ....

Egy 3,5 Kw-os inverteres klíma került telepítésre.Az XBS C16-os a kismegszakítója.Ezután már nem fértem el a régi lakáselosztóban.Úgy vélem a Bakony-ok elég ócskák ,tehát kicsit felújítok...
A betápkábelek ( L1,L2,L3,N  ) alumínium vezetékek nem tudom milyen keresztmetszetűek ,de legalább kétszer-háromszor  vastagabbak ,mint a lakásban futó alumínium fali vezetékek.
Az átkötés az eredeti lakáselosztón is így volt , ezért azt gondoltam így oké a balhé , mint említettem "lemásoltam" az eredetit.Ezért kötöttem össze kék-sárga vezetékkel a két sínt.

Üzenet összefûzve: 2015. Július 25., 22:53:56 pm

Idézetet írta: dattila Dátum 2015. július 25., 22:46:36 DÉLUTÁN
Idézetet írta: nyaki Dátum 2015. július 25., 22:17:24 DÉLUTÁN
Első nekifutásnak nem rossz, de korántsem elegendő.
Még mindig nem tudjuk, hogy: "...milyen anyagú és keresztmetszetű az elosztót tápláló betáp, ....

Egy 3,5 Kw-os inverteres klíma került telepítésre.Az XBS C16-os a kismegszakítója.Ezután már nem fértem el a régi lakáselosztóban.Úgy vélem a Bakony-ok elég ócskák ,tehát kicsit felújítok...
A betápkábelek ( L1,L2,L3,N  ) alumínium vezetékek nem tudom milyen keresztmetszetűek ,de legalább kétszer-háromszor  vastagabbak ,mint a lakásban futó alumínium fali vezetékek.
Az átkötés az eredeti lakáselosztón is így volt , ezért azt gondoltam így oké a balhé , mint említettem "lemásoltam" az eredetit.Ezért kötöttem össze zöld-sárga vezetékkel a két sínt.

Üzenet összefûzve: 2015. július 25., 22:54:51 DÉLUTÁN

Idézetet írta: nyaki Dátum 2015. július 25., 22:17:24 DÉLUTÁN
Első nekifutásnak nem rossz, de korántsem elegendő.
Még mindig nem tudjuk, hogy: "...milyen anyagú és keresztmetszetű az elosztót tápláló betáp, ....

Egy 3,5 Kw-os inverteres klíma került telepítésre.Az XBS C16-os a kismegszakítója.Ezután már nem fértem el a régi lakáselosztóban.Úgy vélem a Bakony-ok elég ócskák ,tehát kicsit felújítok...
A betápkábelek ( L1,L2,L3,N  ) alumínium vezetékek nem tudom milyen keresztmetszetűek ,de legalább kétszer-háromszor  vastagabbak ,mint a lakásban futó alumínium fali vezetékek.
Az átkötés az eredeti lakáselosztón is így volt , ezért azt gondoltam így oké a balhé , mint említettem "lemásoltam" az eredetit.Ezért kötöttem össze zöld-sárga vezetékkel a két sínt.