Villamos kapcsolószekrények és tokozott elosztók

Indította JUVILL, 2012. június 17., 13:49:49 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Atis57

Idézetet írta: nyaki Dátum 2022. augusztus 12., 19:29:58 DÉLUTÁN
Szerintem tévedsz, de a puding próbája az evés.  :)
Ha nagyjából kiegyengetett elemi szálakra szedjük a 4db 6 mm2-es hosszan sodrott vezetéket és azután az ujjacskáinkkal újból összesodorjuk ezeket, akkor nincs az az ember, aki ha szemből ránéz a sodratra megmondaná, hogy hány vezetékből állt eredetileg, mert újrasodráskor már az elemi szálak összessége fogja kialakítani a koncentrikus kört.
Villamos szempontból pedig végképp nem lesz semmilyen különbség a két sodrat között.

Szia!
A részletekben lessz eltérés.
A 4szál induktivitása sokkal kisebb ,a kapacitása meg nagyobb lessz. (bár ez kevés helyen jelent problémát.
Az áram terhelhetősége megnGYOBB LENNE.--hA KINAIAK gyártották akkor ez kétséges.


Fecó

Az elosztóberendezés egy gyártmány, melynek van egy gyártója-forgalmazója aki a 23/2016. (VII.7.) NGM rendelet alapján adja hozzá a "papírokat" nyilván az MSZ EN 61439 szabványsorozat követelményit is figyelembe véve. Az elosztóberendezés belső eszközei-vezetékezései, sorkapcsai, jelölése a gyártó felelőssége. Persze az elosztóberendezés csatlakozókapcsaitól a villamos hálózat irányába, már a felülvizsgálónak is kötelezettsége van, melyik áramkör, hány Amperessel, mekkora keresztmetszettel, milyen ÁVK-val, de az érdekes kérdés a gyártmány. Jogosult vagyok-e egy CE jellel ellátott, megfelelő gyártói tanúsítvánnyal rendelkező berendezés átminősítésére? Hiszen nem szerelek szét más gyártmányokat sem, nem bontom szét a ventilátort, hogy jól tekercselték-e meg, nem szerelem szét a klímát, hogy ellenőrizzem mit gyártott a gyártó, és a lámpatestek belsejét sem veszem górcső alá, (nyilván hurkot mérek, gyártói jelölést ellenőrzök) hogy a termékszabvány pontos követelményeit vizsgáljam, hiszen az a gyártó dolga. Egy felülvizsgáló nem is ismerheti mindennek a termékszabványát. Mit kér felülvizsgálatnál a szabvány?:

" 6.4.2.2. A szemrevételezést annak igazolására kell elvégezni, hogy a rögzített villamos berendezés részét alkotó villamos szerkezetek:
– megfelelnek a szerkezetre vonatkozó termékszabvány biztonsági követelményeinek;
MEGJEGYZÉS: Ez igazolható a gyártói információk, a jelölés vagy a tanúsítvány ellenőrzésével."

Természetesen ha közvetlen élet és vagyonbiztonság forog kockán azt jelezni kell, de felülbírálhatok-e gyártói megfelelést egy már minősített berendezésnél? Ha pedig nincs rajta adattábla, és nem áll rendelkezésre a tanúsítvány, akkor tök mindegy milyen érvéghüvely és milyen vezeték, a minősítés: "NEM MEGFELELŐ".


tothgyula


S/K

KÖSZÖNÖM  a gyors segítségeket, hozzászólásokat.
A megoldás tervezői részről: "nyilatkozzon erről a felülvizsgáló."
Elosztó szerelő részéről: " én adom hozzá az elosztói dokumentációkat, melyek megfelelők."
Az én meglátásom, - de ezt már nyaki is írta -  csak én "egyszerűbben" gondolom: honnan tudja a 25-ös érvéghüvely hogy milyen/hanyas vezeték van benne? Elemi szálak  (3 db 6-os)  egymás mellé rakva, nincs összesodorva, és így rá az érvéghüvely majd érvégnyomó fogóval összenyomva. (négyszöget nyom).
Sztrogoff felvetése elgondolkodtató (középpontra szimetrikus elrendezés), de itt szerintem a négyszög préseléssel nem lehet számolni. tothgyula hozzászólása is elgondolkodtató miszerint egy csavar alatt egy kötés (érvéghüvely) lehet. Itt megoldani látszik hogy egy csavar alatt egy bekötés hiszen egy érvéghüvelybe van a 3 db vezeték. Akkor miért gyártanak iker érvéghüvelyt? Kettőt lehet, hármat nem? Atis57 válasza is helyénvaló, de nézzük a konkrét esetet, hátha máshogy látjuk az egészet. Igaz hogy nem ide illő téma, de ide írtam ezért itt folytatnám, magyaráznám el.
Csarnok tetején 3100 db napelem mely DC oldalára "elfelejtettek" túlfeszt. rakni mondván van az inverterben. (tervben persze szerepelt, inverterben csak T2 van). Említettem még a kivitelezés közben hogy nem látni a DC elosztókat. Válasz: majd lesz, gyártják őket. (Itt már "nem szerettek") Legközelebb már a DC körök bekötve az inverterbe tehát egyértelmű volt hogy nem lesz DC elosztó/túlfesz. (inverterben minden egyes sztringnek vannak biztosítói, meg T2 túlfesz.) T1 szükséges , tehát kell egy elosztó amiben a túlfeszek lesznek. Szóval itt összesen 171 string van és ezekből csináltak a 342 túlfeszből 171 darabot az összefogásokkal. (3 db 6-os solarkábel a 25-ös érvéghüvelybe.) Lehet hogy zavaros ez így egy kicsit de viszont hosszú lenne leírni. :)
...szóval innen indult hogy összefogható-e mert az elosztók már legyártva, most már szerintem bekötve, CE jelezve.
Itt jön Fecó hozzászólása és ezt is fogom tenni. (az elosztó egy gyártmány, ott van az adattáblán a gyártója, gyártó szerint megfelelő)


pkajos

A "nem szeretnek" érzéssel minden, munkáját megfelelően végző szakember találkozik. A felülvizsgáló, a műszaki ellenőr, de sokszor a szerelő is, aki próbálja a feladatát a szabványok, jogszabályok "mentén" elvégezni.
Akit mindenki szeret, az a "télapó", de nekünk egész más a feladatunk.

Ne fogadd el, érvelj -és főleg írj a Beruházónak, hogy a létesítés nem megfelelő.

HA belenézel az elosztóba, dobozba - mert ez része is a VBF-nek, és hibát látsz NE fogadd el a "hamis" téves gyártói nyilatkozatot. Számtalan ilyen esetem volt nekem is.
Addig rossz marad, amíg a"másik fél" nem igazolja, hogy amit állítok-hogy nem megfelelő- nem cáfolja. Sem a mese, sem a "csak" nem fogadható el. Az agyonszabályozott szakmánknak hátránya de előnye is, hogy védhető és/vagy támadható valami.

Most egy kis -új- szállodánál van vita:
A szellőzés, légkezelés,- gázmágnesszelep vezérlés/reteszelés- valamint egy vízgépészeti "rendszer részére készül elosztóval van gond.
A berendezésekhez, szerkezetekhez készülő elosztó (63-100A csatlakozás, több túláramvédelemmel, ÁVK-val védett áramkörökkel, drága elektronikával) egy "adott" helyre kerül.
A szekrénygyártók nyilván szeretik nem vizsgálni, hogy pontosan hová kerül a szekrénye, de aki tervezi, megrendeli azt kifejezetten kellene érdekelnie.
Mind a 2 elosztóból - ahogy a napelemesek is - "kifelejtették" a túlfeszvédelmeket!   
Persze tudjuk, hogy egyes védelmek hatékonysága -koordinációja- megfelelő lehet, pl. a "10 méteres" szabály szerint- a közeli, előtte lévő pl. főelosztó T1+T2 védelem vélhetően megvédi.
(De egy biztosítóval való egyezkedésnél, kár esetén nem egyből rázzák le a Tulajdonost)

Az MSZ HD 60364-5-534:2016, a MSZ HD 60364-4-443:2016 szerinti létesítés (külön is megemlíti a szabvány a szállodákat) nem kívánságműsor! A felülvizsgálónak feladata is a meglétének, megfelelőségének értékelése!

Szóval a gyártmány, az elosztó (23/2026 NGM rendelet LDV) szép és jó lehet (a polcon), de aki "oda" tervezi kivitelezi további felelősséggel tartozik, a létesítésre adott kivitelezői nyilatkozata nem fogadható el, és a létesítés sem!

A napelemes bulival-vitával kapcsolatban javaslom a műszaki ellenőrt (a Beruházó képviselőjét) is megkeresni, aki elvileg "szakember".

 

   
   

tothgyula

És a felgyorsult PV kiserőművek telepítésével kapcsolatban is egyre több a "KIVITELEZŐ". Így szépen gyarapodnak a létesítési hibák, melyek csak majd egy esetleges zivatar(pl:villámcsapás a közelben)során derülnek ki! Így mint felülvizsgáló,nekem jutott a HÁLÁTLAN feladat,hogy minősítsek,ahogyan a jogszabályok és szabványok előírják. De a felülvizsgálói jegyzőkönyvet én írom alá felelőséggel!

S/K

Idézetet írta: pkajos Dátum 2022. augusztus 16., 08:36:25 DÉLELŐTT
A napelemes bulival-vitával kapcsolatban javaslom a műszaki ellenőrt (a Beruházó képviselőjét) is megkeresni, aki elvileg "szakember".

Megkérdeztük. Válasz: "Már kezd kínos lenni a kekeckedés, nem gondolja. Nyújtjuk mint egy rétestésztát, találjunk megoldást és üzemeljen a rendszer."
Persze az  "Ő" emberük.

S/K

Idézetet írta: tothgyula Dátum 2022. augusztus 17., 10:39:07 DÉLELŐTT
És a felgyorsult PV kiserőművek telepítésével kapcsolatban is egyre több a "KIVITELEZŐ". Így szépen gyarapodnak a létesítési hibák, melyek csak majd egy esetleges zivatar(pl:villámcsapás a közelben)során derülnek ki! Így mint felülvizsgáló,nekem jutott a HÁLÁTLAN feladat,hogy minősítsek,ahogyan a jogszabályok és szabványok előírják. De a felülvizsgálói jegyzőkönyvet én írom alá felelőséggel!

Igen, ez így van. Itt azt nem értem mi történt mert kb 4.éve készítem nekik a jkveket a megás parkokról és eddig minden rendben ment, sőt a többi kisebb lakossági PV erőműveknél is kezd jó irányba fejlődni a kivitelezés.
Az elején (kb 4-5 éve) több nem megfelelő első ellenőrzés jkvet adtam ki. Ez is érdekes, mert az első ellenőrzés nem tartalmazhat hibákat, ezért nem is adtam ki. De viszont ha  nincs jegyzőkönyv áramszolgáltató nem kapcsol be és nekem sincs pénz, mondván mire fizessenek. (ez is megér egy-két sort mert a munka elvégezve, hibák elmondva/leírva, kivitelező nem javít, úgyhogy ha hibalista kerül átadásra akkor a vállalt összeg 80%-a fizetendő. Eddig működik.)
Visszatérve. A hibás kivitelezésekről nem megfelelő "áramütés elleni védelem szabványossági felülvizsgálata" nevű dokumentumokat adtam át, kb 5-6 db-ot. Mondanom sem kell hogy az összes be lett kapcsolva és üzemel. Valaki olvassa amúgy ezeket a dokumentumokat vagy csak ha már baj van előveszik?

(Amúgy itt meg sejtem hogy mire megy ki az egész "játék". (mármint amivel indítottam a megás parknál)
Egy ekkora park vizsgálata x millió forint és állítólag, hallomásból már fülembe jutott hogy x százezerért elvégzik - ja azt nem - csak papírt adnak róla.

pkajos

... hát igen szomorú ez a szakmai kérdésre, problémára adott "érdemi" szakmai válasz. Szégyen!

Az észrevételedet, a nem megfelelőséget-  írd meg a megbízódnak (a kivitelező volt?), és, hogy elgondolkozzanak a többi érdemi válaszra kötelezettnek is. a beruházónak, a tervezőnek és a műszaki ellenőrnek is, amelyben felhívod a figyelmét mindenkinek, hogy a szabványoktól való eltérésre csak akkor van lehetőség, ha az egyenértékűséget - biztonsági szempontból- megfelelően igazolják, amit szeretnél látni   
A VMBSZ 2. szerint...
A jelentős villamos berendezésekre vonatkozó kiegészítő követelmények
2.3 pont A jelentős villamos berendezés első üzembe helyezésekor vagy átadásakor az üzemeltető számára át kell adni
.
.
c) a tervező, a tervellenőr és a kivitelező felelős műszaki vezetőjének nyilatkozatát arról, hogy a villamos berendezés kielégíti az e rendeletben meghatározott villamos biztonsági követelményeket;
d) a villamos biztonsági szempontból mértékadó szabványos követelményeket tartalmazó szabványoktól való eltérés esetén a tervező egyenértékűségi nyilatkozatát

Valamint.. a
2.4. Új jelentős villamos berendezés, valamint bővítéssel, átalakítással megváltoztatott jelentős villamos berendezés csak akkor helyezhető üzembe, ha a bővítést, átalakítást követő felülvizsgálat az érintett rész szabványosságát vagy azzal egyenértékűségét igazolja.

Hadd rágódjon az, aki nem megfelelően tervezett, kivitelezett stb.