A rendelkezésre álló teljesítmény ésszerű használata

Indította rugo100, 2021. február 17., 09:36:39 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

rugo100

Lehet-e/szabad-e?

Egyfázisu rendszerem 32 Amperes. Az elosztótól 3 "ágon" jön be az áram, áganként 20, 6 és másik 6 Amperes kismegszakítóval biztosítva.
A lakásba került új berendezések miatt a megváltozott teljesítmény igény 4 kW + 2.5 kW
a 20 Amperes ág "viszi" a 4 kW-os fogyasztót, (20*220 =4400 watt) de az új 2.5 kW-os (össz)fogyasztónak 12 Amper kellene...

Mivel a teljesítmény bővítés itt felénk 3600 Ft+ÁFA/Amper ezért nem nagyon akarom a két 6A-es ágat két 16 Amperesre bővíttetni mert ez minimum 20x3600+ÁFa + munkadij -ba kerülne ami veri a 100 000 Ft-ot...Továbbá nem tudom egyáltalán lehetséges-e egyfázisu rendszer esetén 1x32 Ampernál nagyobb teljesítményt kapni.(?)

Mivel anno tanultam fizikát felderengett agyamban Kirchoff bácsi neve aki valami olyasmit (is) mondott hogy "az egyes ágakban folyó áramok összege egyenlő a főágban folyó áram összegével..." (vagy valami hasonlót)

Ebből kiindulva a kérdésem az hogy szabad-e/lehet-e a két darab 6 Amperes kismegszakítóról jövő ágat "egyesiteni" a fogyasztói oldalon és igy az immár egyetlen új ágból 12 Ampert kivenni ? Így meglenne a 2.5 kW-os fogyasztóhoz a szükséges teljesítmény. (220*12=2640 watt).
Magyarán szabad-e a két darab 6 amperos kismegszakítót párhuzamosan kötni?

Szabad?


Sztrogoff

Hát, bocs, nem tanácsos.
De alighanem valamit félreértettél. A teljesítménybővítésre lerakandó pénz az a mérő alatti kismegszakítókkal kapcsolatos. A te telosztótábládon és a lakást behálózó vezetékrendszeren azt csinálsz, amit akarsz.

rugo100

Nem, nem értettem félre...csak lehet nem fogalmaztam érthetően.

A mérő alatt van a három kismegszakító (20, 6 és 6 Amper) idáig van a cucc plombálva és innen jön be 3 vezeték a lakásba a lakás elosztó táblára (ahol persze további kismegszakitókkal és fi relével van szerelve a cucc)
Tehát ami "bejön" az 32 Amper összesen (20+6+6). Az itteni 6A-s megszakítókat kéne "bőviteni".  Ismereteim szerint ha 32Ampernél többet akarok akkor csengetnem kell a forintokat (3600Ft+ÁFA/Amper!)

A "kinti" két darab 6 amperos megszakítóról jövő vezetéket "csomóznám" össze hogy Így a közös elmenő vezetéken már max 12 Amperem legyen...(Ami probléma lehet az talán az hogy ha nem "egyformák" a kismegszakítók (gondolok itt a saját belső ellenállásukra meg ilyesmikre) akkor lehet hogy nem fele/fele arányban oszlik majd az áram, de szerintem ez bevállalható)

Miért "nem tanácsos"? Milyen probléma lehet? A lakás vezetékezés min 16A-re alkalmas vezetékkel van szerelve tehát a 6 helyett a 12-t simán vinnie kell.

kösz

bankoz

Szia!

Azért nem tanácsos két külön áramkört közösíteni, mert egy vezetéket két kismegszakítóval fogsz tudni feszültség alá helyezni. Ilyet nem csinálunk, mert szerelésnél gondot okozhat. Gondolj bele, hogy csak az egyik ágat kapcsold le. Még jobb, ha lekapcsolod az egyik ágat, hogy tudod, hogy csak az érintett, de ugye a nulla is közös...

Amit javasolnék, ha biztos vagy benne, hogy mindenütt(!) legalább 1.5mm2-es a vezeték a két 6A-es ágon és a melegedéssel sem lesz gond (pl. mert nem azért rakták a 6A-es kismegszakítókat, mert dugig van egy védőcső), akkor a lakáselosztóban egy wago-val (és nem kínai utánzattal) a két kör fázisát közösíted és ezt az immár egy áramkört véded egy 13A-es kismegszakítóval. Ekkor tulajdonképpen a szerelődobozod a lakáselosztó lesz és már itt válik két részre az új 13A-es áramköröd. Fontos, hogy a nulla és a védővezető is végig legalább 1.5mm2-es legyen ilyenkor is és az összes kábelt/kötést ellenőrizd, hogy a vezetékek vastagsága tényleg megvan-e. Szeretik pl. a csillárokat gerincre kötni, hogy a plafonban már csak egy vékonyabb sodrott vezeték megy. Ilyenkor ugye jó volt a 6A-es kismegszakító.

A két kör gyakorlati összekötésére egyébként egy hármas oldható wago-t tudsz használni a hozzá való kalapsín tartóval (kb. +300Ft), illetve a két vezeték esetleg sodrott erű, és ugyanolyan vastag, akkor mehet a két vége egy megfelelő dupla érvéghüvelybe és az direktben a kismegszakítóba.

Fecó

"Egyfázisu rendszerem 32 Amperes"

"A mérő alatt van a három kismegszakító (20, 6 és 6 Amper) idáig van a cucc plombálva"

Most  akkor 1 vagy 3 fázisod van? Mert ha 3 fázis, akkor igen érdekes lesz összekötni két különböző fázist...

rugo100

1 fázisú a rendszer.
Csak a jobb diverzifikálhatóság végett nem egy darab 32 Amperes kismegszakító van és arról jön be a lakásba egy vezeték hanem eleve szétszedték és 1 db 20 Amperes (első "ág") és 2 db 6 Amperes (2. és 3. "ág") jön be. (A HÁROM most véletlenül éppen három...lehetne 4 vagy 2 is) További előnye így a rendszernek hogy a három ér keresztmetszetei is kisebbre adódtak mint ha egyetlen vezetéken jönne a 32 Amper.

Természetesen NEM AKAROK két külön fázist összekötni. Nem erről beszéltünk.

Sztrogoff

Idézetet írta: rugo100 Dátum 2021. február 17., 13:53:42 DÉLUTÁN
Nem, nem értettem félre...csak lehet nem fogalmaztam érthetően.
A mérő alatt van a három kismegszakító (20, 6 és 6 Amper)
Akkor mást értettél félre. Szemlátomást neked 3 fázisod van. Ha a mérő alatti két hatostól jövő vezetéket összekötöd, akkor oltári nagy durranás lesz.
Tehát már szó nincs arról, hogy nem tanácsos, hanem egyenesen nem szabad.

rugo100

A "szemlátomás"-t honnan veszed ??? Mert 3 kismegszakító van? Szerinted egy mezei egyfázisu rendszer 32 amperét nem lehet 3 kismegszakítón keresztül megosztani és beküldeni a lakásba három (vagy akárhány) vezetéken ??? Ha "három drót van" akkor 3 fázis? hmmm Derék...

Urak sima 1 fázisról beszélek. (Annyira nem vagyok balfék hogy egy 3 fázisu rendszer két fázisát akarnám összekötni....valamint biztosítalak arról hogy tudom mit jelent a 3 fázis.)
ide teszem mégegyszer rajzi formában (bár "bankoz" már megválaszolta a kérdésem) csak hogy eloszlassam ezt a 3 fázis félreértéseteket: (lásd a csatolt képet)

980POWER

Na, erről a mérőhelyről dobjál fel egy fényképet! Én is találkoztam ilyennel.