Faházak tűzvédelme

Indította recens, 2015. január 20., 14:36:21 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

recens

Üdv. Faház padlásterében gerendákra rögzített több acidax doboz, kötésekkel.
Sima budvill acidax dobozba tömszelencékkel  MT- flexi vezetékek csatlakoznak és KF-1 kötelem van a kötésekre csavarva. Szerintetek ez tűzvédelmileg megfelelő?


sámli

Nézd meg, hogy a dobozokat hogy rögzítették és a tömítések megfelelőek-e. Érdekes az MT és a KF-1 társítása. Forrasztva van? Létesítés időpontja?

Fecó

Szerintem abban az esetben ha a kötődoboz megfelelő, tetővel ellátott, rögzített, a kábel becsatlakozás megfelelő, szintén rögzített, akkor el kell fogadni. Konkrét szabványi tiltás nem volt, és most sincs erre. Kivétel a kötőelem, mert az MT sodrott vezetőereket tartalmaz és egy forgalmazói oldalon ez áll:

" KF-1 tipusú csavar nélküli vezetékösszekötő kettő vagy több tömör vezető előkészítés nélküli villamos csatlakoztatására szolgáló szerelvény"

recens

Facsavaros rögzítés, KF nem vettem le de szerintem nincs forrasztva . Mert ha forrasztott?
Acidax lángállósága?

létesítés 80-as évek

sámli

A 80-as években még elfogadott volt a kötések forrasztása, így az KF-1-el elfogadható (bár sok értelmét nem látom ebben az esetben a kötőelem használatának, csak leesik a kötésről). A facsavaros rögzítés viszont aggályos. A 80-as dobozoknak nincs felfogató fülük, eből arra következtetek, hogy a doboz fenekét megfúrták.

Üzenet összefûzve: 2015. Január 20., 19:23:22 pm

Sajnos utólag szerkeszteni a hozzászólást nem lehet, az eből természetesen ebből. Az kimaradt, hogy a KF-1 nem alkalmas önálló kötöelemkénti használatra, tehát ha az erek csak össze vannak csavarva, nem megfelelő a kötés (bár gyanítom, ha nem lennének leforrasztva, a körések már rég szétégtek volna ennyi idő alatt).

recens

Én úgy gondolom, hogy karbantartás során kicseréltetném lángálló dobozokra és flexis wago kötőelemekre.
Bár lehet ,hogy túlzás és elhamarkodott döntés ez de ....

Novill

Azért nem kell annyira felmagasztalni a wagó kötőelemeket. Mint minden kötőelemre igaz, hogy tudni kell vele kötni. A hiba elhárítások során ma már sajnos elég sok wagó kötőelem szétégéssel találkozom. A KF kötőelem is megfelelő bizonyos számú vezetékig, ha a forrasztásra maxivan rátekered nem lesz gond vele a későbbiekben. Ha jól van kötve a KF1, akkor sosem fog leesni  :).
"A 80-as években még elfogadott volt a kötések forrasztása" Kíváncsi lennék a pontos szabvány számra való hivatkozásra. Ez már régóta vitatott volt, a gyakorlatban sok felülvizsgáló és műszaki ellenőr nem fogadta el a lágy forrasztással készült kötéseket. Valamikor régen úgy tanították, ha jól emlékszem, hogy a védővezetőket csak kemény forrasztással szabad kötni. Mert a kemény és lágy forrasztás között van némi különbség. Az MSZ 1600-1 szabvány úgy látom ezt nem részletezi ilyen mélységig, de valahol csak le volt ez írva  :D.

Fecó

"Én úgy gondolom"

Egy felülvizsgálatnál ilyet ne mondjunk. Javaslom ragaszkodjunk az akkor érvényben lévő szabványokhoz. Számomra továbbra sem világos, ha forrasztanak vezeték-összekötést, miért kínlódnak rá még pluszban KF-1-et? De ne feltételezésekből induljunk ki. Ha forrasztva van, el kell fogadni, az akkori létesítés megengedte. Ha nincs forrasztva, akkor nem jó, a KF-1 csak tömör vezetékekhez jó, már hivatkozhatsz a hibáknál az adott kötőelem technológiai leírásához. Megvizsgálva az 1600 tűzveszélyes helyiségeire vonatkozó leírását, nem gondolom hogy tiltott lenne az acidax doboz, vagy annak kifúrása rögzítés céljából, sőt külön előírásokat sem támaszt. Bár javasolja, hogy ha van rá lehetőség, akkor a kötéseket ajánlott a kisebb tűzveszélyességi osztályba sorolt helyiségekben elvégezni, de nem tiltja! Azért szúrópróbaszerűen nézz bele 1-2 dobozba, nyilván ha szitává van fúrva, repedt, van felesleges lyuk rajta az nem normális. Valóban ma már vannak jobb anyagok, biztonságosabb kötőelemek, de csak akkor minősíts hibának valamit ha valóban konkrét szabványi előírás tiltja, vagy tényleges veszélyt rejt, mert sérültek a berendezések. Ajánlásokat tehetsz benne a karbantartásra vonatkozólag hogy tiszta legyen a lelkiismereted, de ha lehibázol valamit, akkor annak a javítására határidőt kell szabni, meg kell csináltassák, és ha indokolatlan, akkor ez senkinek sem jó. Én úgy gondolom :)

recens

Talán jól gondolod, de nézzük meg a jó öreg MSZ 1600-1:1975 szabványt, igaz már visszavonták.

8.5 Dobozok
8.51 Éghetõ anyagú épületszerkezeten és épületszerkezetben csak
a 650 °C hõmérsékletû izzóhuzalos vizsgálatot (MSZ 8880/19) kiállt,
a vonatkozó szabványnak megfelelõ és a szabványos megkülönböztetõ jel lel ellátott*,
zárófödéllel felszerelt dobozok alkalmazhatók.
Az elõzõ bekezdés szerinti dobozok termékszabványának hatálybalépéséig alkalmazhatók olyan
dobozok is, amelyek a 650 °C hõmérsékletû izzóhuzalos vizsgálat (MSZ 8880/19) helyett a
Bunsen-égõs melegállósági vizsgálatnak (MSZ 9850) felelnek meg .**
8.52 A dobozokat szilárdan kell rögzíteni.
8.53 A doboznak az éghetõ anyagú épületszerkezettel érintkezõ felületén csak olyan nyílás lehet,
amely vagy lefedett (pl. felerõsítõ csavarral, záródugóval), vagy az éghetõ anyagú
épületszerkezettõl minden irányban legalább 2 mm-re van a dobozon lévõ nyílás széle.

Csak kérdezem az acidax mindenben kielégiti a fent leirt követelményeket ?

JUVILL



"Csak kérdezem az acidax mindenben kielégiti a fent leirt követelményeket ?"

Az acidax nem elégíti ki a követelményeket.
Ha már 1980-as a szerelés.
MSZ 1600/15 számú szabvány 3.23 pont.