Villámvédelem

Indította tothgyula, 2013. április 04., 07:48:53 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

tothgyula

Tisztelt Fórumozók!
Az új MSZ EN 62305 szabvány egyetlen kötetben való kiadását javasolom, kemény kötésű kivitelben. Hasonlóan a jó öreg MSZ 274 szabványhoz, és persze elérhető áron, nagyobb példányszámban! Így a kiadónak is gazdaságos és Magyarországon sokak számára, elsősorban tervezők, kivitelezők, felülvizsgálók de laikusok számára is hozzáférhetően.  A Rendőrség megelőzött bennünket az új balesethelyszínelő GPS rendszerével. Ez is indokolhatja, hogy ne álljunk meg a fejlődésben a Szabványok elérhetetlensége(drágasága) miatt. Tudjuk, hogy milyen nagy mértékben megnövekedett az érzékeny elektronikai készülékek, berendezések száma. Nem sorolom, mert Mindenki tudja, így nagyon időszerű egy új Villámvédelmi Szabvány megjelentetése. Az MSZT bizonyára érzi ezt a kötelezettségét. Tisztelettel Toth Gyula MEE tag.

Novill

Az ötlet nem rossz. Igen sokan emlékszünk arra a kis könyvekre, melyek különböző színűek voltak. Amelyeket meg lehetett találni szinte minden munkahelyen a vezető szerelőknél, felülvizsgálóknál, ahol problémás volt az A4-es méretű szabványok tárolása és kezelése. Ami akkor nagyon jól bevált a használhatóságon túl, olcsó elérhető ára volt mindenki számára. Szinte minden valamire való szerelőnek volt a tulajdonában, a változás ritkábban volt mint ma napság. Kiegészítők jelentek meg ami csak változást írta le. Magyarul jelentek meg.  Ez nem így van a mostani MSZ EN 62305 nél.  El tudom képzelni milyen magas ára lenne ezen kiadványoknak a megjelenési ára, ugyanúgy mint a képzések árai.  Sok kollégával a beszélgetések során kiderült szeretnék elvégezni a villámvédelmi felülvizsgáló tanfolyamot, csak nincs rá pénzük. Ez régebben nem okozott gondot senkinek. Szeptembertől feltehetően ez még rosszabb lesz. Fel lehet fogni ezt úgy, hogy a piac szűkítés egy módja sajnos sokak számára már. Sokan vagyunk itt a fórumon akik MEE tagok vagyunk. A rendeletek alkotása során még sem sikerül érvényesíteni a szakma akaratát, lásd az ellentmondást a legutóbbi EBF tűzvédelmi vizsgával kapcsolatosan. Remélem, hogy a változások pozitív irányba fognak elmozdulni és lesznek ilyen kiadványok elérhető áron. Mert a szakmai fejlődés szintjének emelése, úgy gondolom mindenkinek az érdeke közép és felső szinten is.

Novill


Gyurmaúr(fi-relé)

Bezzonyáám! sokan azt képzelik, hogy az ő házuk az ugyanmá, meg dehogyis, pedig még akkor sem lehet bárki teljes nyugalomban, ha nem az ő épülete a legmagasabb az utcában, illetve a fák, az utcai villanyoszlopok magasabbak, mint a kecó. De ha mégsem a házba csap a villám, attól még az utcai csupasz légvezetékekbe, az oszlopba, a közvill lámpa traverzébe, a szomszéd ház antennájába, a bejövő 0.4-es csatlakozó vezeték tetőtartójába, miegymásba még bőven belecsaphat, mely ugye szétterjedve a közeli szomszédoknál gerincre vághatja az egész vill hálózatot, nem is beszélve a drága híradástechnikai, háztartási, informatikai eszközökről. Épp ezért vállaljunk be akár egy kis balhét is azért, hogy 1-1 vill kivitelezésnél az ügyfelünk bólintson rá a "B", "C" és persze a "rizikós" dugaljak, fixen kötött cuccok csatlakozási pontjainál "D" túlfeszvédelmi cuccokra! Az 1. nagy csatt után imába fogják foglalni a nevünket!! 

tothgyula

Tisztelt Fórumozók!
Ez az újabb villámkár ismét megszólalásra bírt.
Egy éve írtam arról, hogy milyen hasznos és időszerű lenne az új villámvédelmi szabvány (MSZEN62306 sorozat) egy kötetben, kis méretben való kiadása. Süket fülekre talált az indítványom. Jön a zivataros évszak és előtérbe kerül a téma. De a sok tanfolyam helyett és mellett még mindíg nem érzik az ILLETÉKESEK,hogy előbbrevigyék ezt a témát???? Amikor már könyvtárnyi könyvet olvashatunk a NET-en, miért akkora feladat ez? Csak pénz kérdése? Vagy megvárjuk, hogy még bekövetkezzen egy jó pár villámkár, akár robbanással is. A Kossuth rádió ma délutáni műsorában hosszan foglalkoztak a háborús robbanó szerkezetekkel és azok hatástalanításával. A mi "Villámvédelmi témánk" is megérdemelne egy ilyen fajsúlyú műsort! Kíváncsian várom, hogy ki fog majd 1 év múlva reagálni e kis szösszenetre?
Tisztelettel Toth Gyula felülvizsgáló.

nyaki

Üdv!
Épp most került hozzám egy kisebb, lelátók nélküli sportpálya komplett világítási rendszerének tervezete, amiben 4db, 20m magas oszlopon 24db lámpatestet helyeznének el. A kiírás olvasása közben feltűnt, hogy sehol nem szerepel a villámvédelem kiépítése.
Értetlenül állok előtte annak fényében, hogy egyszer láttam egy oktatóvideót pont egy ugyan ilyen kialakítású sportpályával kapcsolatban, ahol is a villám bevágott az egyik oszlopba és az oszlop közelében szaladgáló focisták szinte egyszerre rogytak a földre, ami véleményem szerint a lépésfeszültség miatt lehetett.
Az ilyen jellegű létesítményeknél miért nem alkalmaznak földelő hálót a pálya alatt, amit összekötnének a világítási oszlopokkal, a levert földelőkkel és az egészet bekötnék a fő földelőkapocsba?

Simon Endre

Bizonyára nem leszel népszerű az észrevételeddel de próbáld átverekedni. A rács vagy meamder "EPH" elsőrendö villámvédelmi földelésként is szolgálhat. Ha még nem folynak a talajmunkák a gyeptelepítéshez vagy a tartánozáshoz időben vagy. A hiranyagot juttasd el a projektvezetőhöz a finanszírozóhoz és a sport szakreferenshez mert ez nem csak szakmai, hanem humán szempont is. Egyébként ***** az ötletért és széles látókörért.

nyaki

Min verekedjem át magamat? Ezen a rendszeren? ...ezen már sajnos nem lehet segíteni, mert mára fájdalmas lett a gondolkodás. :-\  Le kellene teljesen rombolni és gyökeresen új alapokról kezdeni, amit a józan paraszti ész vezérelne.
Egyébként nem írtam semmi különlegeset, a Földtől, az áldott Anyaföldtől elrugaszkodott dolgot, hiszen pl. a nagyfesz trafó- és elosztóállomásokon "néhanapján" alkalmazni szokták.
...ettől függetlenül köszi a csillagokat. :)

tothgyula

Üdvözletem!
Hasznos lenne a kérdést elküldeni  az "Elektrotechnika"Érintésvédelmi Munkabizottságának. Úgy tudom, hogy Villámvédelmi Szakbizottság külön nincs, de bizonyára pontos, szakszerű választ kaphatnánk.Én rendszeresen olvasom, E-mail cím:elektrotechnika@mee.hu
Valamennyien tanulhatunk belőle.Jogos az 5 csillag.
TothGyula felülvizsgáló

Sztrogoff

Hm. A földelés viselkedése a villámárammal szemben nem olyan, mint az ipari frekvenciás áramoknál. Erről Horváth professzor úr még az ő általa szerkesztett villámvédelmi felülvizsgálói jegyzetben is értekezett, tán az utolsó, amit őtőle forgalmaztak, az a 2001-es volt, legalábbis nekem ez van meg, meg a 2009-es, az már más műve. Idézek egy mondatot: gyorsan változó áramlökés esetén ugyanis a földelők induktivitása miatt a távolabbi részek hatása alig érvényesül. Mondjuk ez a hatáscsökkenés úgy egészen durván 50 m-nél nagyobb hossznál jelentkezik.
Erről a témáról emlékeim szerint a szintén Horváth professzor úr szellemi gyermekének tekinthető MSZ 274-ben sem esik szó.