MSZ HD 60364-5-54:2012 Földelőberendezések és védővezetők

Indította Novill, 2012. december 13., 18:19:44 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

recens

Az új szabvány csak horganyzott acélt engedi és utal a bevonat vastagságára és folytonosságára, valamint sima és megfolyás mentes legyen.
Talán ezért engedékenyebb.

nyaki

...ja és csak hegesztett kötést engednek a föld alatt, ráadásul a varrat minimális hosszát is meghatározzák, amit horgany spray-vel kell kezelni.

Tamás

Üdv Mindenkinek!

Ebben az új szabványban találtam három képet, amiből kettő szerintem egy kicsit furcsa, főleg a 2.példa !
A PEN vezető kötése szerintem nem megfelelő a 2. példán!
Az 1.példa oké, de a kettes!?

Vagy az új szabvány szerint már mindegy hogy hová kötjük a PEN vezetőt?
Már ez sem számít?
Mi a véleményetek a képek alapján?

Tamás

nyaki

Üdv!
Véleményem szerint az 1. és 3. volt(?) a kőbevésett szabály, de a 2.-kal sem lő bakot.

Fecó

Házi feladat, a témában szereplő szabvány alapján határozzuk meg egy tömör anyagú rúdföldelő hosszát! Plusz pontért pedig kérném a leírást, pontosan idézett szabványponttal, hogy milyen mélyre, hány centire a talaj felső részétől, esetleg viszonyítás a fagyhatárhoz, szóval konkrét dolgok. Ez mégis minden érintésvédelem alappillére, gondolom már mindenki tisztában van a dologgal feketén-fehéren...

nyaki

Ez véletlenül nem-i tervezői feladat? Ez lényeges lehet pl. egy nagyfeszültségű transzformátor és elosztó állomásra vagy egy mélyföldelő kialakításánál, esetleg nagy kiterjedésű villámvédelmi hálózatnál. Nem egyszerű feladat, mert komplex számításokat és anyagismeretet igényel. Valamikor tanultam, de a mai szabványos anyagokkal felvértezett világban már jó ideje nem is használtam.
Nem hiszem, hogy a villamos kollégák is ilyen szinten terveznének, mivel a jelenlegi MSZ HD 60364-5-54 szabvány csupán egy számszakilag maghatározhatatlan, számottevő földelési értékről hadobál, így nem marad más, mint a bótba bemenni, oszt van készre szerelt szabványföldelő, amit simán leütni, majd mérni és csókolom. Persze ha valaki eléggé eltökélt, akkor a régi MSZ172 szerinti max. 10Ω-os RA értéket szívén viseli, ami így már megfelel az MSZ EN 62305 szabványnak is, főleg, ha a szonda teteje a talajszint alatt van min. 50cm-re.

Fecó

Bizonyos létesítményeknél tervezői feladat, és a villámvédelmi célú földeléseknél még vannak is követelmények. Most, egy lakóépület földelésére gondoljunk, tervező kihagyva. Az elmúlt időszakban egy villanyszerelő boltban jártam, földelőszondát vásárolni. Az új készletük 1,5 m hosszú (nem tévedés) szondából állt, szépen horganyozva, hegesztett köracél levezetővel. Gondolom még meg is felelt a bevonatvédelem a szabványnak. Kérdeztem tőlük, "ez valami gyerekföldelő, vagy babaházakhoz van?" Azt a választ kaptam, hogy ezt viszik a villanyszerelők, mert könnyű leütni! Nos, mivel lakóházak esetében érintésvédelmi felülvizsgálat nincs, és a földelési ellenállás mérésére hitelt érdemlő módon csak erre a célra gyártott műszerrel lehet (amit nem vesz meg mindenki) sőt, semmilyen jelenleg érvényes szabvány nem írja elő a szonda hosszát, telepítési mélységét, sem ellenállását, mi jogom van kritizálni a boltban kapható szondát, vagy azt a szerelőt, aki ezt használja?

tothgyula

Üdv. az Olvasónak!
Bonyolítsuk egy kicsit! A MSzEN62305-3-5.4.22 pontja szerint van "A" és "B" typ. földelő. A szabvány ismeretében 2.2 táblázatból indulhatunk ki. Idézet:"A felszín alatti fémszerkezetek esetén a szokásos kémiai korrózión túl az elektrokémiai folyamatokra is tekintettel kell lenni, amely azonos közegbe (pl. talajba) ágyazott különböző anyagú fémek, különböző közegekbe (jellemzően betonba és talajba) ágyazott azonos vagy különböző anyagú fémek között lép fel, ha azok fémes összeköttetésben vannak (pl.betonalap-földelő és azt kiegészítő, talajban elhelyezett földelőszondák esetében.).
A fenti szabvány 2.3táblázata megadja a földelő méreteket.Horg. acél "A" tip-nál: 16mm átm.
                                                                                            Horg. acél "B" tip-nál: 10mm   ".
A földelő hosszát a szabvány 2.2 ábrájából lehet leolvasni.
Úgy gondolom, hogy a feladat kiötlője erre a szabványismeretre volt kíváncsi. Szkennelni sajnos nem tudom a táblázatokat. Üdv. TothGyula felülvizsgáló.

nyaki

Nos, igen.
A földelővel kapcsolatos számszerű kitételekkel szinte csak az MSZ EN 62305-3 szabványnál beszélhetünk.


Gyurmaúr(fi-relé)

Fecó megjegyzéséhez kapcsolódva, eddigi mérésekkel alátámasztott személyes tapasztalataim alapján 2 méternél rövidebb szonda nem szonda, de inkább 2.5-3 méteressel van esély elérni a megfelelő földelési ellenállási értékeket! Ja, hogy azt "melós" dolog leverni?? Kérem szépen, aki villanyásznak megy, az tartsa magát kondiban...  8)