Fûtõkábelek telepítése!

Indította krisz1986, 2012. január 18., 12:46:57 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

krisz1986

Az érdekelne,hogy nézz ki ez a gyakorlatban? Hogy és mi alapján tervezik és számolják az anyagot stb.


JUVILL


Javasolnék egy linket a méretezéshez.
Ez pl. egy DEVI típusú fûtõkábel.

DEVI fûtõkábelek alkalmazásai

Novill

A téma jó! Nagy ritkán mi is szoktunk fektetni fûtõkábeleket. A juvill kolléga által beillesztett linken kívül több gyártó és forgalmazó weblapján találhatóak  még a méretezéssel kapcsolatos információk. Én személy szerint DEVI fûtõkábelt részesítem elõnyben, Igaz ettõl olcsóbb fûtõkábelek is kaphatóak. A problémát ott látom a kivitelezésnél, amikor meg van beszélve, hogy hány cm burkolat jön a kábel fölé. Sokszor elõfordult, hogy jóval több jött rá mint ami meg volt beszélve. Így már veszít hatékonyságából. Szerintem egy gépkocsi felhajtónál kell 4-5 óra is felfûtéshez. Ebbõl következik, hogy automatika nélkül nem célszerû használni. Viszont az automatika anyagára 100eFt körül mozog. Amit javasolni tudok inkább méretezzük túl, anyagban drágább, viszont hatékonyabb. Fogyasztás tekintetében pedig nem lehet csodát mûvelni, a fizika törvényszerûségei állnak fenn.

krisz1986

Juvill által beilesztett linket nézzem éppen. Közben eszembe jutott még egy kérdés. Ezeknek a fütökábeleknek milyen általános üzemzavarai és hibái lehetnek?

nova

Krisztián!

Ha a fórumon körülnézel ebben a témában voltak már beszélgetések fûtõkábel hibákról.

Elektromos fûtések - Villanyszerelõ Szakmai Fórum
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

lackó

Az általános fûtõkábel hibák:megfúrás,elvágás,megnyúlás,beázás.Ebbõl adódóan zárlat,szakadás vagy olyan földzárlat ami még a kis automatát nem kapcsolja le (nincs FI relé)Stb.

faxelektro

Jó estét
            Leraktak 10 négyzetméter Korea healting.EU gyártmányú fűtőszönyeget és ajánlják a RCD 03 G-30mA életvédelmi dugaszt. A fűtőszönyegnek nincs földelés nem is kell az lenne a kérdésem,hogy akkor fontos-e az életvédelmi dugasz?

Fecó

Sajnos nincs földelése, de a felületfűtésekre vonatkozó szabvány alapján kellene neki fémhálót elhelyezni. Az ÁVK szintén kötelező ide. Így már együtt értelme is van. Egy másik topikban már kiveséztük ezeket a fűtőfilmeket...

Tapatalkkal küldve az én HTC One_M8 eszközömről


morcikutya

Sziasztok!
Palántanevelőt készítek (mikrokontrolleres hő és páraszabályzás, hőmérsékletfüggő megvilágítás stb) A fűtését fűtőfilmmel fogom megoldani. A dokumentációja szerint lehet járólap alá is elhelyezni. A rétegrend ha lehet így nevezni a következő lesz (alulról felfelé haladva): ytong lapok erre egy vékony réteg csemperagasztó, erre jön a fűtőfólia, majd PE fólia (hozzávaló vastagságú ) alét szélén legalább 10-10 cm ráhagyással. Erre csemperagasztó, beleágyazva 1cm lyuktávolságú rozsdamentes acél háló (mint földelés és EM védelem). A bekötéshez 1x es szigetelésű kábeleket használok, de behúzva vékony szilikoncsőbe (ez van itthon), a  a fűtőszőnyeg felöli vég lezárva gyantás zsugorcsővel majd ez beágyazva a saruk szigetelésére szolgáló bitumenes szalag alá. A palántanevelő váza szögvasból ill. zártszelvényből készül természetesen közös földelési pontba bekötve (2 helyen terveztem). ÁVK 30mA-es közbetlenül a palántanevelő kis betápszekrényében.
Jó lesz így esetleg még kifelejtettem valamit?

Fecó

Én nem ismerem a szilikoncső villamos paramétereit, valószínűleg nem lesz vele baj, de mégsem villamos célra készül gondolom. Az alapelgondolás szerintem jó, a védelmi eszközök is a fémhálóval egyetemben (bár a szabvány megengedi a padlóban a 30 mm osztást, falban viszont 3 mm-t kér). Tudom hogy magadnak csinálod, de azért ezt figyeld:

"Minden vonatkozó fűtőrendszerhez dokumentációt kell adni, amelynek a következő információt kell tartalmaznia,ahol szükséges:
– a fűtőegység gyártója és típusa;
– a beépített fűtőegységek száma;
– a fűtőegységek hossza/felülete;
– a névleges teljesítmény;
– a felületi teljesítménysűrűség;
– a fűtőegységek elrendezése vázlat, rajz vagy kép formájában;
– a fűtőegységek helye/mélysége;
– a csatlakozódobozok helye;
– a vezetők, árnyékolások és hasonlók;
– a fűtött terület;
– a névleges feszültség;
– a fűtőegységek névleges (hideg-) ellenállása;
– a túláramvédelmi eszköz névleges árama;
– az RCD névleges kioldóárama;
– a fűtőberendezés szigetelési ellenállása és az alkalmazott próbafeszültség;
– a levezetési kapacitás;
– termékismertető, amely előírást tartalmaz a fűtőegységek környezetében jóváhagyott anyagokról a szükséges beszerelési útmutatóval együtt. Ha nem az ajánlott anyagokat használják, akkor konzultálni kell a gyártóval. Ezeket az adatokat a fűtőrendszer elosztótábláján vagy annak közelében kell feltüntetni."