Villamos biztonsági felülvizsgáló továbbképzés

Indította pgz, 2024. január 03., 20:07:10 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Fecó

"Tehát ha a lakóépületben egyéb "munkahely" is van azokat meg a VMBSZ 1.13.2 dc szerint 3 évente vizsgáld."

Pont ez a baj, miért vizsgáljam a VMBSZ szerint, ha a munkahelyekre van előírás a 10/2016-ban, és az csak szerelői ellenőrzést kíván meg 6 évente? A VMBSZ-t akkor kell alaklmazzam a munkahely esetén, ha nincs eltérő rendelkezés a 10/2016-ban. De az a baj, hogy szinte csak eltérő rendelkezés van :)

pkajos

A VMBSZ szerint is 3 év, de ha gondolod értelmezd a 10/2016 NGM szerint, ott is 3 év :)

19.§.

(7) *  Az időszakos ellenőrző felülvizsgálatot – a Villamos Műszaki Biztonsági Szabályzat rendelet szerinti lakóépület, kommunális épület és egyéb épület villamos berendezései kivételével – villamos biztonsági felülvizsgálattal rendszeresen, legalább háromévente kell elvégezni a munkahelynek minősülő helyen. *

Aztán még értelmezd az "azonos" fogalmat (VBF)  itt és ott.

A 10/2016NGM esetében nem az MSZ HD 60364-6:2017 szerint fogod megnézni.. HA DE, akkor máris kb a "rendes" VBF vizsgálatnál tartasz.   

Mit nem akarsz csinálni?  És miért?
Összekötő berendezés -fogalom (a kettő közül) is csak a 40/2017 NGM-ben van.

Szerintem túlgondolod a dolgokat.. Ha valami zavaros, nem tiszta - mert itt több is van, tudjuk- javaslom a szigorúbb elvárás szerint eljárni.. 


A VBF másik, "részfelülvizsgálatát" ki fogja elvégezni? 


Fecó

Pont azza van a bajom amit idézel:

"lakóépület, kommunális épület és egyéb épület villamos berendezései kivételével"

Munkahelyek esetében csak akkor kell 3 évente, ha az nem lakó, kommunális vagy egyéb épületben van. Akkor ezek szerint ha a munkahely lakó kumunéális vagy egyéb épületben van, oda 6 évente, szerelői ellenőrzés van előírva.

"Az időszakos ellenőrző felülvizsgálatot szerelői ellenőrzéssel legalább a következő gyakorisággal kell elvégezni:
az összekötő és felhasználói berendezésekről, valamint a potenciálisan robbanásveszélyes közegben működő villamos berendezésekről és védelmi rendszerekről szóló rendelet (a továbbiakban: Villamos Műszaki Biztonsági Szabályzat rendelet) szerinti lakóépület, kommunális épület és egyéb épület villamos berendezésein hatévente"

Én ugyanúgy megcsinálom a VBF-et munkahelyeken, de ha a fenti rendelet szerint kell eljárjak, akkor elég lenne a szerelői ellenőrzés 6 évente. A 10/2016 a VBF-et nem kéri, csak munkahelyeknél, ha az nem lakó, kommunális vagy egyéb épületben van. De nézd meg mi számít lakó, kommunális és egyéb épületnek:

"lakóépület: közvetlenül a közcélú elosztóhálózatra csatlakozó és alaprendeltetése szerint lakhatás, üdülés célját szolgáló építmény vagy lakóközösségbe szervezett, több lakásból álló egység és a hozzá tartozó, alaprendeltetéstől eltérő célra szolgáló helyiségek összessége, továbbá az előbbiek elhelyezésére szolgáló építmény vagy alkalmas telek;

kommunális épület: közvetlenül a közcélú elosztóhálózatra csatlakozó villamos berendezéseket tartalmazó, az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 2. § 9. pontja szerinti közhasználatú építmény;

egyéb épület: közvetlenül a közcélú elosztóhálózatra csatlakozó, alaprendeltetése szerint kommunális épület vagy lakóépület kategóriájába nem tartozó különálló épület, amelyhez tartozó felhasználási hely csatlakozási pontján vagy csatlakozási pontjain összesen 50 kVA-nél nem nagyobb teljesítmény áll rendelkezésre;"

Szóval ezeknél az épületeknél (mivel ezek a kivételek a 3 éves VBF alól) csak 6 évente szerelői van. És mivel ez eltérő rendelkezés a munkahelyek esetében a 40/2017 alatt leírtaktól, ezért ide nem kell alkalmaznom a 40/2017 3 éves periódusát, és a VBF-et. Miért lehet ez évekl óta így?

pkajos

A szerelői ellenőrzés: villamos gépen, berendezésen az érintésvédelem alapvető hibáinak kimutatása céljából, erősáramú villamos szakember által végrehajtott, műszeres mérést nem igénylő ellenőrzés;
Semmi baj, ha nézegeti, szemrevételezi a szerkezeteket kezdeti , és befejező tevékenységként..
Ahogy a munkáltató előírta..

Mivel a Te eseteben műszeres mérések is kellenek -és a felülvizsgáló is villanyszerelő- Tehát ide kell a felülvizsgálói jogosultság.

Ha innen (10-es), ha onnan (40-es rendelet) nézem munkahelyek esetén 3 évente kell az időszakos felülvizsgálatát elvégezni. Mivel a rendeletből nem látod, hogy mely műszaki előírások is alkalmazandók - marad az MSZ HD 60364-6:2017. 
És ha e szerint csinálod, akkor a közvetlen és nem csak a közvetett érintés elleni védelmének, valamint az érintésvédelmi berendezés (ha tudnák pontosan mi ez) megfelelőségét ellenőrzöd és dokumentálod.

Azért azt megnézném a T. Megrendelő arcát, amikor elmeséled a 40-50 éves szerekénél a jelenlegi előírás szerint vizsgálod és szintén a jelenlegi szerint minősíted -és szerelje át a kócerájt, mert így nem megfelelő!
És akkor hogyan is lesz a társasház összességében megfelelő? Mi van a tűzvédelmi jellegű vizsgálattal?

Szóval nem végezheti el a munkát felülvizsgálói jogosultság nélkül "síma" villanyszerelő mert ahogy láttuk a műszeres mérés nélkül csak valami "házi" ellenőrzés, ami jó adalék (akár elvárás). Nem hiszem, hogy kiadnál megfelelő minősítést, ha nem Te néznéd meg a létesítést-illetve nem mérnél, ahogy kell.     

Fecó

"Ha innen (10-es), ha onnan (40-es rendelet) nézem munkahelyek esetén 3 évente kell az időszakos felülvizsgálatát elvégezni."

Nem, elolvastam számtalanszor, a 10/2016 szerint munkahelyen csak akkor kell 3 évente VBF, ha az NEM lakó, kommunális és egyéb épületben van. Szerinte 6 évente szerelő ellenőrzés kell a lakó, kommunális és egyéb épületeknél. Sajnos ez az egész szerelői ellenőrzés (nem rossz gondolat pedig) még az MSZ 172-ből maradt itt, amit visszavontak ugyan 2003-ban, de a fenti rendelet még életben tartja.

Társasháznál a közös képviselő, mint üzemeltető vizsgáltatni fogja veled a társasház közös használatú részeit (VBF-el), de nem fogja kifizetni az épület aljában működő élelmiszerbolot felülvizsgálatát ha nem ők üzemeltetik. Ezek általában külön-külön valósulnak meg. Persze a bolt fogyasztásmérőjének a betápláló méretlen vezetéke, még lehet társasházi üzemeltetés alatt, de a bolt villamos berendezéseit annak az üzemeltetője fogja leméretni. Ha leméreti. Csak ugye nonszensz, hogy társasháznál VBF 3 évente (mert általában 32 A feletti) a bolt meg 6 évente szerelői, mert munkahely ugyan, de lakóépületben van.

Abban viszont igazad van, hogy most már a 10/2016-ba is bekerült:
"A minősítő iratban a vizsgált berendezést minden esetben az irat kiállítása idején érvényes előírások szerint kell minősíteni."


pkajos

..úgy látom hiába próbálom - a zavaros jogszabályi környezet ellenére - elmondani..

"Szerinte 6 évente szerelő ellenőrzés kell a lakó, kommunális és egyéb épületeknél."

De mivel az is szerepel, hogy nem elég nézegetni, hanem méréssel is kell igazolni a védelem hatékonyságát -ezért ez felülírja az elvárt képesítést (sima villanyszerelő) és a feladatokat (szemrevételezés).. Tehát a 6 évente szemrevételezés-kuka!

A VMBSZ  1.13.2  d)
legalább 3 évenként villamos biztonsági felülvizsgálat végzése
da)...
db)...
dc) a Villamos Műszaki Biztonsági Szabályzat szerint lakóépület, kommunális épület, valamint egyéb épület villamos berendezésén, ha az munkahelynek minősül;


Már kérdeztem...  érted, látod, hogy a "villamos biztonsági felülvizsgálat" fogalom mit is jelent a 10/2016 NGM és a 40/2016 NGM  szerint.  Mi is van a tűzvédelmi jellegű vizsgálattal?

Mivel a 40/2017 NGM -jogosan- nem is értelmezi elegendőnek a "csak" közvetett érintés elleni védelemnek a vizsgálatát....- mindenképpen a szigorúbbat kell választani..

Továbbra sem igaz, hogy műszeres mérés nélkül, csak szerelői ellenőrzéssel egy "mezei" villanyszerelő villamos biztonsági felülvizsgálatot végezhetne, óvodákban, iskolákban, rendelőkben.


Fecó

Mindent értek én, és én is a szigorúbbat alkalmazom. Di miért is kellene munkahelyek esetében elővegyem a 40/2017-et, ami ezt írja:

"(5) Az e rendeletben foglaltakat a jogszabály alapján munkaeszköznek minősülő villamos berendezések időszakos ellenőrzésére jogszabály eltérő rendelkezése hiányában kell alkalmazni."

Hiszen a fenti rendelet azt kéri, hogy csak akkor alkalmazzam, ha nincs eltérő rendelkezés a 10/2016-ban. És mivel van eltérő rendelkezés a 10/2016-ban, ezért akkor nem kell alkalmazzam. Miről szól ez a pont, ha nem erről?

pkajos

1., A 10/2016 NGM  2.§. j) szerint a szerelői ellenőrzés műszeres mérést nem igénylő ellenőrzés

2., Amely felülvizsgálatot el kell végezni a villamos berendezésen (10/2016 NGM 19.§.1.szerint) : az a közvetett érintés elleni védelmének, valamint az érintésvédelmi berendezés megfelelőségének ellenőrző felülvizsgálata

3., Tehát a 10/2016 NGM 1. pont (ami tehát a szerelői ellenőrzés) a példa szerinti vizsgálathoz, elvárás teljesítéséhez nem alkalmas, nem elégséges- ha értjük is a 2. pontban lévő fogalmakat,  ezért villamos biztonsági felülvizsgálat keretében kell gondoskodni.

Amúgy ha megfejted a két rendeletben azonos elnevezés (VBF) "tartalmát" -feltétlenül végezd el a tűzvédelmi jellegű vizsgálatot is (ahogy a 40/2017 NGM szerint elvárt VBF-nél ), mert akkor lesz "teljes" a vizsgálat. 
Sose fogod elmagyarázni tudni a tulajnak ezeket a finomságokat, a rendeletekben tisztázatlan anomáliákat, hogy mi miért is kell. 
A csatlakozó pont után több rész is KÖZÖS használatú, v. tulajdonú, az a fogyasztó kizárható ebből aki a kizárólagosan használt részeket (szerkezeteket nem vizsgálja teljes körűen, v. nem megfelelően üzemelteti v. nem tartja karban.  (Ezekről illene meg is állapodni..., ahogy pl. a közös védelmet biztosító villámvédelmi berendezés vizsgálatának, karbantartási költségének elosztásáról is)         




Fecó

Tudom, hogy a szerelői ellenőrzés nem igényel műszeres mérést, és azt is, hogy a 10/2016 van ahol csak az érintésvédelem ellenőrzését kéri. De sajnos mivel rendelkezik ezekről a dolgokról, ezért van benne eltérő rendelkezés, ezért ha szó szerint vesszük, nem kellene alkalmaznom a 40/2017-et rá.

Én már egy ideje azt csinálom, hogy elvégzem a VBF-et minden esetben, és a következő felülvizsgálat módjánál és esedékességénél nem egy időpontot adok meg, hanem minden rendelet, ami az időszakos felülvizsgálatot kéri, felsorolom pl:

10/2016. (IV. 5.) NGM rendelet alapján munkahelyekre és munkaeszközökre: szerelői ellenőrzés 2030. január 14.
40/2017 (XII. 4.) NGM rendelet alapján az 1§ létesítményeiben: villamos biztonsági felülvizsgálat: 2027. január 14.
54/2014. (XII. 5.) BM rendelet (OTSZ) 277. § szerint: időszakos tűzvédelmi felülvizsgálat: 2030. január 14.

Aztán a legközelebb lejáró dátumot vastag betűvel szedem, és ha már ilyen frankó a szabályozásunk, akkor válogasson a munkavédelmis kedvére. Hiszen mindhárom rendelet mást-mást akar, hát legyen...


pkajos