Régi ház földelése

Indította pintyu, 2013. február 04., 21:42:18 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Villanyász_2018

Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2019. szeptember 02., 12:07:43 DÉLUTÁN
Hát, az kellemetleníti a dolgot, valóban.
Mondhatni megkönnyebbültem, nem agyalok rajt. Ha elfogadják a bővitést, vállalom,ha nem, akkor foltozza meg más bátor jelentkező. Igy is baráti árat adtam, figyelembe véve a körülményeket.

SzaboMark

Sziasztok!
Volna nekem egy kérdésem.
Utánna néztem,foglalkozom is fogyasztásmérő kialakítással(illetve a vállalkozó akinél dolgozom de általában én csinálom). Ugye a földelőszondát a mérőhelytől max 1m-re szoktuk leütni és a fogyasztás mérő alatt egy mérőpontot hagyni és onnan az elmenő dobozba hozzákötjük a védőhöz. Na adott egy nagyon régi paraszt ház. Teljesen felújítva. Na úgy csináltam meg,hogy régen nem volt elosztó ezért átforgattam az első kötődobozból a tápot(a fogyasztásmérőtől jövőket) az általam csinált elosztóhoz. Innentől pedig teljesen új a rendszer. Na most a probléma az,hogy a földelés szar de nagyon. Védőföld és fázis között 140V feszültség mérhető. Na most gondolom én vagy nagyon rohadt a földelőszonda vagy nincs is. Fogyasztásmérőt nem akarunk egyenlőre cserélni,majd a ház teljes körű felújítása(tető,szigetelés) kb 2 év múlva lesz viszont addig valami ideiglenes megoldást szeretnék találni. Arra gondoltam,hogy veszek egy földelőszondát és leütöm a kiskertbe(kb 3méterre van a fogyasztásmérőtől),majd elviszem az elosztóhoz és ott rákötöm a PE sínre ahova csatlakoztam a fogyasztásmérőtől eljövő piros vezetékkel.Ezt egyszer feltettem kérdésnek egy fb csoportba ahol lehurrogtak de nem indokolták. A fogyasztásmérőnél is mi az eljövőnél kötjük rá a védőre és az interneten is utánna néztem ott is a PEN szétválasztás után kötik össze a szondát a földeléssel. Jövő év vége felé mindenképpen lesz új fogyasztásmérő.

Sztrogoff

A facebookos csoport is olyan, mint az Élet, vannak, akik tudnak, és vannak, akik nem. Semmi sem tiltja másik földelő létesítését, és párhuzamosan kapcsolását (bár, ha közel vannak egymáshoz, akkor nem javítanak sokat). De azért pontosítsuk a kijelentést, a régi is az elosztótáblára csatlakozik?

sz.erik8

Semmi probléma nincs az ötleteddel, ahogy az előttem szóló is mondta, nyugodtan létesíthetsz még egy földelést. Ha precíz vagy, még ellenállást is mérsz ( no de nyílván nem a talaj vezetőképességével van a baj) . A PEN vezetőt mindenképp földelni kell, (akár nyugodtan több helyen is!) persze az áramvédő kapcsoló előtt.

reka

Szerbusztok!
Frissen regisztrált vagyok, még nem nagyon ismerem az oldalt, de segítséget kérnék.
100 éves ház, öröklés jogcímen került hozzám. A vezetékelése is ősrégi, földeletlen, a 80 éves, azóta elhalt szülőket már nem érdekelte, elvoltak a pár ősi háztartási gépükkel.
Jött a bérlő, az ő gépei nagyobb teljesítményűek, rögtön leverték a hálózatot. Biztosítékcserével (szakemberrel!!)- átmenetileg - megoldottuk, azzal a felkiáltással, hogy újra kell vezetékeltetni a házat.
Adásvételre pont került, villanyórát át akarnám íratni, kiderül, hogy a villanyóra is földeletlen, eon ezt jelezte is a bérlőnek (azóta vevő), aki erről engem nem tájékoztatott (de tudott róla), a villanyórát szabványosítani kell, a szabványosítást nem bírja el a benti terhelés, teljes vezetékcsere (MOST!!!), és mert az én nevemen van a szolgáltatás, ezt én fizessem.
A szolgáltatás azért van a nevemen, mert öröklés után muszáj volt a nevemre venni.
Ha nem csináltatom meg, kikapcsolják az órát.
Nem akarnék bíróságra járni. Nem érzem igazságosnak, hogy valamit velem fizettessen meg, ami hibáról tudott, csak éppen nem mostanra tervezte a javíttatását.
Kérdés: Meddig tartozom én, mint eladó felelősséggel a villamoshálózatért? Kívül még igen, belül már nem?
Mi az, amit minimálisan meg kell csináltatnom, hogy ne csapja meg a vevőt a delej, és az óra is átkerüljön a nevemről az ő nevére?

Sztrogoff

Te adod el? Mert akkor a legegyszerűbb, ha beveszed a szerződésbe, hogy azért olcsóbb egy százassal, mert nincs benne villany.

Az EON az nagyon genya cég, anyósomat felszólították, hogy kikapcsolják, ha nem gallyaz(tat) a ház előtt a közterületen. Miközben a közterülethez semmi köze.
Ez is csak egy szemét húzás, ha megfelel a létesítéskori előírásoknak, akkor nincs joguk  többletet követelni. De kérdés, akarsz-e vitázni ezen.
"a szabványosítást nem bírja el a benti terhelés, teljes vezetékcsere " Ha pontosan tudod, hogy ezt mondták, akkor írhatom, hogy ez sem értelmes kijelentés, anélkül, hogy megsértődnél.

Nem kaptál már erről normális eligazítást a Gyakorin?

Gaspen

Üdvözletem !

Családi ház földelésével kapcsolatban szeretnék kérdezni. A 60 éve épült 3 szintes házban 3 lakás van kialakítva, az alábbiak szerint :

0. szint : alagsor (garázs, kazánhelység, mosókonyha)
1. szint : eredeti lakószint, ma is használatban, itt 2 lakás van, egy mérőhellyel, 1 fázissal, 1 nappali és 1 vezérelt áramkörrel. A 0. szint is erre a hálózatra van csatlakoztatva.
2. szint : tetőtér, ahol a 0. és 1. szinttől teljesen különálló 3F x 16A hálózat készült 2016-ban. Ennek van saját földelő szondája.

Az egész onnan indult, hogy a 0. és 1. szintek régi alu vezetékein borzasztó állapotú kötéseket találtam a fali dobozokban. Ezeket cseréltem réz vezetétkekre WAGO kötésekkel. Szerencsére csövezve volt, így viszonylag könnyen haladtam.

Majd eljutottam a bojlerhez, amiről kiderült hogy nincs földelve ! Oda van vezetve egy L + N vezeték a kismegszakítótól és kész. Mindez némi bontás után derült ki, mert a falból 3 eres kábel jön ki a bojlerhez, csak a falban nincs folytatása a földelésnek. Így aztán folytattam a felderítést az elosztó szekrénynél.

A problémám az, hogy a 0. és 1. szintek földelése a bejövő vízcsőre van kötve, ami az alagsor egy másik helységében rá van kötve a gázcsőre. Tudtommal ez teljesen szabálytalan és életveszélyes is, bár így volt 60 évig. Tévedek : 60 éve még nem volt gáz, de attól még évtizedek  óta így van. A gázcső falon kívüli szakaszához van bilincselve egy "szonda", ami igazából egy 10 mm átmőrőjű vasrúd. Legalábbis ennyi látszik belőle, mert járda alá van beverve. Ld. 1. fotó. Nem fogom kibontani, inkább levernék egy biztosan jó szondát valahova. A régi és az új szonda közötti távolság ~10 méter, ha ez számít valamit.

A kérdéseim

1) Lehet-e a 2 különálló hálózatnak 2 külön szondája a ház mellett ?

vagy

2) Szabd-e a régi hálózat földelését az új szondára (biztosan jó) szondára kötni ?







tothgyula

T!Gaspen!
A két különálló hálózatnak 1új(max:10OHM) korrózióálló földelő kell!Hozzákötheted a régi betonacél földelőt is,de előírás a legalább 5cm-es hegesztési varrat. A fő földelősínt pedig ki kell alakítani és mérni aztán dokumentálni!Az EPH(védőösszekötő-vezető hálózat) kialakítása KÖTELEZŐ és az ÁVK-(k) is.

Gaspen

Köszi !

A két különálló hálózatnak 1új(max:10OHM) korrózióálló földelő kell

Bocs, hogy visszakérdezek, de szeretném biztosan jól érteni :

A) a két hálózatnak különálló, tehát 2db szonda kell

VAGY

B) 1db földelő szondára köthető a két hálózat ?


  Lerajzoltam a 0. és 1. szinten lévő hálózatot, illetve így tervezem felújítani. Kérdőjel számomra még, hogy valóban kell-e az N és PE között áthidalás, amit zölddel rajzoltam be.



tothgyula

T!Gaspen.
1db. földelő kell! Azt a PE vagy PEN kapocsra kell kötni.A zöld színű(kérdőjeles) átkötés nem kell.Ha átkötnéd,rögtön leoldana azÁVK.
A betápnál (fő földelő sín) a PEN vezetőről ágaztatjuk le az N vezetőt.