Villanyszerelő Szakmai Fórum

Szakmai kérdések - válaszok => Erõsáram => A témát indította: Ábel Dátum 2023. október 05., 10:18:58 DÉLELŐTT

Cím: Családi házban külön elosztótábla az emeleten
Írta: Ábel Dátum 2023. október 05., 10:18:58 DÉLELŐTT
Emeletes házat újítunk fel teljesen és az egyik villanyszerelő azt mondta, hogy a kismegszakítókat tartalmazó elosztótáblákat úgy gondolja, hogy egy legyen a földszinten és egy külön az emeleten. Tehát mondjuk 15 kismegszakító alul és 15 a felső szinten. Én még nem láttam ilyet, van ennek értelme?

A házhoz nincs villamos rendszerterv.
Cím: Re:Családi házban külön elosztótábla az emeleten
Írta: pkajos Dátum 2023. október 05., 11:00:29 DÉLELŐTT
Teljesen jó lehet. Egyszerűsítheti a szerelést is.
Nagyobb -és emeletes (esetleg pince/garázs/műhely)- háznál kifejezetten jó megoldás.

A kismegszakítón kívül ne felejtkezz el arról, hogy több ÁVK-t (pl. lent és fent) is érdemes beépíteni, hogy meglegyen a lakásoknál elvárt kialakítás, kiegészítő védelem.

No meg ekkora felújításnál már építs be túlfeszültség védelmet is.   
Cím: Re:Családi házban külön elosztótábla az emeleten
Írta: Ábel Dátum 2023. október 05., 11:17:26 DÉLELŐTT
A túlfesz védelem a kerítésnél lévő villanyórás doboznál legyen hogy az egész ingatlant védje? Vagy ennek eldöntését bízzam a villanyszerelőre? Na majd megkérdezem de túlfesz védelmet egyik sem említett. Az van, hogy kialakításokra az egyik mást mond mint a másik na most ez olyan, amit eddig egyik sem mondott. :-)


ÁVK most a kerítésnél van. A nemrég készült földkábelen jön be az áram és ott van egy kisebb elosztótábla, ahonnan megy a házba és ott a földszinten van egy régi, szintén kisebb elosztótábla, de elég kevés kismegszakítóval, ezeket majd mind cserélni kell. De ha az emeleten és a földszinten lenne külön ÁVK, akkor gondolom a kerítésnél lévőt el kellene onnan venni, hogy ne kapcsolja le egyben az emeletet is meg a felső szintet is, ha már külön van választva a kettő. Viszont akkor a kerítés és a földszinti, emeleti kismegszakító között nincs ÁVK védelem. Vagy ez már túlparázása a dolgoknak?



Cím: Re:Családi házban külön elosztótábla az emeleten
Írta: tothgyula Dátum 2023. október 05., 11:29:57 DÉLELŐTT
Az ÁVK (RCD) milyen érzékenységű?A lakáshoz(kazánhoz,fürdőszobához 30mA-es)kell.Kötelező.Kültéri berendezésekhez 0,1A-es (100mA-es) kell.Én a kazánhoz külön ÁVK-t tennék,lehet kapni dugaljjal egybeépített ÁVK-t is.
Át kell gondolni alaposan,hogy hiba esetén ne maradjon az egész lakás sötétben.Legalább 3db. ÁVK-t tennék.1-kazán, 1-fürdőszoba, és 1pedig a lakás többi részére.
Cím: Re:Családi házban külön elosztótábla az emeleten
Írta: Ábel Dátum 2023. október 05., 12:31:57 DÉLUTÁN
Most egy darab 3 fázisú 30 mA-es ÁVK van a kerítésnél lévő villanyórás szekrényben.
Cím: Re:Családi házban külön elosztótábla az emeleten
Írta: Sztrogoff Dátum 2023. október 05., 15:00:53 DÉLUTÁN
És hogyan lesz ellátva a földszint és az emelet? Valahol előtte, mondjuk a külső falon kettéválik a betáplálás, megy a földszintre is meg az emeletre is, vagy a földszintre megy a betáplálás, és onnan megy az emeletre?

A túlfeszültségvédelem legalább 2 lépcsős, a távolságoktól függően még ráadásul megismétlendő fokozatokkal.
Cím: Re:Családi házban külön elosztótábla az emeleten
Írta: Simon Endre Dátum 2023. október 05., 16:15:42 DÉLUTÁN
Feltételezem a 3f betápot mindkét alelosztónak mert a villanytüzhely nullája miatt csak "egyben" lehet biztosítani , ÁVK-val is .
Cím: Re:Családi házban külön elosztótábla az emeleten
Írta: Ábel Dátum 2023. október 05., 18:28:19 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2023. október 05., 15:00:53 DÉLUTÁN
És hogyan lesz ellátva a földszint és az emelet?

A földszintre menne a betáplálás a földszinti elosztótáblához és onnan menne tovább az emeleten lévő elosztótáblába.Így a plafonon kevesebb lukat kellene fúrni és ha később bővítés van az emeleten, akkor is egyszerűbb a dolog.

Túlfeszültség védelmet nem tudom, azt eddig nem mondták, majd megkérdezem.
Cím: Re:Családi házban külön elosztótábla az emeleten
Írta: Ábel Dátum 2023. október 05., 18:32:55 DÉLUTÁN
Pontosítok:

A földszinti elosztótáblához menne 5 vezeték (3 fázis + PE + N). Ez mind az 5 felmenne tovább az emeletre is.

Azt is mondták, hogy a földszinti elosztótáblához is kell majd földelést csinálni, mert nem elég ami a kerítésnél lévő villanyóránál van a távolság vagy valami más miatt. Már nem emlékszem pontosan, de ezt tudják, megcsinálják. Nekem csak azt kellene eldöntenem, hogy fent legyen-e az emeleti résznek az elosztótáblája és akkor kevesebb luk van a plafonban, mert gondolom felvisznek 5 vastag vezetéket alulról.
Cím: Re:Családi házban külön elosztótábla az emeleten
Írta: Sztrogoff Dátum 2023. október 05., 22:13:41 DÉLUTÁN
Ja, ahogy nézem, sehol sem írod, milyen hosszú az a földkábel. Tipikus, ez egy lényegi adat lenne, ez tehát hiányzik. :D De mindegy, földelésből sosem árt eggyel több. :)

Hát... Ha van a kerítésnél ÁVK, akkor ahhoz, hogy az élet kényelmesebb legyen, és a házban szintenként szerelendő ÁVK megmutassa, melyik szinten van a hiba, s a másik szinten közben nyugodtan menjen az élet, szóval ahhoz  meg kéne szüntetni a kerítésnél levőt. Ahogy nézem, kis hibaáramoknál még a késleltetéses típusra cserélés sem feltétlenül adja a szelektivitást. No de megszüntetni ÁVK-t, az ellenkezik az ember önvédelmi reflexeivel. :) Dönteni neked kell.
Cím: Re:Családi házban külön elosztótábla az emeleten
Írta: Ábel Dátum 2023. október 06., 08:08:23 DÉLELŐTT
A kerítésnél lévő villanyóra és a földszinti elosztótábla között kb 15 méter van.

A másik lehetőségem az lenne, hogy külön földkábelen jönne a kerítéstől az emelet vezetéke. Még meg lehetne csináltatni, nem tudom, hogy érdemes-e.
Cím: Re:Családi házban külön elosztótábla az emeleten
Írta: pkajos Dátum 2023. október 06., 11:08:42 DÉLELŐTT
A mérő a kerítésnél,  a ház meg cca 15m-re, ha jól értettem.
Még 1 földelés kell (lehetőleg számottevő föld R < 10ohm) . A védővezető potenciálrögzítését a "felhasználói mért főelosztónál" -is el kell végezni.
Cím: Re:Családi házban külön elosztótábla az emeleten
Írta: Nahar Dátum 2023. október 07., 11:51:26 DÉLELŐTT
Szia Ábel!
Korrekt ahogy a villanyszerelőd megtervezte, a túlfesz védelmen gondolkozz még el.
A T1+T2 védelem anyag-, + munkadíja 80-100e HUF, a T3-as védelemé eszközönként/dugaljanként 15-20e HUF.

Előtte azért olvasd el pl. ezt: https://www.villanylap.hu/lapszamok/2020/november/5619-tenyek-es-tevhitek-a-tulfeszultseg-vedelemmel-kapcsolatban (https://www.villanylap.hu/lapszamok/2020/november/5619-tenyek-es-tevhitek-a-tulfeszultseg-vedelemmel-kapcsolatban)
Cím: Re:Családi házban külön elosztótábla az emeleten
Írta: tothgyula Dátum 2023. október 08., 14:51:29 DÉLUTÁN
T! Nahar!
Azért nem olyan egyszerű a túlfeszvédelem kérdése. Ahhoz,hogy elég jó biztonsággal megvédd az érzékeny készülékeidet,kell a 3lépcsős kiépítés. Ezt megírták előttem is.
Fontos tényező,hogy milyen környezetben laksz?Van-e villámbecsapást fokozó tényező?Nagy fa,torony,élővíz,stb. De a legfontosabbak a kapcsolási túlfeszültségek,amelyek általában a középfeszültségű  és kisfeszültségű hálózatokon történnek.Ezek a kapcsolások általában automatikusak,de van kézi ki-bekapcsolás is. Ez 4-10kV-os lökőhullámot küld végig a hálózatodon az adott esetben. Pl:zivatarkor. A leggyengébb láncszem (nálam a riasztó táp volt csak)tönkremehet.Alaposan át kell gondolni,hogy beépíted-e a túlfeszvédelmeket,vagy vállalod a kockázatot?
Cím: Re:Családi házban külön elosztótábla az emeleten
Írta: Ábel Dátum 2023. október 08., 16:14:25 DÉLUTÁN
 Az emeleti elosztódobozzal és a túlfesz védelemmel kapcsolatban a tanácsokat mindenkinek köszönöm!

Az emeleten tehát lesz egy külön elosztódoboz. A túlfesz védelemnek meg majd utánanézek, ahogy írtátok.
Cím: Re:Családi házban külön elosztótábla az emeleten
Írta: Sztrogoff Dátum 2023. október 08., 16:50:18 DÉLUTÁN
Idézetet írta: tothgyula Dátum 2023. október 08., 14:51:29 DÉLUTÁN
...De a legfontosabbak a kapcsolási túlfeszültségek,amelyek általában a középfeszültségű  és kisfeszültségű hálózatokon történnek.Ezek a kapcsolások általában automatikusak,de van kézi ki-bekapcsolás is. Ez 4-10kV-os lökőhullámot küld végig a hálózatodon az adott esetben...
Bocs, szerintem ilyen nincs. Volt 25 éve egy méréssorozat az egyik áramszolgáltatónál, az nem tudott kimutatni sem energiában, sem feszültségcsúcsban valamirevaló túlfeszültséget.
Ellenben vagy 30 éve volt egy méréssorozat Németországban, amelyik azt mutatta ki, hogy a lakáson belüli energiatárolók keltenek 1-3 kV nagyságú túlfeszültséghullámokat áramszünet bekövetkezésekor.
Te milyen adatokra támaszkodsz?