Y-D motor és kapcsolása

Indította nova, 2018. november 18., 19:21:30 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Marton

Y-D átkapcsolás a háromfázisú rövidrezárt forgórészű villamos motoroknál használatos.

Célja az indítási áramlökés csökkentése a hálózat és kapcsoló eszközök kímélésére.

Olyan háromfázisú motoroknál lehetséges melyek tekercsfeszültsége megegyezik a névleges vonali feszültséggel, más szóval, deltában járatható az adott hálózaton. A Y-D kapcsolás soros-párhuzamos kapcsolásnak is nevezhető. Ugyanis Y-ban indításkor két tekercs  sorba kapcsolódik a vonali feszültségre, ezáltal kevesebb áram alakul ki rajta. Ez miatt mellesleg az indító nyomatéka is csökken. Deltában viszont a tekercsek közvetlenül "párhuzamosan" kapcsolódnak a vonali feszültségre. Ez utóbbi esetben tudja a motor a névleges nyomatékát (teljesítményét) produkálni.
A működtetése lehet kézi kapcsolós, ekkor a kezelő határozza meg az átkapcsolás idejét.

Lehet önműködő a vezérlés, azaz mágneskapcsolós is. Ekkor a vezérlésbe beépített időkapcsolón beállított idő határozza meg az átkapcsolás időpontját az indításhoz képest.  


Önműködő kapcsolás működése: az indító gomb megnyomásakor elsőnek a KY csillag kapcsolás mágneskapcsolója húz meg. Ez meghúzatja a KH főáramköri mágneskapcsolót, ezzel az áramkör öntartásba is kerül. Közben az időrelé időzítése is elindul, annak leteltekor az kapcsol, a KY kapcsolót kiejti ami a KD kapcsolót húzatja meg. Mindaddig ebben az állapotban van a vezérlés míg a ki" gombbal le nem állítjuk vagy a védelem ki nem oldja a működést. Praktikus az a vezérlési kapcsolási mód amelynél a KD az időrelé tápellátását is megszakítja, hogy feleslegesen a továbbiakban ne legyen feszültség alatt.

Irányváltós vezérlésnél előbb a megfelelő irány mágneskapcsolója húz, utána a KY mágneskapcsolója a KD keresztretesz érintkezőjén keresztül. Ezzel egy időben az KT időrelé időzítése is elindul. Az idő leteltével az KT időrelé a KY  mágneskapcsolót bontja, majd a KD mágneskapcsoló a KY keresztreteszén keresztül meghúz. Ellentétes irány kapcsolása ebben a formában csak a S1-ki gomb megnyomása után lehetséges.

A vezérlési feladat megoldására többfajta kapcsolási megoldás is lehetséges.